Prodaja običnih ogledala ide slabo, ali dobro idu ona koja govore da si najljepši na svijetu. Kako je lijepo biti lijep i velik u svojim očima. Raditi u svijetu u kojem se dobro osjećaš i u kojem nitko ne prigovara. Nezgodno je kad ti prijatelji kažu loše vijesti. Nemaju razloga lagati.

Nitko ne voli loše vijesti. Objava izvješća Europske komisije Country Report Croatia s podnaslovom (skraćujem) Assesment of progress of structural reforms, javnosti je predočeno kao šokantno i iznenađujuće. Mediji su počeli navoditi statistike koliko puta se spominje da ništa nije učinjeno, da reformi nema, da se kasni. Premalo i prekasno.

Počela je kampanja relativizacije. Malo se zabrineš, pa te prođe. Piše u novinama: ”nije lako nadoknaditi posljedice takve recesije” (a stanje nije posljedica ekonomske recesije, već politike). Dokument je, kažu, ”očekivan”; ”Dalić: dinamiku određuje duštvo”, ”Neće nama birokrati iz Brusselsa nametati”. Premijer kaže: ”Određene mjere su provedene, određene su provedene napola, određene su u tijeku, neke nisu provedene i prebačene su za 2018.”.
Nezaposlenost mladih i dugotrajna nezaposlenost i dalje su na visokoj razini. Unatoč niskoj iskorištenosti radnog potencijala očekuje se da će naglo smanjenje broja tražitelja zaposlenja dovesti do ponovnog pritiska na plaće nakon dužeg razdoblja ograničenog rasta plaća

Vrhunac je objava Ministarstva znanosti: ”Europska komisija istaknula je i niz aktivnosti pokrenutih u jesen 2017. godine. S tim u vezi, pozitivno su ocijenjene aktivnosti vezane uz pokretanje kurikularne reforme….”.

Ma nije moguće! Zar ne znaju čitati? To je sve iskrivljavanje istine. Još nekoliko dana taktike guranja pod tepih i skretanja pažnje na oboljelu djecu, golotinju, uzdržavanje od seksa i demografsku obnovu i sve će se polako zaboraviti.

Prije svake ocjene pročitajte ovdje.

Što to tamo piše? Citiram i parafraziram, izbacujem dijelove i kratim, ali to sve piše.

”Skromni izgledi za rast i dalje su ključan izazov za gospodarstvo. Dugotrajno spori rast produktivnosti i niska i padajuća iskorištenost ljudskog kapitala smanjuju dugoročne izglede gospodarstva za rast…. u srednjoročnom razdoblju očekuje se da će se gospodarstvo vratiti na svoj dugoročni potencijalni rast. Time će se usporiti proces konvergencije i dinamika uklanjanja makroekonomskih neravnoteža. Za poboljšanje tog dugoročnog scenarija bit će potrebna odlučna provedba strukturnih reformi.

Do danas je provedeno tek nekoliko obećanja u pogledu politika iznesenih u Nacionalnom programu reformi 2016. Nije ostvaren napredak u pogledu odvraćanja od ranog umirovljenja, bržeg prijelaza na višu dobnu granicu za zakonsko umirovljenje i usklađivanja odredbi o mirovinama za posebne kategorije s općim pravilima za umirovljenje… više od polovine tog smanjenja posljedica je smanjenja radne snage, dok se većina novootvorenih radnih mjesta temelji na ugovorima na određeno vrijeme.

Nezaposlenost mladih i dugotrajna nezaposlenost i dalje su na visokoj razini. Unatoč niskoj iskorištenosti radnog potencijala očekuje se da će naglo smanjenje broja tražitelja zaposlenja dovesti do ponovnog pritiska na plaće nakon dužeg razdoblja ograničenog rasta plaća.

Posljedica složenog poslovnog okruženja jest smanjenje produktivnih ulaganja i slabiji rast produktivnosti….

Čini se da Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak još nedostaju visoki standardi transparentnosti i odgovornosti koji su joj potrebni za izvršavanje svojih zadaća.
Učinkovitost i pravednost sustava socijalne zaštite oslabljene su zbog neusklađenosti, rascjepkane pokrivenosti i nedostatka transparentnosti

U obrazovnom sustavu i sustavu socijalne zaštite i dalje su prisutne strukturne slabosti. Zbog nedostatka osnovnih vještina otežan je prijelaz u status zaposlenosti. Odgođena je iščekivana reforma obrazovnog sustava, a nedovoljna su i nastojanja da se radnoj snazi osigura stjecanje vještina potrebnih na tržištu rada.

Hrvatska i dalje bilježi visoke razine siromaštva i socijalne isključenosti, a dvjema uzastopnim reformama poreza na dohodak smanjen je kapacitet poreznog sustava za rješavanje problema dohodovne nejednakosti.

Učinkovitost i pravednost sustava socijalne zaštite oslabljene su zbog neusklađenosti, rascjepkane pokrivenosti i nedostatka transparentnosti.

Naposljetku, trenutačne i buduće mirovine nisu na primjerenoj razini, što dovodi do visokog rizika od siromaštva u starosti, posebno za osobe s kratkim radnim vijekom.

Rascjepkana javna uprava otežava učinkovito pružanje javnih usluga. Izražena teritorijalna rascjepkanost i složeni fiskalni odnosi na različitim razinama vlasti u Hrvatskoj ne pridonose učinkovitom pružanju javnih usluga i smanjenju regionalnih nejednakosti.

Okvir za određivanje plaća u javnoj upravi i javnim službama i dalje je neusklađen.

Unatoč smanjenom broju neriješenih predmeta, poboljšanje učinkovitosti i kvalitete pravosuđa i dalje je izazov.

Zdravstveni su ishodi i dalje ispod prosjeka EU-a. Iako se dugovi u tom sektoru i dalje gomilaju, ne provode se mjere kojima bi se potaknulo održivo i učinkovito financiranje zdravstvene skrbi.

Naposljetku, novoosnovano Ministarstvo državne imovine moglo bi promicati usklađeniji pristup i poticati restrukturiranje i privatizaciju.

Održivost procesa prilagodbe temelji se na povećanju niskog potencijalnog rasta. Sporo napreduju reforme zdravstvenog sustava i apsorpcije sredstava iz fondova EU-a, ali provedene su mjere poboljšanja pravosudnog sustava.

Ostvaren je ograničeni napredak u provedbi strukturnih mjera u zdravstvenom sustavu i rješavanju problema gomilanja dugova.
Jedan od principa politike u EU je: ”A deal is a deal. All of all compromises we have to make apply to everyone and in full. You can’t just pick out the ones that are easy to sell back home. Solidarity dermands responsibility”  (Guiding Principles for the future of the EU)

Apsorpcija sredstava iz fondova EU-a i dalje je otežana zbog ograničenih administrativnih kapaciteta i strateškog planiranja.

Stečajni su postupci temeljito revidirani, a reformom karte pravosudnih područja poboljšana je učinkovitost sustava. Međutim, zbog velikog broja neriješenih predmeta i dugog razdoblja potrebnog za donošenje odluka kvaliteta i učinkovitost pravosudnog sustava i dalje su izazov”.

Završavam citiranje.

Namjerno sam vas pustio da čitate suhoparan tekst. Što mislite kako je tek bilo Plenkoviću kad ga je čitao?

Čekajte, jedno jasno piše, a drugo nam govore, Kao da ne znamo čitati.

Jasno piše da najsporije napredujemo, da ćemo još sporije. Da je povećanje BDP-a privid jer se ljudi iseljavaju, Da nema reforme zdravstva. Nema reforme uprave. Nema reforme obrazovanja. Nema poreza na nekretnine. U mirovinu se ide prerano i to privreda ne može izdržati. Postoje privilegirane veteranske mirovine. Da socijalna politika nije ni solidarna ni efikasna. Da socijalne razlike rastu. Plaće u javnoj upravi su bez kriterija. Nema prodaje državne imovine. Da su javna poduzeća loše upravljana, da su generatori troškova, a ne prihoda.

To nisu stavovi zavidnih domomrznika i izdajica, anarholiberala i boljševika. Nije to ni prijateljska kritika.

To je sirova konstatacija da smo reforme obećali, da smo za njih dobili pomoć, političku i materijalnu potporu. A da smo sve to izigrali.

Obećali, a nismo izvršili.

I da se pravimo da nije ništa, a kad nas netko za to pita, onda pitanje ignoriramo, a znatiželjnika proglasimo zavidnim neprijateljem.
Prodaja običnih ogledala ide slabo, ali dobro idu ona koja govore da si najljepši na svijetu. Kako je lijepo biti lijep i velik u svojim očima. Raditi u svijetu u kojem se dobro osjećaš i u kojem nitko ne prigovara. Nezgodno je kad ti prijatelji kažu loše vijesti. Nemaju razloga lagati

Jedan od principa politike u EU je: ”A deal is a deal. All of all compromises we have to make apply to everyone and in full. You can’t just pick out the ones that are easy to sell back home. Solidarity dermands responsibility”  (Guiding Principles for the future of the EU).

Zašto se zaklinjemo u europske vrijednosti kad se ne držimo svojih obećanja? Lijepo to misli Vlada da će se sve zaboraviti, da će ustaše, Agrokor i cmoljava oporba biti opravdanje. Da, uz kontrolu medija, uz politiku autizma i anemije možda će se ovaj narod ponovno zabavljati. Ali vama na vlasti cilj ne bi smjela biti zabava, putovanja, obljetnice i komemoracija. Narod su živi ljudi.

Izvješće je porazno. Laganje je zarazno. Praviti se da je sve dobro, a nije, loše je. Na Markovu trgu naručuju nova ogledala.

 

autograf