Svjestan ograničenja predsjedničkih ovlasti, ali i sa suštinski drukčijim pogledom na svijet i mjesto koje u njemu Hrvatska zauzima, Zoran Milanović će nesumnjivo rekalibrirati vanjsku politiku. To je dobra vijest jer se otvara mogućnost da ona postane koherentnija, ali i primjerenija s obzirom na gospodarsku i vojnu snagu Republike Hrvatske, kao i dominanto raspoloženje birača koji su izabrali građansku opciju i otvorenost umjesto nacionalizma i isključivosti.
Izreka da se kampanje vode u poeziji, a da se vladati treba u prozi nije primjenjiva na pobjedničku kampanju Zorana Milanovića. Vodeći se egidom 'normalne' politike, Milanović se uspješno othrvao zovu populizma, velikih obećanja i kao što je sam kazao, 'sladunjavih' priča. Iluzorno bi bilo očekivati da će se stvari stubokom promijeniti stupanjem na dužnost jednog čovjeka s vrlo ograničenim ovlastima, pogotovo kada je riječ o bivšem premijeru za kojeg se, najblaže rečeno, može kazati da tijekom svoje političke karijere nije nikoga ostavio ravnodušnim. No, ono malo razloga za optimizam proizlazi iz činjenice da je pobijedila opcija koja nema velike pretenzije, ali ima orijentaciju koja je u mnogočemu pomirljivija i primjerenija hrvatskim mogućnostima i svjetskim prilikama.
Sljedećih će se dana i tjedana voditi rasprave i sastavljati post mortemi uzroka poraza Kolinde Grabar-Kitarović, a s time i prvi obrisi njenog političkog nasljedstva. Ona je sama kroz kampanju nebrojeno puta isticala upravo svoje dosege na vanjskopolitičkom planu kao razlog zbog kojeg je zaslužila još jedan mandat na Pantovčaku. No, niz tvrdnji o tome kako Hrvatska danas uživa puno bolji ugled u svijetu i kako je je izvučena iz ''regiona'' isključivo zaslugama predsjednice na odlasku teško je opravdati. Hrvatska je prepoznatljiva u svijetu više kao posljedica stihije nego strategije s obzirom na sportske uspjehe i turizam baziran na prirodnim ljepotama. U isto vrijeme, geografija, povijest i gospodarske veze su neumoljive pa tako transplantacija iz regije funkcionira u dosta ograničenom kontekstu i u pravilu na simboličkoj razini.
Izbor između europejstva i transatlanticizma
Nažalost, tijekom većeg dijela izborne kampanje nisu su potencirale velike vanjskopolitičke teme, što je doista propuštena prilika budući da su na tom polju predsjedničke ovlasti najveće. No, pred sam kraj su se otvorila pitanja koja su pokazala značajne razlike između Milanovića i Grabar-Kitarović koja daju naslutiti kako 'normalno' kao nit vodilja izgleda kada se primjeni na kreiranje vanjske politike.