Iako smo uoči Igara u Riju slušali kako bi ovo za Hrvatsku mogle biti Igre s rekordnim brojem osvojenih medalja, s obzirom na formu u kojoj su se pojedini sportaš i nalazili - jedva smo čekali njihov početak. I da krene ta 'berba'. No pomalo iznenađujuće, na startu su 'podbacili' oni od kojih se očekivalo da medalju dohvate, a prije svih tu mislimo na zlatnog 'trapaša' iz Londona Giovannija Cernogoraza i brončanu iz Pekinga - Snježanu Pejčić.
No dok je Cernogoraz bio nešto skromniji, tik uz njegovo rame raspucao se Josip Glasnović, koji se pobrinuo da se Hrvatska u gađanju 'glinenih golubova' prometne u svjetsku velesilu.
Za drugo olimpijsko zlato pobrinuli su se braća Valent i Martin Sinković, od kojih se takvo nešto moglo i očekivati. Zanimljivo, oni su na kladionicama bili čak i uvjerljiviji osvajači zlata nego Usain Bolt. No da je sport uvijek nepredvidljiv, uvjerili su se Sinkovići, apsolutni 'carevi' u dvojcu na pariće unazad nekoliko godina. Jer za svoje su se zlato morali istinski potruditi, a u jednom su trenutku čak i bili drugi iza litvanskog dvojca Griskonis - Ritter. Ipak, čudo se ovog puta - nije dogodilo.
Novo, treće hrvatsko zlato osvojila je 'carica iz Dubrave' Sandra Perković. I to na kakav način - sa samo jednim ispravnim hicem u finalu bacanja diska, koji je odletio na 69.21 metar. Pritom moramo dodati da je taj hitac izvela u trećoj, odlučujućoj seriji, nakon dva neispravna pokušaja i uz prijetnju ispadanja iz daljnjeg natjecanja. S time da je jednako napeto bilo i u kvalifikacijama, kada je također izvela jedan jedini ispravni hitac.
Nakon 15 godina mukotrpnog rada i treniranja, najveću su uspjeh karijere ostvarili i jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić, koji su u klasi 470 dva puna dana imali sigurnu medalju u rukama. Još od prvog plova nametnuli su se za favorite. No s tim utegom teško se može nositi bilo tko, pa još kada ti i vjetar odgodi posljednji plov za sljedeći dan - jasno je da u glavi moraš biti maksimalno jak kako bi pokupio ono što si sijao.
A Fantela i Marenić to su uspjeli - i naplatili su sve s olimpijskim zlatom.
A nekoliko sati kasnije - dogodilo se jedno od najvećih mogućih iznenađenja na ovim Igrama. Naime, mlada 21-godišnja Ludbrežanka Sara Kolak predstavila se, ne samo svijetu već i svojoj Hrvatskoj, kao djevojka koja zna što želi i kako do tog uspjeha stići.
Jer nakon što se probila u finale, pomislila je 'pa što ću u finalu ako se neću boriti za medalju'. I onda je s trenerom odlučila postaviti granicu na 65 metara, što bi bio njezin novi rekord. Međutim, to joj je očito bilo predosadno - i koplje je u četvrtoj seriji bacila na 66.18 metara, nadmašivši apsolutno sve konkurentice. Osvojivši tako, nakon europske bronce - i olimpijsko zlato. Peto za Hrvatsku.
Imali smo još konkurenata za zlato, poput vaterpolista, ali koji su se u finalu jednostavno namjerili na - trenutno boljeg suparnika (Srbiju) pa je 'barakudama' pripalo novo olimpijsko odličje, točnije treće, nakon londonskog zlata i srebra iz Atlante.
I dok su vaterpolisti jednostavno doznali tko je bolji, veslač Damir Martin svoje je srebro dobio na puno bolniji način. Naime, Martin je u cilj stigao s istim vremenom kao i Novozelanđanin Mahe Drysdale (6:41.34 minuta) i bilo je očekivano da će oba 'samca' dobiti zlato. Međutim, u igru su se upleli suci, izmjerili da je Martin u cilj ušao sporije za tisućinku i oduzeli mu zlato.
Zlatu se nadao i boksački superteškaš Filip Hrgović, posebice nakon što je u četvrtfinalu tehničkim nokautom pobijedio Kubanca Peroa. Međutim, u polufinalu se borio sa svjetskim prvakom i nakon poraza 1:2 morao je čestitati Francuzu Tonyju Yoki. Jednostavno, jer je bio bolji i konkretniji. Bio je Hrgović razočaran, ali i olimpijska bronca, odnosno prva hrvatska boksačka medalja od samostalnosti, velika je nagrada. I poticaj za dalje, što je najavio i sâm Hrgović, obećavši da će u Tokiju za četiri godine uzeti zlato.
A nastup u Tokiju najavila je i posljednja hrvatska osvajačica medalje u Riju - Blanka Vlašić. Blanka već godinama muku muči s Ahilovom tetivom, odradila je nekoliko operacija ali i stisnula zube, primila nekoliko 'blokada' i pojavila se na zaletištu skoka u vis. No, nakon kvalifikacija dokazala je sama sebi da je još uvijek spremna za borbu s konkurenticama, ali da je noga toliko boli te da razmišlja o otkazivanju nastupa. Ipak, finale nije htjela propustiti, preskočila je 197 centimetara, baš kao i pobjednica Ruth Beitia i drugoplasirana Bugarka Mirela Demireva i treneru poručila - 'Sada ćeš me trenirati do Tokija'.
Bronca Blanke Vlašić u skoku u vis deseto je hrvatsko odličje na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, ujedno i druga bronca nakon pet zlata i tri srebra.
Hrvatska sada ima 33 osvojene medalju na ljetnim OI.
Olimpijske igre u Riju tako su najuspješnije za hrvatske sportaše od samostalnosti. Dosad su rekordne bile Igre u Londonu prije četiri godine kada su hrvatski sportaši osvojili šest medalja, tri zlata, jedno srebro i dvije bronce.
POPIS OSVAJAČA ODLIČJA S LJETNIH OI
2016 RIO DE JANEIRO
Zlato - Sara Kolak - koplje
Zlato - Šime Fantela i Igor Marenić - klasa 470
Zlato - Sandra Perković - disk
Zlato - Martin i Valent Sinković - dvojac na pariće
Zlato - Josip Glasnović - trap
Srebro - vaterpolo reprezentacija
Srebro - Tonči Stipanović - klasa laser
Srebro - Damir Martin - samac
Bronca - Filip Hrgović - boks
Bronca - Blanka Vlašić - skok u vis
2012 LONDON
Zlato - vaterpolo reprezentacija
Zlato - Sandra Perković - disk
Zlato - Giovanni Cernogoraz - trap
Srebro - četverac na pariće (Damir Martin, Martin Sinković, Valent Sinković, David Šain)
Bronca - rukometna reprezentacija
Bronca - Lucija Zaninović - taekwondo, do 49 kg
2008 PEKING
Srebro - Blanka Vlašić - skok u vis
Srebro - Filip Ude - konj s hvataljkama
Bronca - Sandra Šarić - taekwondo do 67 kg
Bronca - Martia Zubčić, taekwondo do 57 kg
Bronca - Snježana Pejčić, zračna puška 10 m
2004 ATENA
Zlato - rukometna reprezentacija
Srebro - Duje Draganja - plivanje, 50 m slobodno
Srebro - Dvojac bez kormilara (Nikša i Siniša Skelin)
Bronca - Nikolaj Pešalov, dizanje utega do 69 kg
Bronca - Mario Ančić i Ivan Ljubičić, teniski parovi
2000 SYDNEY
Zlato - Nikolaj Pešalov - dizanje utega do 62 kg
Bronca - Osmerac (Igor Francetić, Tihomir Franković, Tomislav Smoljanović, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Krešimir Čuljak, Igor Boraska, Branimir Vujević, Silvijo Petriško)
1996 ATLANTA
Zlato - rukometna reprezentacija
Srebro - vaterpolska reprezentacija
1992 BARCELONA
Srebro - košarkaška reprezentacija
Bronca - Goran Ivanišević - tenis
Bronca - Goran Ivanišević i Goran Prpić - teniski parovi
tportal