Stotine Zagrepčana mirno je, u vijugavom redu, pred bijelim šatorom (ne možeš u Zagrebu izbjeći šatore!) čekalo da im liječnici i medicinske sestre izmjere tlak i razinu šećera u krvi i daj savjete o zdravlju bubrega. Nesvakidašnji prizor strpljivih građana koji su htjeli instantno saznati kakvo je stanje njihovog zdravlja uz pomoć jednostvanih, ali veoma važnih postupaka, snimio sam jučer na Trgu bana Jelačića o podne, na Svjetski dan bubrega.

Svjetski dan bubrega najveća je globalna kampanja osmišljena radi podizanja svijesti o važnosti zdravlja bubrega. Ta je akcija nastala prije 10 godina združenim djelovanjem Svjetskog nefrološkog udruženja (ISN) i Svjetskog udruženja zaklada za poticanje razvoja nefrologije (IFKF).
Svrha obilježavanja je ukazivanje na rastući problem trajnog povećavanja broja osoba koje imaju neki oblik kronične bubrežne bolesti (KBB). Ove godine Svjetski dan bubrega posvećen je prevenciji KBB-a te održavanju zdravih bubrega.

Dijagnostika dijabetesa i arterijske hipertenzije kao najčešćih kroničnih bolesti koje dovode do bubrežnih oštećenja veoma je važna kao uvod u otklanjanje uzroka i smanjivanje rizika od posljedica njihovog djelovanja. Inače, tlak se naziva tihim ubojicom i jednim od moćnih, ali podmuklih uzročnika moždanog udara. Uzrokuju ga pretilost, sol, nekretanje i stres. Uz jaku volju mogu se smanjiti kile, izostaviti presoljavanje jela, zaposliti mišići tijela, ali kako izbjeći stres, a nastaviti živjeti u besperspektivnom Slavonskom Brodu i Hrvatskoj? Kako izbjeći stanje velike psihičke napetosti, a nastaviti gledati „crne“ nacionalne tv-dnevnike i pratiti portale, pa i ovaj?

Dan bubrega Zagreb