Potpisan je Protokol o suradnji na realizaciji plinofikacije
„Plinofikacijom Rafinerije nafte Brod do poboljšanja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu“ – piše na stranicama Vlade RH i dalje nastavlja:
"Ministar zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske dr. sc. Tomislav Ćorić i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić … su u prostorijama Rafinerije nafte Brod u Brodu u Bosni i Hercegovini potpisali Protokol o suradnji na realizaciji projekta kojim će se omogućiti plinofikacija Rafinerije nafte Brod i doprinijeti poboljšanju kvalitete zraka u Slavonskom Brodu.".
Vidi poveznicu: https://vlada.gov.hr/vijesti/plinofikacijom-rafinerije-nafte-brod-do-poboljsanja-kvalitete-zraka-u-slavonskom-brodu/22745
Tako je, vjerujemo, završena jedna mračna strana u poslovanju Rafinerije nafte Brod, kada nažalost nije do odgovornih mogao stići i nije ni stigao vapaj Brođana o zagađenom zraku. Pa sada sa velikom sigurnošću možemo zaključiti da sva ta povjerenstva, i međudržavno, ali i Povjerenstvo za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu bila su farsa i donijela su u svom radu vrlo mali ili nikakav pomak.
Skoro već devet godina traje veliko zagađenje brodskog zraka
Već devet godina, otkada radi prekosavska Rafinerija i Brođani su svjedoci svakodnevnom onečišćenju brodskog zraka, smradu koji njih (skoro) svako jutro budi, zagađenjima iz Rafinerije: sumporovodikom i lebdećim česticama, rjeđe benzenom, sumporovim dioksidom, a preko ljeta i ozonom, pa i nekim drugim za zdravlje i za življenje neugodnim i nezdravim kemijskim spojevima.
Također i to skoro osam godina, otkada je proradila mjerna postaja na Jelasu, pa onda i druga postaja kod Stadiona kraj Save, Brođani su svjedoci da se u Slavonskom Brodu mjere visoke, često i alarmantne visoke satne koncentracije sumporovodika, lebdećih čestica PM2.5 i PM10, ponekad i benzena, sumporov dioksida i neki drugih za zdravlje i za življenje neugodnih kemijski spojeva!
Dosada su Brođani mnogo puta bili svjedoci raznim obećanjima; istina rjeđe od prekosavskih političara i vlasnika Rafinerija, a češće od domaćih političara, počevši od dosadašnjih šest (ili sedam) ministara zaštite okoliša koji su se tu i tamo i/ili ponekad pozabavili sa pitanjem zagađenog brodskog zraka.
Još nedavno smo pisali, kako je faktički sve stalo na tom da je riječ o međudržavnom problemu, gdje se pored interesa Republike Srpske i BiH, treba istaći i veliki interes ruskih vlasnika, a opet s druge strane i interes Brođana i stanovnika okolnih mjesta koji gravitiraju prema Slavonskom Brodu, a njih je vjerojatno više od 100 tisuća! Na sreću, u posljednjih godinu dana klima se oko rješavanja brodske problematike poboljšala…
Zašto upravo Crodux i što Crodux planira?
Nadajmo se da potpisivanjem Protokola, došao je kraj nesuradnji na međudržavnoj razini. Vjerujemo, da ćemo sada podvući crtu i krenuti naprijed. No trebamo znati da još početkom listopada na međudržavnoj razini je dogovoreno da bi najkasnije za godinu dana Rafinerija nafte Brod trebala početi koristiti plin iz Hrvatske kao pogonsko gorivo, a Zarubezhnjeft je ugovorio dostavu plina s hrvatskom tvrtkom Crodux plin.
U kontekstu svega prethodnog rečenog, najvažnije istaći izjavu direktora Crodux energetike Branka Radoševića, tko je u Bosanskom Brodu uostalom govorio o tome što Crodux planira i zašto je upravo Crodux tvrtka koja će raditi ovaj posao:
„Na redu je utvrđivanje stanja, projektiranje kako bi se produktovod prenamijenio i doveo u stanje priključnog plinovoda, očekujemo da će se 1. listopada 2018.g. pustiti plin u Rafineriji. Sama vrijednost projekta znat će se nakon procjene stanja produktovoda. Naravno da smo u projekt prenamjene krenuli s pretpostavkom da će investicijski troškovi biti što manji i da ćemo to moći izraditi u što kraćem roku. Tržište plina je liberalizirano i pravo je kupca da izabere opskrbljivača plinom, a Crodux je opskrbljivač plina registriran u Hrvatskoj. ...“.
Neumorni autori sa svojim sumnjama preplivali brodske portale
U međuvremenu još nekoliko kontraproduktivnih komentara su objavljena na brodskoj informativnoj sceni!
Kao da se neki brodski portali takmiče u osporavanju svega što je u zadnje vrijeme odrađeno na saniranju problema zagađenja zraka iz emisije Rafinerije. A spomenuti autori (Tomislav Lukić, Viktor Simončić) neumorno iskazuju svoju sumnju vezano za ove nove aktivnosti oko plinofikacije Rafinerije.
Ja osobno sam osjećao potrebu da reagiram povodom objave svih tih tekstova. Poslije svakog njihovog teksta slijedilo je moje reagiranje. I zaista nisu nam oni uspjeli ništa dokazati, samo su uspjeli zajedno s tim brodskim portalima stvarati određenu zabunu. No to im je i jednima i drugima bio cilj!
Nažalost dosta njih je, pa i iz građanskih akcija, ali i od onih odgovornijih šutjelo. Ako nitko drugi, bar su se mogli oglasiti iz Gradske i Županijske uprave, iz UO za zaštite okoliša… Zašto nisu? Trebalo bi njih pitati!
Zašto baš plinofikacija Rafinerije?
Ja ću sada, makar neke stvari ste već i čuli, ponovo izreći, bar ono najvažnije vezano za tu plinofikaciju:
Brođani razlogom vjeruje da će “realizacija projekta opskrbe prirodnim plinom Rafinerije nafte Brod” rezultirati smanjenjem zagađenja iz emisije Rafinerije! Suprotno kako su spomenuti „znanstvenici“ pretpostavljaju i baš kako to svjetska literatura i svjetski stručnjaci tvrde.
U Rafineriji nafte Brod kako se zna, godišnje spaljuju kao pogonsko gorivo najmanje 100.000 tona mazuta najlošije kvalitete, što je najmanje tri puta više nego što su brodske toplane koristile prije nego što su one plinoficirane! I nakon te plinofikacije brodskih toplana, umjesto da Brođani uživaju u čišćem zraku, zrak im se zagađuje iz susjedne države!
Inače problem plinofikacije Rafinerije je od studenog 2013. godine na stolu Ministarstva zaštite okoliša. U tom razdoblju tri su ministra: M. Zmajlović, S. Dobrović i T. Ćorić podržali ovo rješenje! Zašto onda ne bi i Brođani to podržali(?)!
Što sve stoji još pred Brođanima u zaštiti zraka?
Još jedna stvar cijelo vrijeme nas Brođane bode u oči. A to je da u Slavonskom Brodu nikako se ne dolazi do sinergije svih dionika. Zašto? Tko je kriv? Treba na to pitanje žurno dati odgovor jer je i Predsjednica RH za vrijeme svog posjeta posebno istakla, baš kako je i objavljeno u Jutarnjem listu:
„… ekološke udruge i građanske inicijative prisilile političare da se bave s ovim problemom ... Prevladala je sinergija građana Slavonskog Broda koji su cijelo vrijeme inzistirali da se problem riješi…“.
Postoje neki 'kontraši' koji na stranicama brodskih portala oduzimaju Brođanima prostor i vrijeme i nažalost građani Broda ničemu konkretnom se ne mogu okrenuti jer su okupirani njihovim glupostima…
Tu je npr. problem Zajednice zaštite okoliše, što je već četiri godine na stolu Gradske uprave... A pored plinofikacije, Brođane čekaju i Katastar zagađivača, Akcijski plan, Edukacija i obavješćivanje Brođana, Pravilnik za transport nafte, Povjerenstvo za praćenje kvalitete zraka, itd., itd.. Posao do posla…
O svemu tome su članovi koordinacije građanskih akcija predvođeni Eko-Integralom na onom 'poznatom' sastanku iz rujna informirali i pomoćnika ministra Igora Čizmeka! Pa čeka nas sve zainteresirane još puno–puno posla na zaštiti brodskog zraka. Mislim da nitko ne smije više se isključiti iz aktivnosti zaštite okoliša, tako ni Gradska, ni Županijska uprava, ali ni Ministarstvo zaštite okoliša!
Stiže nam polako i zima. Već su mjerene velike satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i PM10. Ovih dana na mjernoj postaji kod Stadiona mjerena je satna koncentracija lebdećih čestica PM10 od 184 µg/m3, a na Jelasu lebdećih čestica PM2.5 od 111 µg/m3! Sigurno je, da ćemo i u slijedećem periodu ( a to je skoro godinu dana), često imati velika onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu…