Orešković mora smijeniti Karamarka. Premijer po prirodi stvari ne može i ne smije biti pasivan kad mu netko iz njegove Vlade prijeti da će ga maknuti. U suprotnom je on čovjek od slame i bolje je da se odmah sam povuče iz Vlade.


Krajem prošle godine, Tomislav Karamarko i Božo Petrov doveli su na Pantovčak Tihomira Oreškovića i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović dala mu je mandat za sastavljanje Vlade. To je troje ljudi, dakle, odgovorno za skandaloznu činjenicu da je premijer postao čovjek koji nije čak ni sudjelovao na parlamentarnim izborima. Ali, to u ovom trenutku više nije važno. Orešković je predsjednik Vlade sa svim ustavnim i zakonskim ovlastima. I u skladu s tim treba se ponašati i u situaciji kad prvi potpredsjednik Vlade najavljuje da će zatražiti izglasavanje nepovjerenja premijeru.

To znači da Orešković mora smijeniti Karamarka. Nije to pitanje njegovog izbora nego nužnost, naprosto obveza. Da je, primjerice, u prošlom mandatu potpredsjednica Vlade Vesna Pusić odlučila pokušati u Saboru opozvati premijera Zorana Milanovića, on bi je bez dvoumljenja smijenio. Ne vodeći računa što će potom uslijediti. Premijer po prirodi stvari ne može i ne smije biti pasivan kad mu netko iz njegove Vlade prijeti da će ga maknuti. U suprotnom je on čovjek od slame i bolje je da se odmah sam povuče iz Vlade.

Orešković je u petak Tomislava Karamarka i Božu Petrova pozvao da podnesu ostavke, jer svojim sukobom isuviše opterećuju Vladu. Njih su dvojica sasvim različito reagirali. Dok je Petrov, premda mu nije jasno što je skrivio, izrazio spremnost da ode iz Vlade, Karamarko je Oreškoviću odgovorio da će on eliminirati njega. Stoga premijer nije više pod pritiskom da radi nekakvu ravnotežu između Karamarka i Petrova. Čelnik Mosta ničim nije ugrozio Vladu i provocirao svoju smjenu.

Kad bi Orešković razriješio Karamarka, za što ima uporište u Ustavu i zakonu, naravno da ne bi mogao osigurati da Sabor potvrdi novog potpredsjednika Vlade. No, ta je Vlada ionako na izdisaju, prijevremeni izbori su izvjesni i zato je ovo irelevantno. Danas se stvaraju pozicije za izbore koji će se održati možda već u rujnu. I u tom je kontekstu za Oreškovića, a dosad je sugerirao da itekako ima političkih ambicija, bitno da smijeni Karamarka.

S takvim bi snažnim potezom Orešković furiozno ušao u predizbornu kampanju, a vrlo bi ga lagano objasnio. Mogao bi optužiti Karamarka da je, osim što je zbog vlastitog spasa htio srušiti Vladu, općenito nacionalne podredio privatnim interesima, poslovno vezujući svoju suprugu uz MOL-ovog lobista Josipa Petrovića. Većina HDZ-ovih birača ne osjeća averziju prema Oreškoviću, konzervativnom katoliku iz hrvatske dijaspore, i on bi čvrstim stavom u odnosu na kopromitiranog Karamarka mogao pridobiti dio tog, trenutačno zbunjenog biračkog tijela.

Ali, nema puno vremena za razmišljanje. Idući će dani pokazati od kakvog je materijala napravljen Orešković. Ako HDZ u ponedjeljak uputi u saborsku proceduru prijedlog za glasovanje o nepovjerenju premijeru, Orešković bi u roku nekoliko sati trebao objaviti da je smijenio Karamarka. U tom bi se slučaju s razlogom moglo konstatirati da je Orešković postao političar.

novilist