Što je opasno, opasno je! Ovo sa zagađenjem brodskog zraka stvarno je opasno!

Čitamo u stručnoj literaturi približnu opisnu definiciju zraka:

„Zrak je naziv za mješavinu plinova i čestica koji tvore zemljinu atmosferu te je jedan od osnovnih čimbenika života. Najzastupljeniji su plinovi dušik (78%), kisik (21%), argon, ugljični dioksid te niz elemenata u tragovima. Čovjeku je dnevno potrebno 15 kilograma, odnosno oko 13 kubičnih metara zraka.“

To znači „da čovjek ventilira oko 13.000 litara zraka na dan, a zajedno s njim udahne brojne čestice prašine, pelud i razna atmosferska onečišćenja, i svi ti mehanizmi, udruženi, uzrokuju upalne procese u plućima koji zahvaćaju ne samo dišne cijevi nego i krvne žile u plućima, posebno arterije...“.

A što to znači za nas Brođene? U Slavonskom Brodu već godinama je na mjernoj postaji na Jelasu godišnja srednja vrijednost koncentracije lebdećih čestica PM2.5 iznad granične vrijednost od 25 µg/m3, ali i do 32 µg/m3 (2016.god.)!!! Pretpostavimo da je to tako već 9 godina! Što znači:

9 godina * 365 dana * 13 m3 zraka * 25 µg/m3 PM2.5 = 1067625 µg PM2.5 = 1,067625 g PM2.5 !

Ili točnije: svaki Brođanin je u ovih 9 godina udisao (i vjerojatno to sve je onda ostalo u plućima…) više od 1 grama lebdećih čestica PM2.5!

Ako odemo malo dalje i na taj račun nadovežemo kako pored 60 tisuća Brođana zagađenje iz emisije rafinerije ima veliki utjecaj još na oko 40 tisuća ljudi iz okolice Broda, možemo zaključiti da oko 100 kg PM2.5 lebdećih čestica je dosada staloženo u organizmima Brođana i stanovnika susjednih općina!

Ozbiljno trebamo razmisliti što to sve znači, ali i o svemu tome i što nas sutra čeka? Koje su opasnosti po zdravlje?

Evo samo nekoliko važnijih činjenica s portala Eko-akcija;

„Lebdeće čestice manje od 2,5 mikrometra (PM2.5) se udišu zajedno sa zrakom i prodiru duboko u pluća. Na taj način, mnoge kemikalije opasne po ljudsko zdravlje bivaju prenošene do naših unutrašnjih organa, uzrokujući širok niz oboljenja od kojih neka završavaju smrću, uključujući rak (posebno rak pluća), moždani udar kao i oštećenja na bebama dok su još u majčinoj utrobi. Postoji jaka veza između zagađenja sa PM2.5 i PM10 i većinom bolesti organa za disanje, bolesti srca, čak i povećane smrtnosti.

Ovi učinci mogu biti posljedica već  kratkotrajne izloženosti …ali i dugotrajne izloženosti, tokom nekoliko godina…“ (vidi poveznicu: http://www.ekoakcija.org/content/sta-je-zagadenje-lebdecim-cesticama-kakve-su-posljedice-kako-smanjiti-utjecaj-na-zdravlje)