U ta četiri dana kontinuirano su mjerena izrazito visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM10 i lebdećih čestica PM2.5. Što više, riječ je o za početak studeni rekordno visokim koncentracijama lebdećih čestica: PM10 i iznad 200-250 µg/m3, pa i od 340 µg/m3(!), i PM2.5 iznad 120-170 µg/m3!
Također su dana 4. i 5. studenog na mjernoj postaji u centru grada, kod Stadiona na Savi kontinuirano šest-sedam sati mjerene izrazito visoke satne koncentracije sumporovodika iznad granične vrijednosti (7 µg/m3), sa maksimumom od visokih 47,8 µg/m3(!). Tako ta dva dana i dnevni prosjeci koncentracije sumporovodika bili su iznad granične vrijednosti (5 µg/m3)!
Slično je bilo i sa satnim koncentracijama benzena mjerene na mjernoj postaji na Jelasu. Ta dva dana dnevni prosjeci su bili oko 10 µg/m3, dok je granična vrijednost na godišnjoj razini 5 µg/m3. U tom razdoblju su izmjerene i najveće satne koncentracije benzena u studenom od 24,2 µg/m3 na Jelasu, a kod Stadiona 20,5 µg/m3!
U ta četiri dana su i dnevni prosjeci za lebdeće čestice i na jednoj i na drugoj mjernoj postaji bili iznad 50 µg/m3, što je nekakva 'zakonska' dnevna granična vrijednost za 'krupnije' lebdeće čestice PM10! Što više, dana 5.11. na Jelasu dnevni prosjek za lebdeće čestice PM 2.5 iznosio je 88,9 µg/m3, a za lebdeće čestice PM10 kod Stadiona na Savi bio je vrlo visokih 143 µg/m3, što je skoro 3 puta iznad granična vrijednosti (50 µg/m3)!
Tako su četiri dana za redom i na jednoj i na drugoj mjernoj postaji tzv. 'jučerašnji indeksi onečišćenja' bili iznad 100 indeksnih poena, tj. u crvenoj boji! S tim da oni su dan za dan rasli. Tako je na mjernoj postaji na Jelasu najveći 'jučerašnji indeksi onečišćenja' iznosio 160, a kod Stadiona na Savi 261 indeksnih poena! Što je previše, previše je!
Možda najzornije bi mogli opisati te dane sa rečenicom sa jednog brodskog portala: „Dragi Brođani, iza vas je jedan od najzagađenijih dana, ni ne znate što ste sve udisali!“.
Iz Eko-Integrala za zaštitu okoliša i prirode putem raznih medija upućene su poruke i poruke Brođanima. Prvo, da se informiraju, ali i da zatraže odgovarajuće rješenje za takvu situaciju! Pored tih poruka upućene su i poruke o novom velikom onečišćenju brodskog zraka i nekim važnijim institucijama u RH: Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, Državnom inspektoratu, Državnoj upravi zaštite i spašavanja, Gradu, Povjerenstvu za praćenje kakvoće zraka, itd..
U Eko-Integralu dosada smo odgovor zaprimili iz Državne uprave zaštite i spašavanja i od Pomoćnice ministra Ministarstva zaštite okoliša, ujedno i predsjednice Povjerenstva, Marije Sćulac Domac. Ona je uputila dopis Andreju Getingeru, generalnom direktoru Rafinerije nafte Brod u kojem traži objašnjenje zbog nastale situacije, zbog zabrinjavajuće kvalitete zraka u Slavonskom Brodu….
Vjerujemo da će odgovor stići iz Rafinerije, ako ne drugačije, onda na način, da će se u slijedećem razdoblju pobrinuti oko emisije onečišćenja iz Rafinerije.