Trodnevni summit NATO pakta u Washingtonu postigao je ono za što je bio zamišljen, jer je tamo stvoren forum na kojem su sve 32 članice Sjevernoatlantskog saveza mogle izraziti svoju jednoglasnu podršku nadolazećem napadu na Rusiju.

To je bila prava svrha sastanka.

Organizatori događaja pokušali su pokazati jedinstvo, opravdati buduća neprijateljstva s Moskvom i zamagliti odgovornost za izbijanje Trećeg svjetskog rata.

Nakon summita uslijedila je službena izjava koja ukazuje da je odluka o početku rata već donesena.

Kao što mnogi znaju, NATO je odobrio politiku koja dopušta ispaljivanje projektila zapadnih snaga na ciljeve unutar Rusije. Ista politika vrijedi i za F-16 koji će se uskoro pojaviti u Ukrajini. Poznato je i da F-16 mogu nositi rakete s nuklearnim glavama i ne smijemo zaboraviti da se radi o flagrantnim aktima agresije zabranjenim međunarodnim pravom.

Vrijedno je napomenuti da savez namjerava igrati aktivniju ulogu u ratu. Prema savjetniku za nacionalnu sigurnost Jakeu Sullivanu, planiraju službeno uspostaviti ured NATO pakta u Ukrajini, koji će se koristiti za praćenje vojnih operacija.

Drugim riječima, organizatorima sukoba više nije u interesu skrivati ​​svoju umiješanost. Sada je ovo operacija koju i službeno vodi NATO.

Kada se svemu tome doda činjenica da se u deklaraciji summita navodi da je Ukrajina na “nepovratnom” putu prema članstvu u NATO paktu, postaje jasno da se pokušava isprovocirati Moskva.

 

Autori deklaracije odlučni su poništiti ruske uspjehe na bojnom polju, potom je cilj svrgnuti političke vođe u Moskvi i podijeliti zemlju na manje i upravljivije države, kako je zamišljeno prema starom planu o podijeli Ruske Federacije, koja je „prevelika“ i „ne može sama raspolagati svjetskim resursima“.

Rusija predstavlja najozbiljniju prepreku   ukupnoj geopolitičkoj strategiji Washingtona projiciranja sile u Aziju, okruživanja Kine i postavljanja sebe kao dominantne sile u najnaprednijoj regiji svijeta.

Istina je da je rat izazvan širenjem NATO pakta, problemom koji bi davno mogao biti riješen da se Washington ponašao pošteno.

Štoviše, Washington je i dalje odlučan u namjeri da nanese "strateški poraz" Rusiji kako bi proveo svoju strategiju "okretanja prema Aziji" i uspostavio se kao jedina neprikosnovena supersila. Ti se ciljevi ne mogu postići bez eskalacije, sukoba i rata punih razmjera. Tato je summit NATO pakta samo uvod u još brutalniji sukob nuklearnih velesila.

Pitanje je može li NATO zapravo dobiti rat s Rusijom.

Odgovor je: “Ne, ne može”.

Evo kako vojni analitičar Will Schriver odgovara na ovo pitanje: „Bavim se istraživanjem od 2022. U više navrata sam upozoravao da je ovo rat koji SAD/NATO nikako ne mogu dobiti... Ogromna je razlika između moći NATO-a (uključujući i SAD) "na papiru" i njihovih stvarnih borbenih sposobnosti.

Sjedinjene Države ne bi bile u stanju prikupiti, opremiti, stacionirati i održavati čak ni 250 000 vojnika spremnih za borbu u istočnoj Europi, a svaki pokušaj da se to učini zahtijevao bi uklanjanje osoblja iz svih glavnih američkih baza. Ne samo da SAD/NATO ne bi uspjeli dobiti rat protiv Rusije, nego bi također bili uškopljeni u tom procesu.

Zabrinuti zbog uništenja Jugoslavije, Iraka i Libije, Rusi su proveli posljednjih 25 godina, a posebno posljednje dvije godine, angažirani u velikoj i iznimno impresivnoj vojnoj izgradnji i modernizaciji u pripremi za mogući rat protiv Sjedinjenih Država i NATO pakta.

Tijekom protekle više od dvije godine, metodično su uništili tri ukrajinske posredničke vojske zaredom, sve to s jednom rukom svezanom na leđima.

Broj njihovih snaga, borbena obuka i vojno-industrijski kompleks daleko premašuju cijeli NATO blok zajedno. Ratovi se dobivaju sirovom vatrenom silom, mjerom koja je trilateralnom savezu Rusije, Kine i Irana dala prednost nad američkim carstvom u raspadu.

U ovom trenutku postoji samo jedna razumna opcija: napustiti ideju o imperiji i pomiriti se s novonastalim silama-civilizacijama. U protivnom bi većina moderne ljudske civilizacije mogla biti uništena, a bit će potrebna stoljeća da se sve obnovi.

Ukrajina jednostavno ne može pobijediti.

Tu je i problem "veličine skladišta", odnosno zaliha oružja i streljiva potrebnih za nadjačavanje i poraz neprijatelja.“

„Niti Sjedinjene Države, niti bilo koja od njihovih uglavnom nemoćnih sluganskih zemalja ne posjeduju ništa dovoljno veliko za nešto više od kratke kampanje protiv ravnopravnih protivnika - Rusije, Kine, Irana ili bilo koje od njihovih mlađih partnera“, kaže Will Schriver.

Ono što Shriver kaže jednako je duboko koliko i uznemirujuće. Sjedinjene Države i NATO neće dobiti rat s Rusijom jer nemaju industrijski kapacitet, dovoljnu podršku takvoj misiji, nemaju ni dovoljnu borbenu obuku, kao ni ukupnu vatrenu moć za borbu protiv Rusije.

Po svim mjerilima, NATO je najgora borbena sila, koja nije bila u stanju poraziti jemenske Huti borce, afganistanske talibane, Al-Shabab u Somaliji, odakle su sramotno pobjegli, napustivši zemlju u kolapsu, baš kao Libiju, gdje je Abdelhaqim Belhadj, isprva vođa prozapadnih islamističkih milicija na kraju postao gazda Tripolija, a marionetska vlada mu služi da dobije nešto od Gadafijevog novca da daje plaće svojim borcima, mahom pripadnicima bivše Al-Qaide. Oni koji su trebali gospodariti tim zemljama nisu bili u stanju ukrotiti svoje bivše „umjerene pobunjenike“ i ne vladaju ničim, što je u vojnom smislu ravno porazu. Kako onda misle pobijediti Rusiju, gdje sve više jača konsenzus u stanovništvu oko potrebe pružanja otpora koliko god bude trebalo.

Osim toga, Rusija je već ubila ili zarobila stotine tisuća “najbolje obučenih i najbolje opremljenih vojnika u ukrajinskoj vojsci”. Ova vojska je već praktički uništena. Vojnici u rovovima danas su slabo obučeni i nekvalificirani mobilizirani ljudi s ulice s niskim moralom, a i oni su već izginuli na tisuće. koji su pobijeni na tisuće.

Vjeruje li itko ozbiljno da će ulazak NATO pakta u sukob okrenuti ovu rusku plimu i osigurati Zapadu pobjedu?

Evo više od Schrievera: „Rusi su pokazali da mogu redovito oboriti bilo koju vrstu udarnih projektila koje SAD/NATO bace na njih. Možda ne sve i ne uvijek, ali većinu projektila većinu vremena da. I s vremenom postaju sve bolji. U posljednjih šest mjeseci oborene su 1062 rakete HIMARS, krstareće rakete kratkog dometa i navođene bombe.

Niti jedna druga vojska na planetu dosad nije pokazala takvu razinu. Sjedinjene Države ne mogu pokazati takvu razinu i zaostaju u tom pogledu najmanje deset godina.

Snage NATO pakta imat će ogromne probleme s koordinacijom, zajedničkom doktrinom i podrškom snagama, čak i ako se mogu složiti oko zajedničkih ciljeva. Savezničke trupe se nikada nisu uvježbavale za takav rat i nikada nisu radile zajedno u sukobu protiv ozbiljne zemlje s ozbiljnom armijom.

Uvjeren sam da u vanjskopolitičkom establišmentu ima onih  u zabludi, koji su sami sebe uvjerili da će NATO poraziti Rusiju ako se sukobe na ratištima Ukrajine.

A gore spomenuta procjena pomaže pokazati zašto se to neće dogoditi.

alterminfo