U svom uvodnom obraćanju kandidatima Gordana Mišković ukratko je prepričala sadržaj Povelje i obrazložila motive njenog nastanka. Posebno je istaknula da je najvažnija svrha Povelje uspostava stalne komunikacije između Grada i Udruge, te logičan zahtjev da se o rješenjima u vezi statusa invalida povede rasprava s njima samima. Tu namjeru sažela je u slogan: "O nama s nama". Potom su se, prije samog čina potpisivanja, o Povelji biranim riječima izjasnili svi kandidati, prihvativši intencije i obveze koje proizlaze iz njenog sadržaja.
____________________________
Tekst Povelje
Na temelju uvida u tekst ispod naslova kao budući gradonačelnik/ ca Slavonskog Broda jamčim svojim potpisom da ću u potpunosti poštovati
POVELJU O PARTNERSKOM ODNOSU S OSOBAMA S INVALIDITETOM
- UVOD
Ustavom Republike Hrvatske određen je temeljni pravni okvir za uređivanje odnosa na svim područjima koja se tiču ljudskih prava, kao i suzbijanja diskriminacije, uključujući i osobe s invaliditetom, jamčeći posebnu skrb države o njihovoj zaštiti i uključivanju u život, te zaštitu prava djece s teškoćama u razvoju.
Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2017. do 2020. godine (u daljnjem tekstu: Nacionalna strategija) donesena je s ciljem stvaranja nužnih preduvjeta za izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom, stavljajući naglasak na aktivni pristup, odnosno, na njihove sposobnosti, a ne ograničenja. Temelji se na vrijednostima Ustava Republike Hrvatske i međunarodnim dokumentima, među kojima su najznačajniji Opća deklaracija o ljudskim pravima, Konvencija o pravima osoba s invaliditetom Ujedinjenih naroda (u daljnjem tekstu: Konvencija) i Akcijski plan Vijeća Europe za promicanje prava i potpunog sudjelovanja u društvu osoba s invaliditetom: poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom u Europi 2006 – 2015.
Konvencija unaprjeđuje položaj osoba s invaliditetom suvremenim pristupom u sustavu primjene ljudskih prava u odnosu prema osobama s invaliditetom, primjenjujući sljedeća načela: poštivanje urođenog dostojanstva, osobne autonomije, uključujući slobodu osobnog izbora i neovisnost osoba; nediskriminacija; puno i učinkovito sudjelovanje i uključivanje u društvo; poštivanje razlika i prihvaćanje invaliditeta kao dijela ljudske raznolikosti i čovječnosti; jednake mogućnosti; pristupačnost; jednakost između muškaraca i žena; poštivanje sposobnosti razvoja djece s teškoćama u razvoju i poštivanje prava djece s teškoćama u razvoju na očuvanje vlastitog identiteta.
U Slavonskom Brodu su do sada postignuti značajni rezultati u unaprijeđenju kvalitete življenja osoba s invaliditetom, djelomično u području zapošljavanja osoba s invaliditetom, pružanja novih socijalnih usluga izvaninstitucionalne skrbi, uklanjanja arhitektonskih barijera, informiranja i senzibiliziranja javnosti, promicanja prava osoba s invaliditetom i stvaranja preduvjeta za njihovo aktivno sudjelovanje u životu zajednice.
Svojim osobnim angažmanom, kao i angažmanom udruga koje djeluju u korist osoba s invaliditetom, u suradnji s Gradom Slavonskim Brodom, nadležnim ministarstvima i različitim organizacijama civilnog društva, javnim ustanovama i pojedincima, te medijima, osobe s invaliditetom( u daljnjem tekstu OSI) dale su značajan doprinos kreiranju i provođenju politike integracije u društvo i poboljšanja kvalitete života osoba u riziku socijalne isključenosti, ali i svih drugih građana. Posebno je važan doprinos predstavnika osoba OSI u različitim tijelima Grada Slavonskog Broda gdje bi izravno u donošenju odluka i raspodjeli sredstava vezano za potrebe OSI temeljem povelje, kako u nastavku teksta stoji.
POVELJA
Većina osnovnih životnih potreba podmiruje se unutar obitelji koja neprestano doživljava određene promjene, uključujući i situacije rizične za funkcioniranje obitelji i ostvarivanje uloga pojedinih njenih članova. Specifične su promjene u obiteljima djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, od kojih je među najvećima suočavanje s činjenicom da član obitelji ima određene poteškoće, kao i prihvaćanje novonastale situacije. U takvim trenucima, kao i u daljnjoj svakodnevnoj interakciji unutar obitelji, ispunjavanju obveza i podmirenju potreba, veoma je važna podrška stručnjaka, sustava i zajednice, kao i osnaživanje obitelji i njenih članova. U tu je svrhu ću kao gradonačelnik/ca kontinuirano unaprjeđivati postojeće i razvijati nove usluge
- JAČANJE DRUŠTVENE SVIJESTI o vrijednostima obitelji i značaju kvalitetnog obiteljskog života za razvoj djeteta s teškoćama i za kvalitetno življenje odrasle OSI
- DOSTUPNOST Omogućiti dostupnima informacije osobama s invaliditetom,odnosno pravovremeno ih informirati i uključiti u razvojne planove Grada.
- OSIGURATI PSIHOSOCIJALNU POTPORU osobama s invaliditetom kroz financiranje udruga, djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima
- UNAPRIJEDITI IZVANINSTITUCIONALNE OBLIKE potpore obiteljima u izvršavanju svakodnevnih obiteljskih i profesionalnih obveza, kao i podmirenju osnovnih potreba djece s teškoćama u razvoju ili odraslog člana obitelji s invaliditetom
- ZAPOŠLJAVANJE. Svojim primjerom poticati ostale poduzetnike na zapošljavanje OSI, odnosno, u gradskim poduzećima (Brod- plin, vodovod, komunalac) zaposliti veći broj OSI s težim oštećenjima (u kolicima), čime se ujedno ostvaruje pravo na sredstva kojima se može prilagoditi prostor u kojem rade osobe u kolicima.
- STAMBENO ZBRINJAVANJE. Na 10 gradskih stanova 1 mora biti prilagođen. OSI imaju prednost kod dodjele takvih prilagođenih stanova u povlašteni najam. Sufinanciranje troškova prilagodbe postojećeg stambenog prostora (uređenje kupaonice, ulaza u kuću/stan, opremanje stana potrebnom opremom i dr)
- PRISTUPAČNOST javnih prostora i objekata. Potpuno, a ne formalno zadovoljavanje propisa iz Pravilnika o osiguranju pristupačnosti OSI nije dovoljno. Svaka površina i objekt zahtijeva poseban pristup funkcionalnog rješenja pristupačnosti. Potrebna je dobra komunikacija sa OSI-ma. Bitno je i poticati prilagodbu manjih objekata i lokala (kafići, fizerski saloni, manje trgovine) koje nisu obuhvaćene obavezom po Pravilniku o osiguranju pristupačnosti javnih objekata OSI-ma, .Grad može i treba poticati olakšicama prilagodbu istih npr: oslobađanje od plaćanja komunalne naknade, odvoza smeća i sl.
- Sufinanciranje kupovanja novog prilagođenog kombija. Sufinanciranje troškova prijevoza (plaća vozača, gorivo), ali i propisivanje obaveze uvođenja niskopodnih autobusa javnog gradskog prijevoza sa montažnom rampom na svim relacijama .
- FINANCIRANJE OSNOVNE DJELATNOSTI udruga OSI koje se bave pružanjem socijalnih usluga i koje zapošljavaju više radnika. Ove udruge dvostruko popravljaju opće stanje grada: zbrinjavanjem ranjivih skupina i povećanjem zaposlenosti. Osigurati ću proračunski prostor za rad tih udruga i sigurnu plaću bar jednog djelatnika koji može održati hladni pogon udruge .
Mjere:
Rokovi: kontinuirano
Potrebna financijska sredstva: u okviru redovne djelatnosti Upravnog odjela za društvene djelatnosti
Grada Slavonskog Broda i EU fondovi CZSS
Rokovi: kontinuirano
Radi praćenja provedbe Povelje obvezujem da ću kvartalno organizirati sastanak s predstavnicima imenovanim od udruga OSI s ciljem praćenja provedbe točaka iz povelje.
Svojim potpisom kao budući gradonačelnik/ ca preuzimam obvezu poštivanja sveg navedenog u povelji:
Kandidati za gradonačelnika/ce:
1.Petar Bašić ___________________________________________________________
2.Mirko Duspara_________________________________________________________
3 Slavica Lemaić_________________________________________________________
4 Roberto Lujić __________________________________________________________
- Hrvoje Špicer__________________________________________________________
6.Maja Validžić___________________________________________________________
Predsjednica Udruge Loco-Moto:
Gordana Mišković ___________________________________________