"Rusiju izgleda u ovom trenutku ne zanima sukob s NATO paktom, ali se sve se može promijeniti u roku od jednog sata i Moskva vrlo brzo može djelovati, a u tom slučaju Poljska mora provesti napad na Kaliningrad, te kibernetički napad na medijsku kuću RT i metro u Moskvi i St. Petersburgu", ovih dana je priopćilo Atlantsko vijeće.

"Rusija je nepredvidljiva i može napasti Baltičke zemlje i Poljsku u bilo kojem trenutku, stoga Varšava treba ojačati svoju vojsku i biti spremna gađati grad Kaliningrad i kibernetičkim napadima srušiti RT i moskovsku podzemnu željeznicu", stoji u dokumentu od 25 stranica objavljenom od strane Atlantskog vijeća sa sjedištem u Americi.

Dokument govori što NATO u cjelini, posebno Poljska, trebaju učiniti kako bi se "suprotstavili agresiji Rusije".

"Opasnost od takvog napada postoji. Čak i ako Moskva trenutno nema neposredne namjeru da izravno napadne NATO, to se može neočekivano promijeniti, preko noći, a napad može provesti s velikom brzinom, obzirom na već pripremljene planove. Sposobnost da to učini u velikoj mjeri već ima", upozorava  izvješće.

Atlantsko vijeće kaže da se ruska invazija ne može predvidjeti i može početi kako bi se "omele druge krize".

"Iako je nepredvidljiva, Rusija rijetko prikriva svoje prave namjere. Naprotiv, ona ih je javno najavila u više navrata, a Zapad je izabrao da ne vjeruje ruskim izjavama i podcjenjuje njenu spremnost da će ih provesti", navode "veleumovi" Atlantskog vijeća iz Sjedinjenih Država.

"Ako nas Rusija napadne, NATO će sporo reagirati, a Rusija će pokušati postići svršen čin i koristit će se nuklearnim odvraćanjem, kako bi sprečila rat na širokoj skali. Poljska, kao najveća članica NATO saveza u blizini Rusije, mora odgoditi i osujetiti okupatorsku silu i nanijeti joj nepopravljivu štetu", savjetuje Atlantsko vijeće.

"NATO snage u Poljskoj ne moraju pobijediti u ratu, ali moraju biti u stanju boriti se da NATO dobije vremena za slanje pojačanja. Prisutnost NATO snaga u regiji trenutno nije dovoljno velika da bi se to postiglo", navodi se u izvješću.

Poljska također treba nabaviti još više raketnih bacača, jurišnih helikoptera, bespilotnih letjelica i drugo oružje, dodaje se u izvješću. Ti napori će zahtijevati reviziju procesa nabave, tako da kupnju ne zakoči poljska birokracija.

"Poljaci će morati voditi gerilski rat po šumama i gorama"

Ova razina potrošnje neće omogućiti Poljskoj da izdrži hipotetski ruski napad, navodi se u izvješću, tako da zemlja mora pripremiti vojsku za gerilski rat, izgraditi mrežu skloništa u svojim šumovitim područjima. Ova skloništa ili mreža bunkera bi znatno olakšala raspoređivanje jedinica. Poljska vojna tradicija šumskog i gerilskog ratovanja seže do 1830. U novije vrijeme su se Poljaci iz šuma opirali Nijemcima i Sovjetima od 1939. do 1950. godine",  piše Atlantsko vijeće.

"Poljska bi se trebala pridružiti shemi taktičke nuklearne sposobnosti unutar NATO-a, te omogućiti svojim F-16 da nose taktička nuklearna oružja. Također treba objaviti ciljeve za potencijalne kibernetičke napade, što bi trebali biti metro u Moskvi i St. Petersburgu, elektroenergetska mreža, te ruski državni mediji kao što je RT", pišu američki stratezi.

Drugi savjet Atlantskog vijeća uključuje potkopavanje svih napora EU u stvaranju vlastite vojske, jer bi se u tom slučaju sredstva iz NATO-a preusmjerila u europsku vojsku.

"Svako slabljenje NATO saveza nije prihvatljivo, pogotovo u ovom političkom trenutku, a posebno s navodnim britanskim izlaskom iz EU se NATO ne smije slabiti stvaranjem kolektivne vojne strukture Europske unije, a koja bi bila izvan NATO-a", navodi se u izvješću.

Varšava treba "naći nove poticaje za svoje građane da ostanu u Poljskoj, a ne da nego emigriraju u druge zemlje EU",  navodi se u dokumentu, dodajući da "emigracija smanjuje obrambenu sposobnost Poljske, je odlaze ljudi vojne dobi, često sa znanjima i vještinama  tehničke i informatičke tehnologije, koje trebaju poljske snage".

Glavna urednica kuće RT, Margarita Simonyan, nasmijala se na ovaj dokument u kojem se savjetuje kibernetički napad na RT.

"Dakle, u slučaju da nešto izbije, NATO tvrde da je Poljska odmah treba pokrenuti kibernetički napad na RT. Ma, šalite se", rekla je Margarita Simonyan.

No, tajnik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov je sve komentirao kao rad "pseudoanalitičara i luđaka američkog vojnog osoblja".

Izjava Peskova dolazi nakon što je njemački Bild objavio dokument u kojem američki stručnjaci tvrde kako Rusi Poljsku mogu okupirati u tijeku jedne noći.

Atlantsko vijeće ističe "kako od ukrajinske krize Putin uzima ono što želi i kada želi, te da NATO mora bit spreman na sučeljavanje".

Stručnjaci Atlantskog vijeća tvrde da je proces aneksije Krima pokazao kako brzo može djelovati Putin.

"Moramo biti spremni za sve moguće scenarije, tako da hitno i svom žestinom možemo odgovoriti na njihove akcije, a samo na taj način zemlje NATO saveza mogu biti sigurne da će očuvati svoju cjelovitost i sigurnost", navode američki stratezi, koje Peskov s pravom zove "luđacima".

Prema članku je "Rusija uspjela u velikoj mjeri razviti balistička oružja i njezina vojska je opremljena da može dovesti NATO u pat poziciju, te odvojiti ne samo baltičke države, nego cijelu Europu od ostatka NATO saveza".

No, vratimo se na "slavnu vojnu prošlost" poljske vojske, koja je po šumama i gorama pružala otpor agresorima od 1830. godine, posebno Nijemcima i sovjetima od 1939. do 1950. Uz hvalospjeve gerilskoj vojnoj doktrini poljske vojske, prelazi se na dio u kojem Poljska također treba nabaviti još više raketnih bacača, jurišnih helikoptera, bespilotnih letjelica i drugo oružje, pridružiti shemi taktičke nuklearne sposobnosti unutar NATO-a, te omogućiti svojim F-16 da nose taktička nuklearna oružja, ali za postizanje tog cilja i kupnju oružja treba ukinuti prepreke poljske birokracije.

Peskov nije pogriješio kada je rekao da je plan kojeg je pročitao u Bildu djelo "pseudoanalitičara i luđaka", ali on predviđa i prodaju američkog oružja Poljskoj za milijarde dolara, što u stvari razotkriva pravu pozadinu histerije oko "mogućeg napada ruskih snaga na Baltik i Poljsku".

AMSI