Ovih zadnjih dana zaista često, možda i prečesto gledamo kako je politika moćno sredstvo, pa može se ona koristiti i u bilo kakvoj igri ili za rješavanje problema, pa i 'problema' koji možda ne bi ni bili da nema politike. Kako su neki komentatori dobro primijetili sada ili ovaj čas, koji nije samo jedan trenutak nego duži period, politika u Hrvata je i ispred nogometa!

Ovih dana Brođani su imali priliku još bolje  vidjeti, kako je ta politika moćno sredstvo, moćan alat u rješavanju problema, ako se ona želi i hoće koristiti i ako se još onda i koristi.

Dana 14. lipnja u podne u Velikoj vijećnici Grada Slavonskog Broda saborski Odbor za zaštitu okoliša i prirode održao je svoju 7. (tematsku) sjednicu. Istina sa zakašnjenjem možda i godinu dana, možda i više jer su Brođani već sedam i pol godina izloženi velikim onečišćenjima iz prekosavske rafinerije!

Na sjednici uz ostalog razmotrilo se izvješće o kvaliteti zraka na području Slavonskog Broda i informacija o tijeku modernizaciji postrojenja Rafinerije Brod, planiranim i poduzetim aktivnostima i mjerama u svezi onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda. Na kraju u kontekstu bogate diskusije definirane su daljnje smjernice, kao i aktivnosti i postupak smanjivanja, a ako bude moguće i zaustavljanja onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu i u široj okolici iz emisije iz prekosavskih zagađivača, prvenstveno iz Rafinerije nafta Brod!

Pored članova i predsjednika Odbora Gordana Marasa na sastanku je nazočan bio i Slaven Dobrović, ministar zaštite okoliša i prirode, kao i predstavnici ministarstava koja imaju udjela u rješavanju te problematike, predstavnici Grada, Županije, Zavoda za javno zdravstvo i članovi nevladinih organizacija, tj. ekoloških udruga i brodskih građanskih akcija i inicijativa. Ipak je malo zabrinjavajuće da neki predstavnici i ekoloških udruga i akcija, ali i Županije i Grada nisu bili na sjednici.

„Ovdje smo u Slavonskom Brodu kako bismo poslali poruku da za nas više nisu prihvatljivi nikakvi diplomatski pregovori i dogovori s BiH i vlasnicima Rafinerije, jer to činimo već dugi niz godina, a problem je veći nego ikad. Tražimo ubrzano rješavanje problema. BiH mora shvatiti da treba Hrvatsku …, a vlasnici Rafinerije moraju shvatiti da više ovako ne mogu raditi…“ – istaknuo je Gordan Maras, predsjednik Odbora kod otvaranja sjednice.

„Krajnje je vrijeme da se krene u energičnije i konkretnije rješavanje kompleksnog međudržavnog problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu jer građani toga grada više nemaju ni strpljenja ni vremena. Hrvatska država će se usprotiviti svakoj daljnjoj odgodi modernizacije Rafinerije u Bosanskom Brodu koja je evidentno najveći zagađivač zraka i okoliša u ovom prekograničnom području…“ – rekao je ministar Slaven Dobrović u svom obraćanju prisutnima na sjednici.

Baš kako smo na početku i spomenuli Brođani su imali priliku baš na ovoj sjednici vidjeti da je politika, ako se ona želi i hoće koristiti i ako se još i onda koristi, moćno sredstvo, moćan alat u rješavanju raznih problema, tako ovog brodskog gorućeg. Cijeli tijek sjednice je ukazao na to da se ona zaista želi koristiti! Tako i sva izlaganja svih predstavnika raznih institucija išla su u tom pravcu da se ukaže, kako više ne može se čekati na izvršenja raznih obećanja izrečena u zadnjih najmanje pet – šest godina od vlasnika i upravljačkog tima prekosavske Rafinerije.

Ili baš kako je predsjednik Odbora G. Maras rekao: "Nama nije prihvatljivo da se ne rješavaju stvari godinama, a prošlo je već dugi niz godina otkada je ovaj problem eskalirao, te saborski zastupnici traže da se stvari ubrzano rješavaju. BiH treba hrvatsku podršku u mnogo stvari, a ovo je jedan od top problema koje imamo s njima. Neprihvatljivo je da se rafinerija nemodernizira…"!

Ministar Dobrović je na to se nadovezao, kako je zahvaljujući potpisivanju Sporazuma između Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji u području zaštite okoliša sada imamo podlogu za brže rješavanje tog problema:

„Sporazum nam omogućava da od odgovornih tijela u Bosni i Hercegovini zatražimo što žurniju modernizaciju postrojenja Rafinerije s čime se kasni. Značajnije pomake u rješavanju ovog pitanja očekujemo i temeljem napretka u procesu približavanja i pristupanja BiH Europskoj uniji. Razmatramo i druge pravne mogućnosti kako bi zaštitili naše građane…“

I sada dolazimo na drugi dio rečenice koje smo na početku izrekli o htjenju i provođenju sa strane politike i pitamo se, hoće li ovi ili drugi saborski zastupnici, predstavnici raznih ministarstva i drugih institucija, a najprije Ministarstvo zaštite okoliša i prirode na čelu sa ministrom provesti u djelo sve što je rečeno i zaključeno? Zaključci su tu, istina nisu još uobličeni u nekakav dokument, tj. zapisnik, ali se zna, da se sve bazira na zaustavljanju daljnjeg nehumanog onečišćenja brodskog zraka… Kada budu objavljeni zaključci, mi u Eko-Integralu ćemo se potruditi da budu oni dostupni svima u Slavonskom Brodu i šire.

Opet sa druge strane, još jučer su neki od predstavnika spomenutih institucija mogli i imali odraditi neke aktivnosti u funkciji zaštite okoliša i prirode u Slavonskom Brodu, kada je u Gradskoj vijećnici u Slavonskom Brodu sastala Međunarodna radna skupina za praćenje kakvoće zraka.

Sastanku, uz predstavnike hrvatske vlasti, Grada Slavonskog Broda i Zavoda za javno zdravstvo nazočni su bili i predstavnici ministarstava Republike Srpske, Rafinerije i Optima grupe, te veleposlanici Rusije u Hrvatskoj i BiH! Vjerujem da zaključke sa sastanka, neovisno da je on bio zatvoren za javnost, ipak će Brođani brzo saznati.

Na kraju još samo par riječi o predstavnicima civilnog sektora, pa općenito o Brođanima koji su bili na sjednici. Moramo konstatirati, i ako je izostala nekakva zajednička priprema Brođana i ako se još uvijek ne može govoriti o nekakvoj sinergiji nazočnih, ipak se mora  priznat da je postojala određena sinkroniziranost brodskih govornika neovisno koju instituciju; Grad, Županiju, Zavod ili Sabor, udrugu i inicijativu predstavljali.

Dali je i tu riječ o nekakvim povoljnim iskoracima kakve smo primijetili kod političara kada smo govorili o nekakvim njihovim novim pristupima prema zagađivačima iz BiH i RS, ili je to samo trenutačno, vidjet ćemo uskoro…  Sve u svemu,  u prvi mah dojmovi sa sastanka čine se povoljnim, možda i povoljnijim nego se očekivalo. No sve će se vidjeti…