Usporedio je ruski način borbe s američkim tijekom invazije na Irak 2003. godine, ukazujući da je Moskva mnogo humanija, umjerenija i suzdržanija od SAD-a.
Podsjeća da su se nakon početka invazije na Irak izaslanstva Ujedinjenih naroda morala povući s terena zbog "ozbiljnog i ekstremnog napada".
"To je američki i britanski stil ratovanja. Pogledajte žrtve, službene brojke, prema Ujedinjenim narodima, kažu da ima oko 8.000 civilnih žrtava u Ukrajini. Koliko je civilnih žrtava bilo kada su SAD i Britanija napali Irak?", pita se Chomsky.
Komentar: Broj civilnih žrtava u Ukrajini, a koji se pripisuje Rusiji, je diskutabilan. Koliko je poginulih vojnika predstavljeno kao civilna žrtva? Koliko je ljudi stradalo izravno od ukrajinskog oružja?
"New Statesman" podsjeća da je za 20 godina u Iraku stradalo 186.000 do 210.000 civila.
Kao dokaz suzdržanosti ruske vojske, Chomsky navodi broj stranih dužnosnika koji su putovali u Kijev od izbijanja rata.
"Kad su SAD i Britanija razorile Bagdad, je li neki strani čelnik išao u posjet? Ne, jer kad SAD i Britanija zarate, oni hvataju pravo za gušu. Uništavaju sve, komunikacije, transport, energiju, sve što omogućava da država i građani funkcioniraju", navodi američki filozof, čiji je otac rođen u današnjoj Ukrajini, prije nego što je 1913. emigrirao u SAD.
Chomsky ističe da SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo odbijaju mirovne pregovore s Rusijom zbog vlastitih nacionalnih interesa, iako je Ukrajina već ozbiljno razorena sukobom.
"Kijev nije slobodan, ovisi o tome što SAD odredi. Za SAD je sve ovo jeftino, opskrbljuju Kijev oružjem samo s jednim ciljem - oslabiti Rusiju", ističe Chomsky.
Ističe da Ukrajina nikada neće biti dio NATO saveza.
"To je crvena linija na kojoj je inzistirao svaki ruski čelnik, od bivšeg ruskog predsjednika Borisa Jeljcina do bivšeg sovjetskog čelnika Mihaila Gorbačova. Ukrajina dobiva status kakav je Austrija imala tijekom Hladnog rata ili Meksiko danas. Meksiko se ne može pridružiti vojnom savezu kojeg SAD smatra neprijateljskim. Ne postoji ugovor o tome, ali je očito", podvukao je Chomsky.
Prema njegovim riječima, mirovni sporazum bi podrazumijevao da Ukrajina nudi "određeni stupanj autonomije" istočnoj regiji Donbas, koju je danas djelomično okupirala Rusija.
Kada je riječ o zahtjevima Švedske i Finske za ulazak u NATO, ističe da razlog nije "strah od ruskog napada, koji nikad nije ni zamišljen", već da one ulaze u NATO zbog "novih tržišnih prilika i pristupa naprednoj tehnologiji".
"Tvrdnje da bi Rusija mogla ugroziti bilo koju zemlju su 'zapadna propaganda'", dodaje.
Chomsky navodi da Washington širenjem NATO saveza nije isprovocirao samo Rusiju, već otvoreno provocira i Kinu zbog Tajvana.
"SAD pokušava opkoliti Kinu prstenom stražarskih država naoružanih naprednim preciznim oružjem usmjerenim na Kinu", rekao je Chomsky kritizirajući američku obrambenu suradnju sa zemljama kao što su Japan, Južna Koreja i Australija.