Francuska je na zahtjev bivših dioničara kompanije Yukos odlučila zamrznuti rusku imovinu, priopćio je u četvrtak Forbes.
Ranije su se na isti korak odlučile i vlasti Belgije, koje su, također na zahtjev dioničara Yukosa zamrznule imovinu ruskih tvrtki i Ruske Federacije
"Bivši dioničari Yukosa su uspjeli uvjeriti vlasti ne samo u Belgiji, nego i u Francuskoj, da za zapljeni rusku imovinu", priopćio je Forbes u četvrtak.
"Ako prilikom donošenja odluke o zapljeni ruske imovine u Belgiju bude bilo povreda, Rusija će poduzeti odgovarajuće zakonske mjere", izjavio je šef ruske diplomacije Sergej Lavrov.
"Još nisam vidio dokumente. To treba rješavati u sudskom postupku. Ako postoje povrede zakona, mi ćemo poduzeti zakonske korake", izjavio je Lavrov.
Pomoćnik predsjednika, Andrej Belousov, izjavio je da Rusija očekuje da će nakon Belgije određeni broj zemalja početi zamrzavati rusku državnu imovinu, a ruski ministar pravosuđa, Aleksandar Konovalov, izjavio je početkom lipnja da se Rusija priprema za sprečavanje protuzakonitog pokušaja zapljene državne imovine u inozemstvu koja dolazi nakon odluke Arbitražnog suda iz Haaga, koji je u sporu protiv Rusije presudio u korist bivših dioničara Yukosa.
"Francusko zakonodavstvo je zamrznulo račune ruskih tvrtki kojima upravlja francuska podružnica VTB banke, druge po veličini banke u Rusiji", za RBK je rekao njen direktor Andrej Kostin.
Diplomatski računi su također bili nakratko zamrznuti, ali su ubrzo odmrznuti.
"Od ovog jutra su diplomatski računi su odmrznuti. Iznosi su mali, nekoliko desetaka tisuća eura, ali računi ruskih kompanija su i dalje zamrznuti. Mi sada radimo sa svojim odvjetnicima na problemu ", rekao je Andrej Kostin, prenosi Sputnik News.
Opseg zamrznutih sredstava Rusije je beznačajan
"Potrebno je uzeti u obzir rizike zapljene ruske imovine u drugim zemljama, uključujući EU i SAD", komentirajući zapljenu ruske imovine u Francuskoj i Belgiji je novinarima rekao ministar za ekonomski razvoj Rusije, Aleksej Uljukajev.
"Opseg zaplijenjene imovine je neznatan. Tamo nema ozbiljnijih financijskih resursa. Sama činjenica je, naravno, neugodna. Zaista, može se očekivati širenje takvih akcija", rekao Uljukajev.
"Mi trebamo procijeniti rizike i ja smatram da oni postoje", dodao je, istaknuvši da rizici zapljene postoje i u zemljama EU, Sjedinjenim Državama i drugim zemljama.
2003. godine ruska Porezna uprava optužila Yukos za utaju poreza tako što se preko "sestrinskih" tvrtki, koje je registrirala po ruskim regijama, koristila poreznim olakšicama. Tada je procijenjeno da je Yukos bio dužan platiti oko 20 milijardi dolara poreza po tadašnjem tečaju. S obzirom da Yukos tada nije mogao isplatiti sva potraživanja, pokrenut je stečajni postupak, a udjeli tvrtke su prodani na burzi. Dioničari su se pobunili protiv te odluke i obratili arbitražnom sudu u Haagu od kojeg su tražili da ima Rusija isplati odštetu za, kako su rekli, "eksproprijaciju" kompanije.
Europski sud za ljudska prava je u srpnju 2014. godine presudio da je Rusija bivšim dioničarima dužna isplatiti 1,86 milijardi eura. Rusko Ministarstvo pravosuđa je tada priopćilo da je odluku suda nemoguće objasniti pravnom logikom.
Ovo nije prvi put da se zamrzava ruska državna imovina. Naime, 1993. godine je luksemburški sud zamrznuo rusku imovinu u više zapadnih banaka, nakon što je jedna švicarska tvrtka dobila spor zbog nepoštivanja ugovora kojeg je s ruskom vladom imala o isporuci proizvoda široke potrošnje u zamjenu za naftne derivate.
Vladimir Putin ne priznaje presudu Arbitražnog suda u Haagu
Kako prenosi portal Vestifinance, ruski predsjednik Vladimir Putin je izjavio da ne priznaje odluku Haškog suda, jer Rusija nije potpisnica Europske energetske povelji i svoju će poziciju dokazati na sudu.
"Ne može ne biti reakcija s naše strane. S obzirom na te postupke, naš stav je dobro poznat. Arbitražni sud u Haagu je nadležan samo za one zemlje koje su potpisale i ratificirale Europsku energetsku povelju, a Rusija je nije ratificirala, tako da mi ne priznajemo nadležnost tog suda, što ćemo dokazati kroz zakonsku proceduru. Činjenica da su se dioničari Yukosa žalili da bi dobili dodatni novac iz Rusije za nas nije novost i sa sličnim stvarima smo se suočavali i ranije", rekao je Vladimir Putin.
"I ranije su nas tužile strane tvrtke, naši partneri, uključujući i europske, kao i međunarodne tvrtke. Kako bi zaštitili svoje interese, radit ćemo u okviru civiliziranog pravnog procesa", naglasio je ruski predsjednik i ponovio kako će Rusija će poduzeti sve mjere kako bi zaštitili svoje interese.
"Ovo pitanje je pravne prirode. Što će točno učiniti naši odvjetnici, potrebno je pitati njih, ali mi nemamo nikakvih tajni
potrebno je da ih zamolite neće biti nikakvih tajni", zaključio je Putin obraćajući se novinarima na Međunarodnom ekonomskom forumu u St. Petersburgu.
Zakon o oduzimanju strane imovine u Rusiji je već spreman, a Belgija i Francuska mogu izgubiti desetke milijardi dolara
Međutim, kao što se u početku navodi, Belgija je zamrznula i računa ruskog veleposlanstva i diplomata na svom teritoriju, da bi odmah povukla tu suludu odluku.
Naime, ruski mediji su kao "probni balon" objavili informaciju o mogućem odgovoru na zapljenu ruske imovine prema presudi bivših dioničara Yukosa.
Ruski odgovor na odluku belgijskog suda i zapljenu ruskog imovine u Belgiji će biti puno oštriji, nego što se nadaju u Belgiji, piše ruski Pogled.
Moskva je zaprijetila da će poduzeti simetrične mjere, a one hitne podrazumijevaju oduzimanje zgrade veleposlanstva Belgije u Ruskoj Federaciji. No, čak i ako Moskva provede samo dio svojih prijetnji, Belgija to neće moći podnijeti.
U četvrtak je rusko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo belgijskog veleposlanika Alexa Van Meeuwena i uputilo mu oštru prosvjednu notu u svezi sa zapljenom ruskog imovine i računa u Belgiji. Moskva smatra kako su ove akcije, kao i odluka Francuske, očigledno kršenje međunarodnog prava.
Rusija je veleposlaniku Belgije rekla da takvo djelovanje smatra "otvoreno neprijateljskim činom" i traži da Belgija hitno poduzme akcije "kojim će poštovati suverena prava Ruske Federacije i osigurati normalno funkcioniranje ruskih institucija i subjekata". To je u Belgiji učinjeno istog trenutka i odmrznuti su računi i imovina ruskog veleposlanstva u Belgiji.
Inače, Rusija je zaprijetila da će "razmotriti usvajanje odgovarajućih mjera kao odgovor na zapljenu imovine Ruske Federacije koja nalazi u Kraljevini Belgiji, što bi moglo uključiti i oduzimanje imovine belgijskog veleposlanstva u Moskvi, kao i računa njenih pravnih osoba".
Van Meeuwen je tada obećao da će odmah obavijestiti svoju vladu o "tvrdom prosvjedu ruske strane", a epilog je bio taj da su istog trenutka odmrznuta sredstva i imovina ruskih diplomatskih misija u Bruxellesu.
Nakon Belgije su rusku imovinu odlučili zamrznuti i Francuzi. Čelnik VTB banke, Andrej Kostin za RBC je izjavio da su zamrznuti računi ruskih tvrtki i francuskih tvrtki "kćeri" ruske državne banke, ali i da je Francuska prisvojila prava na zastupljenost u medijskom prostoru kojeg ima televizija "Russia Today", dakle, njezin kanal i imovina.
Međutim, i u tom je slučaju samo nekoliko sati kasnije došlo do povlačenja odluke o zapljeni.
S druge strane, ruski ministar pravosuđa Aleksandar Konovalov je u četvrtak navečer dao pravno obrazloženje odluke o zapljeni ruske imovine u Belgiji i rekao da ona nije potpuno jasna.
"Znamo koja je imovina zamrznuta, uključujući račun veleposlanstva Ruske Federacije, stalne misije pri Europskoj uniji, što, naravno, i bez dodatnih analiza sugerira na očigledno kršenje međunarodnog prava", rekao je Konovalov.
Stručnjaci se slažu da je ono što se događa izvan zakonskih okvira, jer se ovdje radi o akciji jedne države protiv druge u privatnom interesu.
Ruski analitičari nisu iznenađeni oštrom retorikom ministarstva vanjskih poslova i tvrde da "ako Bruxelles napravi presedan i država namjerno postupi po privatnoj tužbi, kao što je bila ova protiv Rusije i odluka Arbitražnog suda u Haagu, koja teoretski nema pravnu valjanost, Rusija će morati poduzeti uravnotežene, ali vrlo bolne korake za Bruxelles".
U Rusiji se svi slažu kako ne treba oduzimati imovinu belgijskog veleposlanstva u Moskvi, budući da Belgija u Rusiji ima više nego dovoljno nekretnina, puno više nego što vrijedi ruska imovina u Belgiji.
"Kako ja to razumijem, Belgijanci nisu otišli predaleko i obaviješteni su o našim namjerama u slučaju da budu provodili fizičko oduzimanje imovine", za Pogled je izjavio analitičar Kiril Koktiš, dodajući "da će Moskva u svakom slučaju pronaći mogućnost da simetrično ali vrlo bolno odgovori Bruxellesu".
Francuska, u ovom slučaju, također neće biti iznimka. Glasnogovornik Rosnefta, Mihail Leontijev, najavljuje pravne protumjere zbog zamrzavanja imovine ruskih tvrtki u Francuskoj i francuske podružnice VTB banke.
"Mi možemo simetrično zamrznuti svu francusku imovinu u Ruskoj Federaciji", rekao je Leontijev, iako dodaje "kako ne razumije ovaj pravni apsurd i očigledni čin ekonomskog rata".
S pravnog gledišta, zamrzavanje inozemne imovine u Rusiji je moguće. Na primjer, Rusija može pokrenuti reviziju poslovanja stranih tvrtki zbog kršenja zakona Ruske Federacije ili promatrati njihove aktivnosti kao prijetnju svom suverenitetu.
Ruski sudovi po zakonu imaju pravo oduzeti imovinu stranih kompanija, a rigidnom inspekcijom se u većini stranih kompanija može pronaći jedna ili više povreda poslovanja.
Primjer je konditorska tvrtka u vlasništvu Petra Poroshenka u Rusiji, kada mu je prošle godine Okružni sud u Moskvi zaplijenio imovinu vrijednu 2,8 milijardi rubalja.
Moskovski sud zaplijenio imovinu Porošenkove tvornice u Rusiji
Konačno, tu je članak 8. stavak 1. ruskog zakona o stranim ulaganjima, koji pruža mogućnost da se usvoje dodatni zakoni u slučaju potrebe nacionalizacije i rekvizicije imovine inozemnih tvrtki.
Vijeće Ruske Federacije je kao odgovor na sankcije već razradilo prijedlog zakona za oduzimanje imovine, sredstava i računa europskih i američkih tvrtki, uključujući i one privatne.
O mogućnosti oduzimanja francuske imovine se raspravljalo i na početku spora zbog neisporuke nosača helikoptera "Mistral". Osim zamrzavanja računa, ruske vlasti bi mogle zabraniti iznošenje dobiti ostvarene od poslovanja u Rusiji.
Međutim, Moskva vjerojatno neće pohitati da posegne za takvim mjerama, piše ekonomska analitičarka Olga Samofalova.
"Oduzimanje inozemne imovine ne bi bilo dobro provoditi masovno, budući da je ovo u Belgiji i Francuskoj ipak mala šteta i takav korak ne bi pogodovao investicijskoj klimi. Govorimo o privatnim kompanijama koje su već uložile milijarde dolara u rusko gospodarstvo", kaže Samofalova.
Belgija i Francuska imaju previše toga za izgubiti u Rusiji. Samo belgijskih kompanija ima oko 70. Tamo posluje poznata belgijska tvornica piva "SunInBev", koja u Rusiji ima 10 pivovara. Potom, najveća belgijska tvrtka "Solvay" koja posjeduje napredni proizvodni pogon polivinil-klorida u regiji Nižnji Novgorod vrijedan više od 1,5 milijardi eura. Belgijski "Solvay" posluje po modelu joint-venture i s ruskom kompanijom "RusVinyl" i posjeduje tvrtku "Sibur".
Belgijski "Lamifil" ima postrojenja za proizvodnju energetski učinkovitih kablova u Ugliču koja vrijede 850 milijuna eura, dok "Yunilin", belgijsko postrojenje za proizvodnju laminata u regiji Nižnji Novgorod, vrijedi oko 700 milijuna eura.
U Rusiji također posluje belgijska tvrtka "Glaverbel", koja proizvodi namještaj i pribor u pet ruskih podružnica, a najveći je onaj u moskovskom predgrađu Klin. Mnoge Belgijski tvrtke su investirale novac u ruske tvornice lijekova, proizvodnju čokolade, građevinskog materijala, itd.
U Rusiji su naširoko zastupljene i francuske kompanije.
Na primjer, francuska banka "Societe Generale" je većinski dioničar "Rosbanke", a pod njenim je nadzorom i "Rusfinance banka", kao 100% udjela banke "DeltaCredit", ALD Automotiva i SG Osiguranja.
Francuski proizvođač automobila Renault u suradnji s Nissanom posjeduje značajan udio "AvtoVazu", a u Moskvi "Autoframos". Osim njih, Peugeot i Citroen imaju zajedničku tvornicu automobila u regiji Kalugi.
Za francuskog proizvođača "Danon" rusko tržište u cjelini je drugo najvažnije tržište nakon francuskog.
Naširoko poznate mreže maloprodajnih trgovina francuskog podrijetla su se proširile diljem cijelog europskog dijela Rusije. Tamo su L'Oreal i Auchan i Leroy Merlin, Decathlon i mnogi drugi.
Francuska kompanija Alstom posjeduje četvrtinu dionica nizozemske tvrtke Breakers Investments BV, koja opet posjeduje 100% dionica ruskog "Transmashholdinga".
Alstom u Rusiji ima i brojnu drugu imovinu. Sve navedeno je samo dio francuskog poslovanja u Rusiji.
"Imovina Belgije je mala, ali ima puno francuske imovine i njeno oduzimanje vrlo brzo može dovesti do ozbiljnih sukoba i gubitka od nekoliko desetaka milijardi eura za Pariz", upozorava Dmitrij Lukašov iz agencije IFC Markets.
"Sudeći po iskustvima sankcija, iza mjera europskih zemalja ne postoji stvarna sila ili promišljeno praćenje njihovog učinka. Odluka o zapljeni ruskih sredstava će se vjerojatno ukinuti putem suda", optimistično tvrdi Dmitrij Lukašov i vjeruje da EU situaciju neće odvesti u slijepu ulicu.
Ako se to i dogodi, Belgija i Francuska su već putem medija dobili dio sa spiska njihove imovine u Ruskoj Federaciji, a očekivati od Vladimira Putina da udovoljiti njihovom zahtjevu i dragovoljno obeštetiti bivše dioničare Yukosa može samo netko tko ne poznaje tu priču od njenog početka.
Svatko razuman zna da Rusija u Europskoj uniji nije podizala tvornice niti ulagala velik sredstva, barem ne u omjeru u kojem su to činile zemlje EU u Rusiji. Trgovinska razmjena i ulaganja su uglavnom bila takva da je Rusija Europi prodavala plin i naftu i postepeno ulazila u bankarski sektor, ali ne ogromnim sredstvima, dok su zemlje EU uložile ogromne sredstva u tvornice diljem Rusije i sve sektore kojima su imale pravo pristupa.
Belgija i Francuska kao da znaju da ne mogu dobiti ovaj rat, što se konačno vidi i iz hitnog povlačenja odluke o zamrzavanju imovine ruskih diplomatskih predstavništava i medijske kuće RT u Francuskoj. Ovo je potpuno nepotreban i samoubilački potez Bruxellesa i Pariza. Svima je valjda jasno da Putin nikada i ni pod kojim okolnostima bivšim dioničarima Yukosa neće isplatiti željenu odštetu, dok s druge strane gospodarstva Francuske i Belgije ne bi mogla pretrpjeti udar u slučaju čak i privremenog zamrzavanja njihove imovine u Rusiji "dok se slučaj ne riješi pravnim putem".
altermainstreaminfo