Međunarodni monetarni fond je u svojoj reformi napokon morao prihvatiti novu realnost multipolarnog svijeta. Osim što je kineski juan dobio posebna prava vučenja (SDR), te postao dio "košarice valuta" u kojoj su ranije bili samo američki dolar, britanska funta, euro i japanski jen, sada je i skupina BRICS dobila 14,7% od ukupne glasačke kvote ove "međunarodne" institucije, stoji u službenom priopćenju kojeg je objavio MMF.
Reforma kvota i upravljačke strukture Međunarodnog monetarnog fonda, koja je pokrenuta još 2010. godine, konačno je stupila na snagu. To bi trebalo pomoći da se ojača pozicija gospodarstava u razvoju, ojačati legitimitet tih zemalja u procesu donošenja odluka, te olakšati financiranje novih resursa kako bi se bolje odgovorilo na buduće krize.
"Danas smo poduzeli odlučan korak naprijed, ali to nije kraj promjenama u našim naporima u jačanju upravljačke strukture MMF-a", rekla je Christine, Lagarde izvršna direktorica MMF-a.
Ona je također napomenula da revidirani MMF može osigurati da u ovom brzo promjenjivom globalnom okruženju budu ispunjene potrebe svih zemalja članica.
Za zastoj reforme od pet godina, koja je konačno odobrena, krivnju snose Sjedinjene Američke Države. Naime, ovom se reformom podrazumijeva jačanje utjecaja zemalja u razvoju unutar MMF-a, a to se nije svidjelo predstavnicima razvijenih zemalja, koje sada gube ranije neprikosnoveni utjecaj.
Washington je odgađao usvajanje sporazuma, jer mu je udio od 16,75% omogućavao najveće pravo glasa u fondu, a obzirom da je za sve važne odluke fonda bila potrebna suglasnost 85% glasova, Sjedinjene Države su prilikom svakog glasovanja zapravo imale pravo veta.
Središnji bankari diljem svijeta su napomenuli da su Sjedinjene Države najveća prepreka za reformu fonda, te da time uzrokuju značajnu štetu. Čak je i Velika Britanija, koja obično podupire Washington, zbog njegovog stava 2014. počela kritizirati SAD.
Bijela kuća je po ovom pitanju bila pod pritiskom republikanaca. Oni su tvrdili da će, ako američki Kongres da zeleno svjetlo za reforme, Kina, treća po veličini članica MMF-a, dobiti dominantan položaj u odboru fonda, jer se kineska kvota povećala s 3,8 na 6 posto, dok će se uloga Zapadne Europe smanjiti.
Američki Kongres je tradicionalno je vrlo skeptičan o namjerama Međunarodnog monetarnog fonda, drugih međunarodnih organizacija i Kine o pitanjima kao što su reforma valute.
Osim toga, sada se intenzivirala zabrinutost i zbog Rusije, što nije čudno, jer će udio glasovanja Rusije blago porasti, a ta će zemlja ući u prvih deset dioničara MMF-a.
Međutim, otpor Kongresa je na kraju slomljen.
Službeno, Međunarodni monetarni fond je nastao 27. prosinca 1945. i okuplja 188 zemalja, od kojih svaka ima pravo glasa u odlukama o dodjeli pomoći i provođenju reformi.
Broj glasova se određuje po sustavu kvota. Prva dodjela kvota se dogodila tijekom osnivanja fonda, a ovo je 14. preraspodjela. No, kako opširno prenosi Financijski Vjesnik, ovo bi trebala biti preraspodjela kvota prijelaznog razdoblja, jer je na dnevnom redu već 15. reforma.
Ranije su kvote su bile raspoređene tako da su zemlje skupine G7 u okviru MMF-a mogle donositi bilo koju odluku ili blokirati ono što im ne odgovara.
Potreba da se revidiraju kvote je nastala zbog važnosti povećanja udjela zemalja u razvoju i nesavršenosti izračuna trenutnih kvota. Trenutno, veličina kvote ovisi o uključivanju zemlje u globalnoj trgovini i realnim ekonomskim pokazateljima. No, posljednja globalna financijska kriza je pokazala svu slabost sustava u kojem MMF nije mogao pomoći zemljama u razvoju, a vanjska trgovina se favorizirala na štetu unutarnjeg razvoja.
Budući da na globalnoj razini jača ekonomsko raslojavanje, povećava se i rizik od unutarnjih sukoba, pojava problematičnih zemalja i drugih poteškoća.
Reformom kvota u MMF-u će u dinamičnom globalnom gospodarstvu ojačati uloga zemalja u razvoju.
Četiri od pet zemalja skupine BRICS - Brazil, Kina, Indija i Rusija - prvi put će biti uključene u "prvih deset" najvećih članica MMF-a, a s njima u društvu će biti SAD, Japan, Francuska, Njemačka, Italija i Velika Britanija. Zemlje skupine BRICS će dobiti kvotu od 14,7 %.
Najveća kvota od 16,5%, dakle, umanjena za samo 0,2%, ostaje u vlasništvu Sjedinjenih Država, a 15% glasova je dovoljno da se blokiraju odluke. Kvota će se povećati i Rusiji, koja dobiva 2,73%, umjesto 2,71%.
Sljedeći koraci
Ove reforme su posljedica velikih promjena u globalnoj ekonomiji. Reforma 2010. je provedena kroz opsežne konzultacije s članovima vlade i vanjskih dioničarima koji uzimaju u obzir promjene u globalnoj ekonomiji.
Konkretno, to su rastuća težina i uloga dinamičnih tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju.
Iako se trenutno čini da nije postignuto "ništa", ratifikacijom reformi dogovorenih 2010. se otvorio put za 15. reviziju i reformu kvota. Unutar predstojeće reforme će se raspravljati o veličini i vrsti sredstava MMF-a i novoj preraspodjeli kvota među članovima Međunarodnog monetarnog fonda.
Dakle, iako su novom preraspodjelom Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika zajedno dobili udio od 14,7% glasova, a najveća kvota od 16,5% je ostala u rukama SAD-a, Moskva je najavila kako namjerava raditi na tome da BRICS dobio udio glasova u Međunarodnom monetarnom fondu koji će mu omogućiti pravo veta. To znači da će se tražiti da zemlje skupine BRICS imaju udio glasovanja od najmanje 15%, a ovu je vijest priopćio zamjenik ruskog ministra financija Sergej Storčak.
Neki su mediji objavili da je Storčak komentirao o jačanje uloge Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike u MMF-u i rekao da će BRICS postići povećanje kvote u MMF-u na 15%.
"Ovo je neposredni izazov. Konsolidacijom zemalja skupine BRICS u MMF-u, potrebno je riješiti problem dobivanja pravo veta u fondu, pravo koje imaju i Sjedinjene Države", rekao je Sergej Storčak.
Rusija procjenjuje da je stupanje na snagu Sporazuma iz Seoula pozitivan, ali još uvijek "međukorak". Rad na preraspodjeli kvota u korist zemalja u razvoju i tržišta u nastajanju će se nastaviti u okviru 15. reforme akumulacije kapitala fonda i tu se planira "namaknuti" potrebnih 0,3% udjela, koliko skupini BRICS nedostaje da ima pravo veta u MMF-u.
I ove reforme nisu nevažne, jer će se udvostručiti sredstva MMF-a i preraspodijeliti kvote, što će značiti smanjenje uloge naprednih europskih i zemalja Perzijskog zaljeva, a s druge strane povećanje uloge zemalja u razvoju i tržišta u nastajanju, posebice Kine.
Kina i ostale zemlje skupine BRICS su međuvremenu su pokrenule Novu razvojnu BRICS Banku s kapitalom od 100 milijardi dolara , a Kina predvodi i Azijsku infrastrukturnu investicijsku banku (AIIB), što su prvi veliki globalni financijski sustavi neovisni od sustava Bretton Woods.
Christine Lagarde, direktorica MMF-a, jučer je pohvalila članove zbog ratifikacije ove povijesne reforme.
"Ove reforme će osigurati da MMF može bolje zadovoljiti potrebe svih svojih članova u brzo promjenjivom globalnom okruženju", rekla je Lagarde u priopćenju.
Kineski je udio glasovanja u MMF-u se sada povećava s 3,8 na 6 posto, prenosi Brics Post.
Američki udio se neznatno smanjuje, te s 16,7 posto pada na 16,5 posto.
Međutim, Bloomberg naglašava da Kina još nije preuzela mjesto koje zapravo zaslužuje u globalnom upravljanju, prenosi Brics Post.
"Kao prvo, novi raspodjela dionica s pravom glasa i dalje je nepravedna prema Kini. Iako je za SAD smanjena kvota, jaz između kineske ekonomske moći i njenog utjecaja u MMF-u je puno veći", piše Leonid Bershidsky.
Srpanj 2014. - Prvih 10 zemalja s najvećim ukupnim brojem glasova u MMF-u:
Koliko su koje zemlje izgubile, a koliko dobile reformom glasačkog udjela u MMF-u:
Omjer važnosti pojedinih zemalja u svjetskom gospodarstvu 2014. godine i udio njihovih glasačkih prava nakon usvojene reforme MMF-a:
Nakon ove reforme, što je vidljivo iz navedenih tablica, među "prvih deset" više nisu Kanada i Saudijska Arabija, a ušle su Indija i Brazil, iako nije jasno prema kojim parametrima tako velika glasačka prava imaju Italija i Francuska, zemlje koje su pogođene teškom gospodarskom krizom. Kina se, kao što je bilo za očekivati, sa šestog mjesta popela u sam vrh ljestvice, no, kao što je najavio ruski zamjenik ministra financija, ovo nije kraj i treba vidjeti što će donijeti najavljena 15. reforma Međunarodnog monetarnog fonda. Kao što piše Brics Post, pet zemalja skupine BRICS neprestano "podsjećaju" MMF i Svjetsku banku da će u slučaju neuspjeha reformi lako uspostaviti svoj, paralelni globalni financijski sustav, neovisan o Bretton Woodsu, što znači da će skupina G7 ostati sama u brzo promjenjivom svijetu i snalaziti kako najbolje zna, iako je upitno tko je tu zaista "velik", a tko živi na staroj slavi.
MMF- Kineski juan "rame uz rame" s dolarom, funtom, eurom i japanskim jenom
MMF udovoljio zahtjevu Kine – Juan može biti dio košarice pričuvnih valuta
altermainstreaminfo
Reforma kvota i upravljačke strukture Međunarodnog monetarnog fonda, koja je pokrenuta još 2010. godine, konačno je stupila na snagu. To bi trebalo pomoći da se ojača pozicija gospodarstava u razvoju, ojačati legitimitet tih zemalja u procesu donošenja odluka, te olakšati financiranje novih resursa kako bi se bolje odgovorilo na buduće krize.
"Danas smo poduzeli odlučan korak naprijed, ali to nije kraj promjenama u našim naporima u jačanju upravljačke strukture MMF-a", rekla je Christine, Lagarde izvršna direktorica MMF-a.
Ona je također napomenula da revidirani MMF može osigurati da u ovom brzo promjenjivom globalnom okruženju budu ispunjene potrebe svih zemalja članica.
Za zastoj reforme od pet godina, koja je konačno odobrena, krivnju snose Sjedinjene Američke Države. Naime, ovom se reformom podrazumijeva jačanje utjecaja zemalja u razvoju unutar MMF-a, a to se nije svidjelo predstavnicima razvijenih zemalja, koje sada gube ranije neprikosnoveni utjecaj.
Washington je odgađao usvajanje sporazuma, jer mu je udio od 16,75% omogućavao najveće pravo glasa u fondu, a obzirom da je za sve važne odluke fonda bila potrebna suglasnost 85% glasova, Sjedinjene Države su prilikom svakog glasovanja zapravo imale pravo veta.
Središnji bankari diljem svijeta su napomenuli da su Sjedinjene Države najveća prepreka za reformu fonda, te da time uzrokuju značajnu štetu. Čak je i Velika Britanija, koja obično podupire Washington, zbog njegovog stava 2014. počela kritizirati SAD.
Bijela kuća je po ovom pitanju bila pod pritiskom republikanaca. Oni su tvrdili da će, ako američki Kongres da zeleno svjetlo za reforme, Kina, treća po veličini članica MMF-a, dobiti dominantan položaj u odboru fonda, jer se kineska kvota povećala s 3,8 na 6 posto, dok će se uloga Zapadne Europe smanjiti.
Američki Kongres je tradicionalno je vrlo skeptičan o namjerama Međunarodnog monetarnog fonda, drugih međunarodnih organizacija i Kine o pitanjima kao što su reforma valute.
Osim toga, sada se intenzivirala zabrinutost i zbog Rusije, što nije čudno, jer će udio glasovanja Rusije blago porasti, a ta će zemlja ući u prvih deset dioničara MMF-a.
Međutim, otpor Kongresa je na kraju slomljen.
Službeno, Međunarodni monetarni fond je nastao 27. prosinca 1945. i okuplja 188 zemalja, od kojih svaka ima pravo glasa u odlukama o dodjeli pomoći i provođenju reformi.
Broj glasova se određuje po sustavu kvota. Prva dodjela kvota se dogodila tijekom osnivanja fonda, a ovo je 14. preraspodjela. No, kako opširno prenosi Financijski Vjesnik, ovo bi trebala biti preraspodjela kvota prijelaznog razdoblja, jer je na dnevnom redu već 15. reforma.
Ranije su kvote su bile raspoređene tako da su zemlje skupine G7 u okviru MMF-a mogle donositi bilo koju odluku ili blokirati ono što im ne odgovara.
Potreba da se revidiraju kvote je nastala zbog važnosti povećanja udjela zemalja u razvoju i nesavršenosti izračuna trenutnih kvota. Trenutno, veličina kvote ovisi o uključivanju zemlje u globalnoj trgovini i realnim ekonomskim pokazateljima. No, posljednja globalna financijska kriza je pokazala svu slabost sustava u kojem MMF nije mogao pomoći zemljama u razvoju, a vanjska trgovina se favorizirala na štetu unutarnjeg razvoja.
Budući da na globalnoj razini jača ekonomsko raslojavanje, povećava se i rizik od unutarnjih sukoba, pojava problematičnih zemalja i drugih poteškoća.
Reformom kvota u MMF-u će u dinamičnom globalnom gospodarstvu ojačati uloga zemalja u razvoju.
Četiri od pet zemalja skupine BRICS - Brazil, Kina, Indija i Rusija - prvi put će biti uključene u "prvih deset" najvećih članica MMF-a, a s njima u društvu će biti SAD, Japan, Francuska, Njemačka, Italija i Velika Britanija. Zemlje skupine BRICS će dobiti kvotu od 14,7 %.
Najveća kvota od 16,5%, dakle, umanjena za samo 0,2%, ostaje u vlasništvu Sjedinjenih Država, a 15% glasova je dovoljno da se blokiraju odluke. Kvota će se povećati i Rusiji, koja dobiva 2,73%, umjesto 2,71%.
Sljedeći koraci
Ove reforme su posljedica velikih promjena u globalnoj ekonomiji. Reforma 2010. je provedena kroz opsežne konzultacije s članovima vlade i vanjskih dioničarima koji uzimaju u obzir promjene u globalnoj ekonomiji.
Konkretno, to su rastuća težina i uloga dinamičnih tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju.
Iako se trenutno čini da nije postignuto "ništa", ratifikacijom reformi dogovorenih 2010. se otvorio put za 15. reviziju i reformu kvota. Unutar predstojeće reforme će se raspravljati o veličini i vrsti sredstava MMF-a i novoj preraspodjeli kvota među članovima Međunarodnog monetarnog fonda.
Dakle, iako su novom preraspodjelom Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika zajedno dobili udio od 14,7% glasova, a najveća kvota od 16,5% je ostala u rukama SAD-a, Moskva je najavila kako namjerava raditi na tome da BRICS dobio udio glasova u Međunarodnom monetarnom fondu koji će mu omogućiti pravo veta. To znači da će se tražiti da zemlje skupine BRICS imaju udio glasovanja od najmanje 15%, a ovu je vijest priopćio zamjenik ruskog ministra financija Sergej Storčak.
Neki su mediji objavili da je Storčak komentirao o jačanje uloge Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike u MMF-u i rekao da će BRICS postići povećanje kvote u MMF-u na 15%.
"Ovo je neposredni izazov. Konsolidacijom zemalja skupine BRICS u MMF-u, potrebno je riješiti problem dobivanja pravo veta u fondu, pravo koje imaju i Sjedinjene Države", rekao je Sergej Storčak.
Rusija procjenjuje da je stupanje na snagu Sporazuma iz Seoula pozitivan, ali još uvijek "međukorak". Rad na preraspodjeli kvota u korist zemalja u razvoju i tržišta u nastajanju će se nastaviti u okviru 15. reforme akumulacije kapitala fonda i tu se planira "namaknuti" potrebnih 0,3% udjela, koliko skupini BRICS nedostaje da ima pravo veta u MMF-u.
I ove reforme nisu nevažne, jer će se udvostručiti sredstva MMF-a i preraspodijeliti kvote, što će značiti smanjenje uloge naprednih europskih i zemalja Perzijskog zaljeva, a s druge strane povećanje uloge zemalja u razvoju i tržišta u nastajanju, posebice Kine.
Kina i ostale zemlje skupine BRICS su međuvremenu su pokrenule Novu razvojnu BRICS Banku s kapitalom od 100 milijardi dolara , a Kina predvodi i Azijsku infrastrukturnu investicijsku banku (AIIB), što su prvi veliki globalni financijski sustavi neovisni od sustava Bretton Woods.
Christine Lagarde, direktorica MMF-a, jučer je pohvalila članove zbog ratifikacije ove povijesne reforme.
"Ove reforme će osigurati da MMF može bolje zadovoljiti potrebe svih svojih članova u brzo promjenjivom globalnom okruženju", rekla je Lagarde u priopćenju.
Kineski je udio glasovanja u MMF-u se sada povećava s 3,8 na 6 posto, prenosi Brics Post.
Američki udio se neznatno smanjuje, te s 16,7 posto pada na 16,5 posto.
Međutim, Bloomberg naglašava da Kina još nije preuzela mjesto koje zapravo zaslužuje u globalnom upravljanju, prenosi Brics Post.
"Kao prvo, novi raspodjela dionica s pravom glasa i dalje je nepravedna prema Kini. Iako je za SAD smanjena kvota, jaz između kineske ekonomske moći i njenog utjecaja u MMF-u je puno veći", piše Leonid Bershidsky.
Srpanj 2014. - Prvih 10 zemalja s najvećim ukupnim brojem glasova u MMF-u:
Koliko su koje zemlje izgubile, a koliko dobile reformom glasačkog udjela u MMF-u:
Omjer važnosti pojedinih zemalja u svjetskom gospodarstvu 2014. godine i udio njihovih glasačkih prava nakon usvojene reforme MMF-a:
Nakon ove reforme, što je vidljivo iz navedenih tablica, među "prvih deset" više nisu Kanada i Saudijska Arabija, a ušle su Indija i Brazil, iako nije jasno prema kojim parametrima tako velika glasačka prava imaju Italija i Francuska, zemlje koje su pogođene teškom gospodarskom krizom. Kina se, kao što je bilo za očekivati, sa šestog mjesta popela u sam vrh ljestvice, no, kao što je najavio ruski zamjenik ministra financija, ovo nije kraj i treba vidjeti što će donijeti najavljena 15. reforma Međunarodnog monetarnog fonda. Kao što piše Brics Post, pet zemalja skupine BRICS neprestano "podsjećaju" MMF i Svjetsku banku da će u slučaju neuspjeha reformi lako uspostaviti svoj, paralelni globalni financijski sustav, neovisan o Bretton Woodsu, što znači da će skupina G7 ostati sama u brzo promjenjivom svijetu i snalaziti kako najbolje zna, iako je upitno tko je tu zaista "velik", a tko živi na staroj slavi.
MMF- Kineski juan "rame uz rame" s dolarom, funtom, eurom i japanskim jenom
MMF udovoljio zahtjevu Kine – Juan može biti dio košarice pričuvnih valuta
altermainstreaminfo