U više od 6 godina od kako je Rafinerija Brod zapo čela sa radom vrlo je malo konkretnih mjera poduzeto od strane Vlade RH kako bi se spriječili negativni učinci na kvalitetu zraka i života na podru čju Slavonskog Broda. ORaH Slavonski Brod smatra da je krajnje vrijeme za konkretne korake te nudi alternativno rješenje za p oboljšanje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu.

Iz Županijskog izvješća o kvaliteti zraka na području grada Slavonskog Broda koje je usvojeno u veljači 2015. može se zaključiti da je zrak u Slavonskom Brodu loše kvalitete po nekoliko kategorija, no to smo već znali. Preliminarnim katastrom onečišćivača na području grada saznali smo da, uz Rafineriju Brod, postoje i drugi izvori onečišćenja koji utječu na ukupno onečišćenje. Značajan utjecaj na onečišćenje ima gradski promet, zatim sustavi za grijanje višestambenih i javnih objekata te obitelj skih domova, kao i industrijska postrojenja. U uvjetima kada su nam ograničene mogućnosti utjecaja na prekosavsku politiku ORaH predlaže da se posvetimo one čišćivačima sa ove strane Save te da se na taj način smanji ukupno onečiš ćenje.

Problem onečiš ćenja zraka u Slavonskom Brodu nije lokalni problem nego je to problem Republike Hrvatske te EU koje su pokazale nemoć u osiguravanju temeljnog ljudskog prava – prava na zdrav život (Ustav RH – članak 70.). Stoga smatramo da se teret financiranja mjera za podizanje kvalitete zraka, a samim time i podizanja kvalitete života u Slavonskom Brodu mora prebaciti u potpunosti na Vladu RH te EU komisiju. Prije svega se to odnosi na preraspodjelu 600 milijuna kuna Fonda za zaštitu ok oliša i energetsku u činkovitost predviđenih za 2015. godinu. Mišljenja smo da, osim financiranj a projekata, Vlada RH kroz Ministarstvo zaštite okoliša i prirode mora osigurati i projektn e timove koji će u suradnji sa Gradom i Županijom izraditi projektne planove i raditi na nj ihovoj realizaciji.

ORaH predlaže sljede će mjere financirane/sufinancirane od Fonda za zašti tu okoliša i energetsku učinkovitost: :

1. Promet i infrastruktura financirane ili sufinancirane od FZOEU:

- Kupnja CNG (komprimirani prirodni plin) plinskih autobusa (Rijeka - nabavka 10 autobusa koštala je 16,9 mil. kn. – ušteda na go rivu 6 mil. kn godišnje) financirano 100% od FZOEU.

- Preinaka postojećih autobusa te komunalnih vozila na CNG (Rijeka – preinaka 10 autobusa koštala je 285.000 kn, ušteda na gorivu 20%, smanjena emisija plinova za 35%) financirano 100% od FZOEU.

- Izgradnja CNG punionice - financirano 100% od FZOEU.

- Sufinanciranje cijene autobusne putne karte za gradski javni prijevoz

- Uvođenje frekventnijih kružnih linija (grad Slavonski B rod je najveći grad u RH koji nema kružno organizirani gradski prijevoz)

- Sufinanciranje troškova preinake osobnih vozila na CNG

- Izgradnja parkinga na periferiji grada do kojeg će voziti gradske autobusne linije. Parking može biti natkriven sa solarnim panelima kako bi se sufinancirala izgradnja i održavanje parkinga - financirano 100% od FZOEU.

- Sufinanciranje kupnje bicikala za građane

- Izgradnja parkinga za bicikle na svim frekventnim lokacijama grada (natkrivenih solarnim panelima) - financirano 100% od FZOEU.

- Nova prometna regulacija gradske jezgre sa novim prioritetima:

a) Pješaci

b) Biciklisti

c) Javni prijevoz

d) Osobna vozila

2. Energetska učinkovitost objekata

- Podizanje energetske učinkovitosti višestambenih i javnih objekata te obiteljskih domova te smanjenje udjela konvencionalnih metoda grijanja - financirano 80% od FZOEU.

- Uspostavljanje povoljnih kreditnih linija za financiranje preostalog dijela.

3. Industrijska postrojenja

- Racionalizacija gospodarenja energijom

- Podizanje ekološke u činkovitosti

Ove mjere bi imale pozitivne učinke na:

- Zaštitu okoliša – smanjenje ukupnog one čiš ćenja zraka

- Gospodarstvo – otvaranje novih radnih mjesta

- Ljudska prava – o čuvanje zdravlja građana

Svaka kuna uložena u unaprjeđenje energetske učinkovitosti i zaštite okoliša vratit će se nazad u proračun kroz poreze, PDV, nova radna mjesta!

Grad Slavonski Brod podnio je velike žrtve za Hrvatsku. Ljudske i gospodarske. I nakon 25 godina i dalje pati zbog svoga geografskog položaja. Slavonski Brod ima najlošiju kvalitetu zraka u RH. Brodsko-posavska županija ima najmanji BDP u RH. Zbog svega ovoga, zbog 17.800 potpisa građana u peticiji za čisti zrak, tražimo od Vlade RH da pokrene hitne mjere za saniranje onečišćenja zraka kako je gore predloženo. Sredstva postoje, to smo čuli od pomoćnika ministra MZOIP prije nekoliko tjedana - potrebna je samo dobra volja i zdrav razum.

Pozivamo gradonačelnika, župana, Građanske inicijative, sve političke stranke i sve građane Slavonskog Broda da podrže ovu inicijativu za Slavonski Brod – zeleni, održivi grad.

U Slavonskom Brodu 5.ožujak 2015

Mladen Sudar, Predsjednik GO ORaH Sl. Brod