Dana 03.10.2017.g. smo u Eko-Integralu zaprimili odgovor iz Okolišne inspekcije MZOE-a vezano za velika onečišćenja brodskog zraka, a tu se prvenstveno misli na sva nam dobro poznata zagađenja iz emisije Rafinerije i na neugodan miris iz kruga ĐĐ sličan zavarivanju i lijevanju:

„… slijedom zaprimljene prijave i vaših navoda o onečišćenju zraka u Slavonskom Brodu nastalog uslijed povećanih koncentracija ozona, lebdećih čestica i sumporovodika kao i novog zagađenja koje se sve češće javlja na lokaciji Đuro Đaković, a osobito u blizini ili u samoj tvrtci Saint Jean, inspekcija zaštite okoliša je obavila inspekcijski nadzor pravne osobe Sain Jean Industries d.o.o.,na lokaciji Slavonski Brod, Dr. M. Budaka 1.

Navedena pravna osoba obavlja djelatnost izrade aluminijskih odljevaka za potrebe automobilske industrije te je nadzorom utvrđeno da se na lokaciji se nalazi 10 peći za lijevanje, odnosno taljenje aluminijske sirovine koju nabavljaju u obliku poluga, a u izradi odljevaka ne koristi se otpadni aluminij. Po završetku izrade odljevaka, odljevci se strojno obrađuju, a na lokaciji nema ispusta u zrak te nadzorom nisu utvrđeni navodi iz prijave u vezi neugodnog mirisa sličnom zavarivanju i lijevanju.

Nadalje, možemo vas izvijestiti da spomenuta onečišćenja zraka te emisije onečišćujućih tvari u zrak kao i emisije prekursora iz izvora koji se nalazi u susjednoj državi (Rafinerija nafte Bosanski Brod) spadaju u problem prekograničnog onečišćenja sukladno hrvatskim propisima što nije u nadležnosti inspekcije zaštite okoliša. Isto se rješava na međunarodnoj razini kroz zajedničku radnu skupinu Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.“.

Nakon provedenog inspekcijskog nadzora sa strane Okolišne inspekcije MZOE kod pravne osobe Sain Jean Industries d.o.o, svakako nas ohrabljuje činjenica da u spomenutoj tvrtci „pri izradi odljevaka… nema ispusta u zrak … i nadzorom nisu utvrđeni navodi iz prijave u vezi neugodnog mirisa sličnom zavarivanju i lijevanju“.

No ostaje nam žal da ni nakon provedenog nadzora nije pronađen uzročnik neugodnih mirisa od Kolonije, Budainke i Jelasa do Malog Pariza, a ponekad i do Podvinja... Što stvarno zabrinjava Brođane.

Također možemo zaključiti da je Brođanima dobro poznata činjenica: ako "emisije onečišćujućih tvari u zraku kao i emisije prekursora iz izvora koji se nalazi u susjednoj državi (Rafinerija nafte Bosanski Brod)“, tada "sukladno hrvatskim propisima“ to „nije u nadležnosti inspekcije zaštite okoliša".

Tako, nažalost i nakon skoro devet godina Brođani i dalje očekuju rješavanje tog gorućeg brodskog problema „na međunarodnoj razini kroz zajedničku radnu skupinu Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine“. Dokle? To nitko ne zna!

(http://www.mzoip.hr/hr/inspekcija/nadzor-zastite-okolisa.html)