Na današnji dan 4.kolovoza 1875, umro je Hans Christian Andersen, danski pisac bajki, jedan od najomiljenijih i najslavnih pisaca na svijetu.

Andersen je rođen 2. travnja 1805. u gradiću Odenseu. Bio je sin siromašna postolara i majke koja je poslije smrti muža morala raditi kao pralja.
Uz pomoć pokrovitelja, direktora Kraljevskog kazališta, Jonasa Collina, Andersen uspijeva završiti školovanje i studij na sveučilištu.

Na svojim poznatim putovanjima na koja kreće najprije po domovini, a onda gotovo po svim europskim zemljama, a naročito po Italiji, Francuskoj i Njemačkoj. Putovao je također i po Aziji i Africi, sve vrijeme stvarajući nova djela.
Njegovo je prvo uspješno djelo bio putopis »Šetnja od Holmenskog kanala do istočne točke otoka Amagera« iz 1829. godine.
No, postao je poznat tek romanom »Improvizator« iz 1835., koji je napisao nakon putovanja po Italiji, oslikavajući u njemu borbu mladog pisca za afirmaciju. Bogati opisi talijanskog narodnog života izazvali su divljenje publike te je roman odmah bio preveden na nekoliko stranih jezika.

Andersenove priče ili bajke bile su u početku živa i dopadljiva prepričavanja onoga što je čuo u djetinstvu, a kasnije ih je i sam stvarao. U njima se fantastično, legendarno i mitsko stapa s neposrednim, zbiljskim svijetom.

Malo tko nije pročitao ili gledao film "Mala sirena", čuo za "Palčicu", "Snježnu kraljicu", "Ružno pače", ili "Djevojčicu sa žigicama" i mnoge druge priče tog velikog čovjeka koji je poklonio nebrojeno mnogo divnih trenutaka i djeci i odraslima.
Andersenove bajke su prevođene na četrdesetak različitih jezika. Njegovih više od 150 priča za djecu tiskana su u milijunima primjeraka diljem svijeta i bila su nadahnuće za stvaranje mnogih kazališnih djela, baletnih predstava, filmova, skulptura i slika, a njihovog tvorca Hans Christian Andersena ovjekovječile kao jednu od najvećih figura svjetske literature.

Nakon života ispunjenog bogatim književnim radom i putovanjima, Andersen umire 4. kolovoza 1875. u Kopenhagenu kao počasni profesor i počasni građanin Odensea.

 

Izvor: www.advance.hr