Od oko 1300 narodnih heroja Jugoslavije, gotovo polovica poginula je u ratu. Učestalost samoubojstava narodnih heroja iznimno je visoka. Ubilo ih se šezdesetak, a nepoznato je koliko ih je samoubojstvo pokušalo
Najnovije zahlađenje odnosa Hrvatske i Srbije, zbog toga što je u Beogradu prošlog tjedna podignut spomenik majoru JNA Milanu Tepiću, pokazuje koliko je povijest živa i koliko truje i živote i politiku.
Srbijanski ministar za boračka pitanja Zoran Đorđević rekao je u Beogradu da je s tim spomenikom Srbija pravednija i bolja država - 'Pravednija, jer je odala priznanje junaku koji to zaslužuje. I bolja, jer je zaštitila istinu o čovjeku koji je odlučio da ode u legendu' - a ministar obrane Aleksandar Vulin dodao je da Srbija o ratu ima svoju istinu, a Hrvatska svoju, i da se tu ništa ne može.
Potom je hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova ukorilo srbijansku ambasadoricu u Zagrebu, a srbijansko Ministarstvo hrvatskog otpravnika poslova u Beogradu i rezultat je taj da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić neće posjetiti Hrvatsku.
Iako se tijekom Domovinskog rata zbilo mnogo strahota, Tepićev je postupak jedinstven. Na dan 29. rujna 1991. zabarikadirao se u opkoljenom skladištu municije u Bjelovaru i digao ga u zrak, povukavši za sobom u smrt i 11 hrvatskih vojnika. Mjesec i pol kasnije Predsjedništvo SFRJ odlikovalo ga je 'za izvanredan podvig u borbi protiv neprijatelja' Ordenom narodnog heroja Jugoslavije.
Socijalistički sveci samoubojice
Instituciju narodnih heroja uveo je SSSR, a to je nešto slično proglašenju svetaca u Crkvi. I kao što su u Crkvi sveci često mučenici, tako je i od oko 1300 narodnih heroja Jugoslavije gotovo polovica poginula u ratu. Prvi narodni heroj, proglašen 1942., bio je Petar Leković, klesar iz jednog sela kraj Užičke Požege u Srbiji. Poginuo je kada je njegov bataljun kod Gacka ostao bez municije. Leković je do smrti bacao kamenje na Talijane, a tako su ga i našli: ruku zarivenih u stijene, izrešetana.