Nakon izjava predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana te hrvatske uplate MOL-u na račun izgubljene arbitraže, hrvatsku vanjsku politiku čekaju sami izazovi...
Hoće li u konačnici Hrvatska morati pristati na odluku Arbitražnog suda koji je 2009. utemeljen kao dio Arbitražnog sporazuma između Hrvatske i Slovenije, a koji je, kako opet ističe predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, dio provedbe sporazuma o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji? Što Hrvatska kao članica Vijeća za provedbu mira u Bosni i Hercegovini može učiniti kako bi susjedna država dobila izborni zakon u skladu s presudama europskih i bosanskohercegovačkih sudskih tijela kojima se onemogućuje diskriminacija u biračkom pravu? Može li u tome dobiti podršku Turske ili ne? Kakav je položaj Hrvatske nakon izgubljene arbitraže s mađarskim MOL-om u vezi upravljačkih prava u Ini u preuzimanju nadzora nad sudbinom svoga nekadašnjeg energetskog diva? Što zemlja može očekivati od mađarskog premijera Viktora Orbána? – koji su uopće hrvatski vanjskopolitički prioriteti nakon ulaska u Europsku uniji te na koje saveznike u Europi i svijetu Hrvatska može računati kada je riječ o ostvarivanju aktualnih nacionalnih interesa u međunarodnom prostoru? Je li hrvatska vanjska politika, i to ne samo danas, uspješna ili ne?
Analizirajući proteklih desetak dana hrvatska se vanjska politika, diplomatski rečeno, suočava s nizom izazova. Nediplomatski rečeno, s nizom mogućih i izglednih neuspjeha, pa i poraza.
Sa Slovencima opet u zamci
Čak i kada je načelno u pravu, hrvatska strana nikako ne uspijeva pronaći odgovarajuće načine realizacije svojih interesa u više vanjskopolitičkih i međunarodnopravnih situacija. Pritom se postavlja pitanje jesu li u pravu svi oni koji upravo hrvatsku vanjsku politiku smatraju jednom od najslabijih točaka hrvatske politike uopće. I to ne samo u kontekstu aktualnih zbivanja, nego u širem vremenskom i međunarodnom kontekstu.
Najviše pažnje, razumljivo, dobiva granični spor sa Slovenijom, pri čemu ga arbitražni postupak pokrenut 2009. ne samo nije riješio nego ga je dodatno zakomplicirao. Hrvatska ga je zbog kompromitacije 2015. napustila, ali je Arbitražni sud nastavio svojim radom te je u lipnju 2017. donio odluku koju Slovenija priznaje, a Hrvatska ne.