U Hrvatskoj od 2000. na predsjedničkim izborima nikad nije pobijedila osoba iz iste političke stranke ili koalicije koja je u tom trenutku imala premijersko mjesto. Hoće li Kolinda Grabar Kitarović 5. siječnja prekinuti taj trend ili će pobjeda Zorana Milanovića navijestiti odlazak HDZ-a u oporbu u jesen 2020.?
Nikad nakon prvog kruga hrvatskih predsjedničkih izbora vodeće kandidate nije dijelila tanja crta između pobjede i poraza. Gotovo kao u bacanju novčića. Zoran Milanović, unatoč većini ispitivanja javnog mnijenja koja su mu prognozirala drugo mjesto, uspio je izvojevati važnu – i političku i simboličku – pobjedu, ali mu njegovih nepunih tri posto prednosti (29,55%) ispred Kolinde Grabar Kitarović (26,65%) u prvom krugu ne jamče ništa za ključni drugi krug u kojem može izgubiti baš kao i Ivo Josipović prije pet godina.
Kolinda Grabar Kitarović još je s manjom razlikom ispred trećeplasiranog Miroslava Škore ušla u drugi krug postavši na biralištima najslabije vrednovana osoba na čelu države u prvom krugu predsjedničkih izbora otkako ih provodi Hrvatska. Tek nešto više od četvrtine birača smatra da je aktualna predsjednica Republike Hrvatske zaslužila i dalje biti na svom mjestu. Nije pomogao ni isti kroj haljine kao 2015., samo u drugoj nijansi, s obzirom na to da hrvatska predsjednica voli ponavljati okolnosti koje su joj ranije donosile uspjeh.
Napokon, Miroslava Škoru je kao najuspješnijeg trećeplasiranog predsjedničkog kandidata od 1992. s osvojenih 24,45 posto glasova birača tek nešto više od četrdeset tisuća glasova dijelilo od ulaska u drugi krug izbora i vrlo vjerojatno konačne pobjede, ali je loše vođenom kampanjom s debaklom na sučeljavanju te izjavama o prekopavanju Jasenovca i pomilovanju Tomislava Merčepa nepovratno izgubio presudne birače, uglavnom s centra.
Smjestivši se unutar malo više od pet posto biračke podrške, troje vodećih kandidata na taj način može biti i zadovoljno i nezadovoljno ishodom prvog kruga izbora. Pobijedi li u drugom krugu ili Zoran Milanović ili Kolinda Grabar Kitarović, računat će se samo njihov trijumf, dok će u slučaju poraza oboje njih razlog svog neuspjeha moći pronaći u prethodnom premijerskom, odnosno predsjedničkom mandatu.
Bitka za Škorine birače
Iako je Zoran Milanović od svoja četiri vođenja SDP-a na parlamentarnim izborima izgubio čak tri puta, od čega jednom kao premijer, za njegovu su percepciju obnašanja dužnosti gotovo četiri godine pauze od aktivne politike ipak učinile svoje. K tome, sada se natječe za dužnost predsjednika države, a ne Vlade, što puno više odgovara njegovu snalaženju u politici. Kolinda Grabar Kitarović je pak na izbore izašla kao aktualna šefica države s gotovo polugodišnjim nizanjem najrazličitijih gafova, a s vrhuncem na raspjevanoj rođendanskoj zabavi zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, na kojoj je dala obećanje o kolačima koje će mu nositi završi li u zatvoru. Koliko se isplatila ta politička romanca, najbolje govori podatak da je Kolinda Grabar Kitarović u Gradu Zagrebu ostala ne samo iza Zorana Milanovića, nego i iza Miroslava Škore, osvojivši manje od petine glasova zagrebačkih birača. Na trećem je mjestu završila i u Zagrebačkoj županiji, dakle u ukupno četvrtini hrvatskog biračkog tijela. Možda do drugog kruga pripazi kada i – komu pjeva.