Tko od (vječnih) mladića nije gledao film “U Zmajevom gnijezdu” (Enter the Dragon), i scenu obračuna u odaji ogledala, jednu od najpoznatijih i najikoničnijih scena u povijesti borilačkih filmova? U ovoj sceni, Bruce Lee se suočava s glavnim antagonistom, Hanom, u sobi punoj ogledala. Soba je ispunjena ogledalima koja stvaraju iluziju beskonačnosti i zbunjuju protivnike. Bruce Lee koristi svoje borilačke vještine i inteligenciju kako bi nadmudrio Hana. Ogledala otežavaju prepoznavanje pravog protivnika, ali Lee koristi svoje znanje i instinkte da bi pronašao i porazio Hana. Ogledala simboliziraju iluziju i obmanu. Han ih koristi kako bi stvorio lažnu stvarnost i zbunio Leeja, ali Lee uspijeva vidjeti kroz obmanu i pronaći istinu. Scena može biti viđena kao metafora za unutarnju borbu i samospoznaju. Lee mora prevladati vanjske prepreke i unutarnje sumnje kako bi postigao pobjedu. Ogledala stvaraju vizualno impresivnu scenu koja naglašava Leejeve borilačke vještine i koreografiju borbe. Ova scena nije samo fizički obračun, već i duboko simbolična borba koja prikazuje Leejevu sposobnost da vidi kroz iluzije i suoči se s istinom.

U stvarnom životu ogledala reflektiraju svjetlost, stvarajući jasne slike objekata. Dok su ogledala iz stvarnog života praktična i funkcionalna, ogledala u filmu imaju simboličnu i narativnu ulogu. Ogledala u stvarnom životu obično se nalaze u svakodnevnim prostorima poput kupaonica, spavaćih soba i automobila, dok su ogledala u filmu smještena u specifičnom, dramatičnom okruženju koje pojačava napetost scene. Ogledala u stvarnom životu reflektiraju stvarnost, dok ogledala u filmu stvaraju iluzije i zbunjujuće refleksije koje služe kao metafora za unutarnje i vanjske sukobe.

U stvarnom/svakodnevnom životu razgovor i bliski odnos s nekim, uglavnom je poput ogledala iz kupaonice, reflektira samo njihovu površinu, razumijevanje rezona iskazivanja nekog stava, ali ne i višeslojnost ličnosti, a metaforička, hanovska ogledala predumišljajno prodiru u dubinu, u psihološku strukturu onoga koga promatramo, u potpunu spoznaju njegove suštine. Ako iz nekog interesa, zbog odluke da konačno vidimo/saznamo s kim imamo posla, instaliramo vlasitu odaju ogledala, vidimo odnosno spoznajemo da postoje ljudi koji u procesu razmjene informacija, ideja ili osjećaja, izražavajući misli i osjećaje, ne koriste pridjeve i priloge. Samo imenice, glagole, brojeve, zamjenice, prijedloge i veznike. Oni su lapidarni, odnosno izražavaju se sažeto, jezgrovito i koncizno. Koriste minimalan broj riječi za prijenos jasne i snažne poruke. Istovremeno, oni u svom izražavanju pokazuju i rudimentarnu spoznaju ili upućenost. Kao da su zakržljali ili zaostali u razvoju kad je riječ o tumačenju pune složenosti svijeta u sebi i sebe u svijetu. Ili tako postupaju namjerno, proračunato? I kad govore o mirisima, bojama, okusima, zvukovima, ne postoje epitetska proširenja ni pridjevni atributi (dodatne informacije o imenici). Oči nisu uske/škiljave/zelenkaste...; zvukovi nisu glasni, nepodnošljivo jaki/ prodorni/parajući...; mirisi nisu na trulost/parfemasti/voćni...; dodiri nisu nježni/ lagani, grubi... Nema epiteta. Nema naglasaka nekih svojstava imenica. Epiteti su najčešće pridjevi koji dodaju dodatne informacije o imenici, čineći opis življim i slikovitijim. Epiteti se koriste kao stilska figura za pojačavanje izražajnosti i stvaranje živopisnih slika. Epiteti pomažu u stvaranju bogatijih i detaljnijih opisa, čineći samu komunikaciju živopisnijom i izražajnijom. Isto tako, u njihovim pričama i opisima, ispred glagola, nema priloga, riječi koje opisuju kako, kada, gdje ili u kojoj mjeri se radnja odvija.

Oni bi scenu iz filma „U zmajevom gnijezdu“, kojom smo započeli ovaj tekst, opisali ovako: „u prostoriji s ogledalima, tuku se Han i Bruce Lee.“ I.. umjesto da ponekad dobijemo odjeke njihove mašte i, lirskog čak, iskazivanja spoznajnosti i začudnosti, prezentiranje vlastitog, neponovljivog iskustva korištenjem pridjeva i priloga, oni nas potaknu da koristimo vlastite maštovite, inovacijske, pa i zbunjujuće, vaniskustvene opise kako bi se obranili od njih, sebe i svijeta. Hvala im na njihovj komunikacijskoj škrtosti, koju smo, poput Bruce Leea, zamijetili i iskoristili uz pomoć svoje odaje ogledala.

____________________