Francuskoj i Njemačkoj je cilj diplomacija i lideri tih zemalja su ukrajinskom predsjedniku jasno dali do znanja da neće podržati vojnu opciju, pišu njemački mediji.
Nakon razgovora koji su se o Ukrajini vodili u Berlinu 24. kolovoza njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande su se izričito opredijelili za diplomatsko rješenje sukoba, prenosi njemački televizijski kanal "Das Erste".
"To je bio sastanak zbog krize krhkog primirja između Kijeva i separatističkih milicija u kojoj se obje strane međusobno optužuju za kršenje. Iako zapadni političari imaju mnogo pitanja oko mirnog rješenja krize u istočnoj Ukrajini oni i dalje traže provedbu ugovora iz Minska, te traže od Kijeva da stupi u pregovore s proruskim regijama i provede federalizaciju Ukrajine", tvrdi njemački novinar.
On napominje da su zapadni političari svjesni da Rusija ne može biti isključena iz diplomatskog procesa.
"Troje protiv Rusije? Ne, naglašava njemačka vlada koja tvrdi da se ne može odreći odnosa s Moskvom, iako je ovaj put organizirala sastanak bez sudjelovanja ruskog predsjednika Putina. Porošenko to mora razumjeti. Berlinu i Parizu je cilj diplomacija, što znači da moraju pregovarati sve strane", rekao je njemački novinar.
"Sastanak čelnika Njemačke, Francuske i Ukrajine je važan signal predanosti Berlina i Pariza sporazumima iz Minska, ali će se o rezultatima pregovora moći suditi tek nakon konkretnih akcija Kijeva, uključujući i pregovore s kontaktnom skupinom koja predstavlja Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku", smatra Nikolaj Silajev, stručnjak Centra za regionalnu sigurnosti na Sveučilištu u Moskvi i suradnik ruskog Ministarstva vanjskih poslova.
Angela Merkel izjavila je da su se čelnici triju zemalja u njemačkom glavnom gradu sastali "kako bi pružili potporu sporazumu Minsk-2, a ne da bi ga doveli u pitanje", te naglasila da je ugovor iz Minska "temelj mira u Ukrajini".
Predanost Minsku-2 je važan signal, vjeruje ruski stručnjak. "To je vrlo važan signal koji ukazuje na potrebu provedbe rješenja predviđenih ugovorima iz Minska. Važno je da je ova poruka stigne i u Ukrajinu", istaknuo Silajev.
Analitičar je istaknuo "da bi bilo čudno da su Merkel i Hollande na sastanku predložili reviziju sporazuma".
"Prvo bi time ugrozili svoju političku vjerodostojnost, a drugo, postoji odluka Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kojom se podržava paket mjera, koje su u stvari već dio rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda", objasnio je stručnjak.
Po njegovom mišljenju će se o uspjehu njemačke kancelarke i francuskog predsjednika po tom pitanju moći suditi po rezultatima sljedećeg sastanka kontaktne skupine na rasporedu danas, 26. kolovoza.
"Moramo vidjeti kako će se razvijati situacija. Ako su njih dvoje uspjeli uvjeriti Porošenka u nešto, rezultate ćemo moći vidjeti već na sljedećem sastanku kontaktne skupine. Inače će se vjerojatno morati poduzeti neki drugi koraci da se ukrajinska strana uvjeri u poštivanje ugovora", zaključuje stručnjak.
altermainstreaminfo