Na sastanku su po prvi puta javno predstavljeni rezultati Studije o udjelu pojedinih dominantnih izvora onečišćenja na području Slavonskog Broda koju je nedavno izradio Institut za medicinska istraživanja (IMI). Studija je izrađena na temelju mjerenja, pa tako i uzorkovanog mjerenja lebdećih čestica provedeno na pokretnoj mjernoj postaji u razdoblju od 7.11.2013. do 8.8.2014. godine. U Studiji su još uključeni podatci o mjerenjima sumporovodika, sumporovog dioksida, dušikovog dioksida, benzena i ozona.
Među ostalog važno je istaći, da je pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode Marija Šćulac Domac ponovo potvrdila kako je „Rafinerija nafte Brod dominantni izvor onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu sumporovodikom. Potvrđeno je to preliminarnom studijom … koju je izradio Institut za medicinska istraživanja. Njome je utvrđeno i da na onečišćenje zraka lebdećim česticama osim Rafinerije Brod utječu i lokalna industrija, promet, kao i uređaji za loženje. Ova studija preduvjet je za izradu Akcijskog plana sa konkretnim mjerama za poboljšanje kvalitete zraka i kvalitete života građana Slavonskog Broda.“.
Izrada Akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu je obveza Grada, a za koji će Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost lokalnoj samoupravi osigurati stručnu i financijsku pomoć. Akcijskim planom odredit će se konkretne mjere, načini provedbe i rokovi, kojima će se osigurati poboljšanje kvalitete zraka i kvalitete života stanovnika Slavonskog Broda.
Na sastanku, među ostalim, izneseni su i podatci o poduzetim aktivnostima Ministarstva u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka, podatci o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu, te su prezentirane nove informacije o statusu modernizacije Rafinerije nafte Brod koje su iznijeli predstavnici Rafinerije na sastanku međudržavne Radne grupe za praćenje stanja zraka na području Slavonskog Broda (RH) i Broda (BiH) koji je održan 15. prosinca 2014. god. u Zagrebu. Tada su predstavnici Rafinerije istaknuli kako ne namjeravaju povećavati kapacitet proizvodnje, već naprotiv smanjivati, što će na određeni način svakako pridonijeti i smanjenju onečišćenja i u Slavonskom Brodu.
Što se tiče kvalitete zraka u Slavonskom Brodu, na temelju podataka mjerenja onečišćujućih tvari na postaji Slavonski Brod-1 i privremenoj pokretnoj postaji, te postaji Slavonski Brod-2, preliminarne analize kvalitete zraka za razdoblje od 1. siječnja do 18. prosinca 2014. godine pokazuju da je zrak u Slavonskom Brodu kategoriziran kao II. kategorije, odnosno onečišćen i to petu godinu za redom, s obzirom na ozon, sumporovodik i lebdeće čestice. Dok je zrak I. kategorije u odnosu na sumporov dioksid, dušikov dioksid i benzen.
Iz tih informacija možemo zaključiti da su Brođani dalje izloženi onečišćenjima iz emisije iz Rafinerije. Na žalost, nakon mjeseca studenog kada su najveće probleme Brođanima stvarale visoke koncentracije lebdećih čestica i PM10 i PM2.5, u prosincu naročito iza 10. sve to se nastavilo, što više je porasla koncentracija lebdećih čestica, kao i benzena u brodskom zraku.
Nerijetko su i 8-10, ponekad i dvadesetak sati kontinuirano mjerene koncentracije lebdećih čestica iznad 100 µg/m3, a ponekad i 200 µg/m3. Najveća satna koncentracija lebdećih čestica PM2.5 izmjerena je od 289 µg/m3, a lebdećih čestica PM10 od 510 µg/m3 (vidi grafikon za PM2.5)!!! Tako su se i dnevni prosjeci za lebdećih čestica PM2.5 popeli iznad alarmantno visoke koncentracije od 150 µg/m3, a za lebdećih čestica PM10 i iznad 180 µg/m3! Pitanje je, što se još iza svega slijedi?
Također iz svega rečenog može se ponovo zaključiti, da je Rafinerija nafte Brod najveći dominantni izvor onečišćenja u Slavonskom Brodu, kao i to da svakojake priče oko njenog zatvaranje ne stoje. Sve su to razne dezinformacije, pa je neophodno što prije pronaći odgovarajuće rješenje kako bi taj dominantni izvor svoje onečišćenje svede na minimum. Zaista, Brođani su dugo (više od šest godina) izloženi raznim onečišćenjima, pa i otrovnim tvarima iz tog (dominantnog) izvora...