"Grčka će se 25. siječnja promijeniti. Moja stranka Syriza jamči novi društveni ugovor za političku stabilnost i ekonomsku sigurnost. Nudimo politike koje će zaustaviti mjere štednje, ojačati demokraciju i društvenu koheziju i vratiti srednju klasu natrag na noge. To je jedini način da se ojača eurozona, a europski projekt postane atraktivan građanima širom kontinenta. Moramo prekinuti s ovakvim mjerama štednje kako ne bismo ubili demokraciju. Ako snage progresa i demokracije ne promijene Europu, u naše će ime to učiniti Marine Le Pen i njezini desničarski saveznici".
Tim se riječima preko The Financial Timesa Alexis Tsipras prije nekoliko dana obratio svjetskoj javnosti želeći umanjiti strah od toga da bi pobjeda Syrize mogla srušiti temelje Europske unije. Tsipras je u istom članku obećao da će vlada Syrize poštivati grčke obaveze, kao članice eurozone, te zadržati balansirani budžet, ali i naglasio da to neće biti kroz mjere štednje kakve su sada zacrtane.
Tsipras najavljuje da će njegova vlada adresirati faktore unutar Grčke koji uzrokuju krizu, kojoj se ne nazire kraja, odnosno da će stati na kraj oligarhiji koja izbjegava plaćanje poreza, a nameta osloboditi manje poduzetnike i građane, osigurati društvenu pravednost i održivi rast.
Syriza je svoje buduće korake najavila u Solunskom programu, koji sadrži plan mjera – kratkoročnih, za suzbijanje humanitarne krize u Grčkoj, i dugoročnijih, za ponovno poticanje gospodarstva i mijenjanje političkog sistema prema većoj demokraciji (direktna demokracija, inicijative, referendumi). Detaljnom tablicom troškovi programa procijenjeni su na 11,382 milijarde eura, a povrat očekuju u visini od 12 milijardi. Program zaziva otpisivanje velikog dijela javnog duga onako kako je to učinjeno za Njemačku 1953. godine.
Potporu Syrizi u svjetskim su medijima izrazili brojni lijevi intelektualci, a proporcionalno sa strahovima establišmenta u eurozoni, neposredno pred izbore raste popularnost Syrize u Grčkoj. Ovisno o anketama, ona se sada kreće na nekih pet do šest posto prednosti ispred konzervativne Nove demokracije.
U četvrtak navečer, tijekom središnjeg predizbornog skupa, ulice Atene bile su ispunjene tisućama ljudi. Mnoštvu se zajedno s Tsiprasom na pozornici obratio i Pablo Iglesias, vođa Pademosa, koji je izrastao na valu španjolskih prosvjeda. Ljevičarski Podemos vodi u anketama uoči izbora u Španjolskoj. U predizbornoj euforiji nije lako bilo dobiti sugovornika za bilo kakve dulje lamentacije. Zbog slavljeničke atmosfere ili zbog realnog stanja stvari, naš sugovornik Giorgos Karatsioubanis, član Odjela za europsku politiku Syrize, vjeruje da će stranka u nedjelju odnijeti apsolutnu pobjedu.
Hoće li Syriza dobiti izbore i s kim ćete, ako za to bude potrebe, ići u koaliciju za formiranje vlade?
Rezultat koji će proizaći iz glasačkih kutija bit će moćna poruka nade. Očekujem snažnu podršku Syrizi i apsolutnu većinu u grčkom parlamentu. Ali ako to postignemo, svejedno ćemo tražiti saveze i potporu baziranu na programskoj deklaraciji nove vlade.
Ako pobijedite, koji će biti vaši prioriteti? Kakve rezultate očekujete od daljnjih pregovora s europskom trojkom?
Naše hitne mjere koje će biti primijenjene već od sljedećeg tjedna obuhvaćene su u našem Solunskom programu. Glavni prioritet nam je završetak ove humanitarne krize, jer ne možemo u 2015. godini u jednoj europskoj zemlji imati ljude koji umiru od gladi, žive bez struje i vode. Pregovore ćemo početi sa svojim europskim partnerima kao ravnopravna članica, nećemo više pregovarati s birokratima trojke.
Uoči izbora neki vas mediji i dalje prikazuju kao "opasnu radikalnu ljevicu". Istodobno, neki tvrde da vi uopće niste radikalni i da ste se već priklonili socijaldemokraciji. Kako biste vi opisali svoj program?
Naš se program koncentrira na ono što u ovom trenutku možemo učiniti. Voljeli bismo napraviti puno više i to će biti dio našeg nacionalnog plana za obnovu produktivnosti gospodarstva. Mi smo ljevica i vodimo se vrijednostima ljevice kao što su solidarnost, demokracija, pravda i dostojanstvo.
Kako biste opisali sadašnje stanje u Grčkoj, odnosno kako ga Syriza može popraviti?
Grčka je usred humanitarne krize. Ako se nastavi s istim mjerama štednje, društvo će biti uništeno. Mi smo sa svojim programom građanima otvorili vrata nade. Među mjerama koje ćemo odmah primijeniti je povećanje minimalne plaće na 751 euro te pomoć dugotrajno nezaposlenima, koji čine 75 posto svih nezaposlenih, u vidu besplatne zdravstvene skrbi i pristupa sistemu javnog zdravstva te besplatnog prijevoza. Tijekom prve godine vladanja planiramo stvaranje 300.000 radnih mjesta.
Je li Syriza opasna za Europsku uniju?
Syriza predstavlja opasnost za nečije financijske interese i u Grčkoj i izvan nje. Svi oni koji su profitirali na krizi, uglavnom preko korupcije, sada će to platiti. Mi nismo opasni za građane Europe jer se borimo za zajedničke ciljeve: protiv mjera štednje i za novi model razvoja koji neće ići u korist samo privilegiranih 1%, nego će koristi imati većina stanovništva.
Već dulje od dvije godine, a naročito nakon zadnjih europskih izbora, europske stranke ljevice gledaju prema vama nadajući se da će vaš dolazak na vlast promijeniti situaciju u Europi. Kako će se vaša moguća pobjeda odraziti na druge dijelove Europe?
Naša je vizija uvijek bila internacionalna. Ne postoje nacionalna rješenja za kolektivne europske probleme. Zbog toga zajedno sa strankama europske ljevice, sindikatima i socijalnim pokretima diljem Europe pokušavamo pronaći zajednička rješenja. Imamo izvanrednu suradnju s Podemosom u Španjolskoj i nadamo se da će naša pobjeda te prvi mjeseci Syrizine vlade biti važan element za postizanje jasne većine ljevice na predstojećim izborima u Španjolskoj u studenome.
Ako dođete na vlast, kako ćete se odnositi prema desničarskoj Zlatnoj zori?
Zločinačke aktivnosti s kojima vodeći članovi te bande nastavljaju – kao što su napadi na imigrante, ubojstva i organizirani kriminal – doći će pod pasku pravosuđa. Zastupnici grčkog naroda ne mogu sjediti u istoj prostoriji s ljudima koji u svojim životopisima imaju upisana ubojstva.