Nakon što je prema broju saborskih mandata najjača oporbena stranka dobila novog predsjednika, i dalje podijeljenom SDP-u ništa ne jamči da će njegov čelni čovjek istodobno biti na čelu oporbe. Tim više jer se u aktualnom sazivu Hrvatskog sabora nalazi sve više imena koja pretendiraju na to mjesto...
Hoće li se hrvatska politika uskoro baviti i jednim – mačkom. I to ne mačkom u vreći ili onim u čizmama, nego mačkom u torbi. Kada su posrijedi sumnje za korupciju na svim mogućim razinama u zemlji, opravdanja su i – pravdanja ponekad poput najboljeg vica. Tako je poduzetnik Goran Puklin, kojega istražitelji sumnjiče da je skrivao milijune bivšeg predsjednika Uprave JANAF-a, a sada pritvorenika Dragana Kovačevića, izjavio da se u sumnjivoj torbi koju je unio u stan nije nalazio novac, nego njegov mačak. Konkretno, obiteljski kućni ljubimac kojega je njegov vlasnik brižno vodio veterinaru.
Puklinova supruga, inače zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu Mirela Alerić Puklin, potvrđuje priču o suprugovu, a ne Kovačevićevu novcu. Pritom je očito posve normalno u kući držati višemilijunske iznose, ali ipak ni ona nije otkrila je li njihov potrebiti mačak iz torbe nakon odlaska veterinaru sada boljeg zdravlja i nije li i ona s vremena na vrijeme koristila spomenutu torbu u iste svrhe. Možda bi pomogla analiza DNK. Mačje i Kovačevićeve. Ne nužno tim redoslijedom.
Dok se ne istraži je li u torbi bio živi mačak ili novi živi dokaz korupcije, hrvatska se oporba pribrala nakon rezultata srpanjskih parlamentarnih izbora i odlučila ujediniti oko jedine točke oko koje se slažu sve parlamentarne oporbene stranke. To je politička borba protiv HDZ-a i njegove verzije borbe protiv korupcije. Predstavivši Prijedlog odluke o osnivanju Istražnog povjerenstva za utvrđivanje ometanja, onemogućavanja ili drugih nedopuštenih utjecaja na neovisne istrage i procesuiranje slučajeva korupcije, organiziranog i gospodarskog kriminaliteta, parlamentarna je oporba u cijelom svom ideološkom spektru osjetila da je aktualna afera Janaf idealan medij za održavanje vladajuće stranke pod kakvim-takvim oporbenim nadzorom.
Povjerenstvo i saborska matematika
I dok iz HDZ-a odbacuju mogućnost pristajanja na ovako predloženo saborsko Istražno povjerenstvo, pri čemu predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković tumači da je riječ o protuzakonitom rješenju prema kojem bi zakonodavna vlast ispitivala pravosudnu, šarolika oporba ne želi propustiti priliku koja bi na najrazličitije načine mogla dotaknuti cijeli niz individualnih i kolektivnih političkih aktera.
Reakcije iz HDZ-a, ali i reakcije šefa države Zorana Milanovića samo to potvrđuju. Je li na vidiku prvi veliki obračun vlasti i oporbe, i to oko afere još uvijek neslućenih razmjera? I tko bi se pritom mogao profilirati kao vodeći oporbeni političar, ne samo u kontekstu aktualnih zbivanja, nego i u cijelom izbornom ciklusu sljedeće četiri godine, sve do novih parlamentarnih izbora? Andrej Plenković ocjenjuje oporbenu inicijativu kao njezino skretanje pozornosti sa sebe i kao marketinško sredstvo ističući da su oporbene stranke deklasirane na nedavnim izborima. I dok se posve legitimno koristiti političkim marketingom i fokusiranjem na ono što itekako zanima javnost, čelni čovjek Vlade i vladajuće stranke nije posve u pravu kada ocjenjuje rezultat većine oporbenih stranaka na izborima, ali ni oporbe u cjelini.
Na ovogodišnjim je parlamentarnim izborima mandatski deklasiran jedino SDP sa svojom koalicijom Restart, ostvarivši najlošiji rezultat otkako Hrvatska od 2000. provodi parlamentarne izbore po postojećem modelu. Domovinski pokret Miroslava Škore prvi je put nastupio na izborima za zastupnike u Hrvatski sabor te je sa šesnaest osvojenih mandata postao trećom opcijom u parlamentu. Most nezavisnih lista je s osam mandata zaustavio pad potpore birača, čije su dno bili prošlogodišnji europski izbori, dok su još dvije nove opcije ušle u saborske klupe: koalicija okupljena oko platforme Možemo! te koalicija Stranke s imenom i prezimenom, Pametnog i Fokusa.