Uvriježeno je mišljenje, skoro je definicija o pristalici optimizma da je to čovjek sklon sve stvari i pojave u životu gledati u lijepoj, ružičastoj boji.
Vjerujem da su krajem rujna Brođani bili većinom optimisti, nakon što je iz New Yorka najavljeno za 9. i 10. listopada izmještanje Ureda Predsjednice Kolinde Grabar Kitarović u Slavonski Brod.
Svima nam je jasno, da Brođanima je dosta i smrada i onečišćenja koji traju već skoro deset godina. Svima nam jasno, da Brođanima je dosta politiziranja oko modernizacije Rafinerije…U ostalom u zadnje vrijeme jako često smo na stranicama Periskopa pisali kako Brođani gube nadu i povjerenja u institucije države, naročito ako je riječ o Rafinerije Brod i o njenoj plinofikaciji.
U tih deset godina Brođani su jednostavno postali pomalo pesimisti, a možda pomalo i skeptici.
Pesimist je čovjek koji sve pojave u životu promatra s najgore strane, koji sve vidi crno, bez nade u bolje sutra. Dok je skeptik onaj koji sumnja u mogućnost utvrđivanja istine, odnosno: nepovjerljiv čovjek. A takvi pesimisti su Brođani za ovih deset godina zaista mogli postati...
Što je sve prethodilo novom dolasku Predsjednice RH u Slavonski Brod?
Svi se dobro sjećamo da prije nepunih godinu dana za vrijeme prezadnjeg posjeta predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, 24. listopada 2017. godine u Slavonskom Brodu, najavljeno je da će „31. listopada … biti potpisan protokol između nadležnih ministarstava u Hrvatskoj i Republici Srpskoj“ i tako je i učinjeno…
Odnosno kako je iz Vlade RH i javljeno; ministar zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske dr. sc. Tomislav Ćorić i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić su u Rafineriji nafte Brod u Brodu potpisali Protokol o suradnji na realizaciji projekta kojim će se omogućiti plinofikacija Rafinerije i tako doprinijet poboljšanju kvalitete zraka u Slavonskom Brodu.
Nažalost, vrijeme se brzo proletilo i od predviđene i najavljene plinofikacije do prosinca ove godine ništa nije realizirano. Što više u Slavonskom Brodu došlo je do nekih (neviđenih) ekoloških incidenata koji, pa i neki Brođanima dobro poznati drugi događaji doveli su do potpunog stopiranja radova na prenamjeni produktovoda od Slobodnice do Rafinerije. O svemu tome više puta smo pisali na portalu SBperiskop.
Već smo spomenuli da Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović iz New Yorka je najavila svoj novi posjet u Slavonski Brod. No ovoj najavi je prethodio njen novi sastanak na marginama Opće skupštine UN-a u New Yorku s ministrom Ruske Federacije Sergejem Lavrovim i to u svezi projekta plinofikacije Rafinerije Brod!
Kako smo nedugo iza tog sastanka informirani, još jedan važan sastanak je održan vezano za spomenutu temu. U Sočiju su sastali Vladimir Putin i Milorad Dodik, predsjednici Ruske Federacije i Republike Srpske.
Kako je u Jutarnjem listu objavljeno, Putin je tada već drugi put dao zeleno svjetlo plinofikaciji Rafinerije i rekao: “A što se tiče ekologije, ako postoji određena zabrinutost, tada treba riješiti problem. Prelazak rafinerije na plin svakako će poboljšati situaciju”.
Kao da je predsjednik Ruske Federacije Putin imao predosjećaj da će se za koji dan ili tjedan nešto nepredviđeno, točnije ekološki incident dogoditi u Rafineriji nafte Brod.
I zaista ekološki incident koji se dogodio 9. listopada, bio je dosada najveći i najneugodniji incident u Rafineriji otkada je ona prije deset godina ponovo proradila. U 21 30 eksplodiralo je postrojenje u pogonu IV i vatra se odmah rasplamsala... S lijeve strane Save Brođani su imali osjećaj da cijela Rafinerija gori (vidi naslovnu fotografiju Anite M. Majetić). Na sreću vatra se brzo stavljena pod kontrolu, no na nesreću jedan je radnik iz rafinerije poginuo.
Najvažnije je da izbjegnuta još veća katastrofa do čega se moglo doći. Svakako to je bilo jedno veliko upozorenje prije sastanka koji je trebao biti održan sutradan u Slavonskom Brodu baš u vezi Rafinerije!
Sastanci Predsjednice RH u Slavonskom Brodu
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović 9. i 10.. listopada u Slavonskom Brodu održala niz sastanaka, obišla je više tvornice i mjesta, ali nama posebno su zanimljivi bili njeni sastanci u svezi projekta plinofikacije bosanskobrodske Rafinerije. Što više ovako iz odmaka od tjedan dana, imamo osjećaj da je Predsjednica RH svoju posjetu podredila tom velikom i gorućem, dosada neriješivom problemu Brođana.
Svi brodski portali, ali i svi ozbiljniji mediji u Hrvatskoj ekspresno su 10. listopada javljali:
Održan je "sastanak Predsjednice na temu rješavanja problema zagađenja zraka u Slavonskom Brodu s predstavnicima ruskog Ministarstva ekonomskog razvoja i energetike, predstavnicima tvrtke Zarubežnjeft koja je vlasnik Rafinerije, ministrom zaštite okoliša i energetike Tomislavom Ćorićem te predstavnicima Plinacroa i Croduxa na temu rješavanja problema zagađenog zraka u Slavonskom Brodu.".
A iz Ureda predsjednice su priopćili da “tema ... razgovora bila je konkretna operacionalizacija i nastavak razgovora oko rješavanja pitanja plinofikacije Rafinerije u Bosanskom Brodu sa sustava opskrbe plinom iz Hrvatske u skladu s političkim razgovorima i dogovorima s najvišim vrhom Ruske Federacije kako bi se smanjila emisija štetnih tvari i zagađenja zraka u Slavonskom Brodu i okolici.”.
Iz raznih priopćenja, ali i iz zatečenog stanja mogli smo saznati nekoliko važnih stvari.
Prvo i ono najvažnije da su Rusi izgleda u potpunosti prihvatili zahvat plinofikacije Rafinerije. Na to ukazuje izjava generalnog direktora tvrtke Zarubežnjeft Sergeja Kudrjašova: „... Za nas je danas prioritetno popravljanje ekološke situacije u Rafineriji Brod. Projekt plinofikacije ima dvije komponente: modernizacija samog postrojenja kako bi moglo primati plin i izgradnju plinovoda. ... U 12. mjesecu 2018. bit će spreman novi kotao u Rafineriji i tada će već biti moguće do dva puta smanjiti emisiju sumporovodika...
Kompletna prenamjena Rafinerije za opskrbu plinom bit će spremna u trećem kvartalu 2019. godine... Govorili smo i o tome kako sinkronizirati modernizaciju i plinovod, ... kako fizički ubrzati proces… i o principima formiranja cijena za opskrbu plinom. Smatram da smo ostvarili ozbiljan pomak i da je ovo pitanje pod kontrolom ministra Ćorića i mene. Nadam se da ćemo uskoro potpisati i komercijalni ugovor koji će zadovoljiti obje strane..”.
Ostalo nam je jedina nepoznanica tko će koga još kontrolirati?Vjerojatno ministar Ćorić Plinacroa i Croduxa, veleposlanik Ruske Federacije Azimov tvrtku Zarubežnjeft, a predsjednici države ministra i ambasadora…
Odmah nakon tog sastanka s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović su se sastali predstavnici ekoloških udruga s područja Slavonskog Broda. Predsjednica im je prezentirala sve što je ranije dogovoreno u svezi plinofikacije Rafinerije. Predstavnici ‘ekoudruga’ na kraju su optimistično izjavili kako su zadovoljni sa sastankom s Predsjednicom jer konačno su dobili konkretne datume u projektu plinofikacije Rafinerije Brod.
Još par riječi o sumnjama i sumnjičavosti Brođana
Nikako ne smijemo zaboraviti da su ta dva sastanka Predsjednice u Slavonskom Brodu održana ni petnaestak sati poslije ranije spomenute velike eksplozije u Rafineriji Brod. Također i to da agonija Brođana već predugo traje. Točnije u idućem mjesecu, u studenom će biti deset godina kako je Rafinerija ponovo proradila.
Kako smo već možda i stotinu puta samo na stranicama SBperiskopa pisali, Brođani prema rezultatima mjerenja s brodske mjerne postaje već od 2010. godine udišu zrak druge kategorije, odnosno onečišćen kada je riječ o sumporovodiku, ali i lebdećim česticama PM2.5 i PM10… A godine 2011., 2012., 2013. i 2017. u sušnom, ljetnom periodu mjerile su se i povećane koncentracije ozona!
Nažalost, već sada se vidi da je i u 2018. godini brodski zrak druge kategorije obzirom na sumporovodik, lebdeće čestice PM2.5 i PM10 i prizemni ozon!
Sva dosadašnja nastojanja Brođana da izbore za Ustavom garantirani čisti zrak, nisu se urodila plodom. U tim borbama im slabo su pomogli razna povjerenstva, stručne skupine, saborski odbori, svi ministri zaštite okoliša i premijeri Vlade RH od 2008. godine... Pa možda su Brođani zaista razlogom sumnjičavi.