Hrvatska je uz Sloveniju u trenutku rušenja Berlinskog zida 9. studenoga 1989. bila društveno i gospodarski najrazvijeniji dio bivših socijalističkih zemalja, pri čemu će mjesec dana kasnije biti najavljeni demokratski višestranački izbori. Zašto smo trideset godina kasnije pri začelju tog bloka?
Tko zna kako bi izgledala današnja Hrvatska da je joj aktualna šefica države Kolinda Grabar Kitarović rođena s 'prave' strane željezne zavjese? Ili da je svojedobno u dućanu u mjestu u kojem je odrastala mogla kupiti više od jedne vrste jogurta? Recimo tekući i čvrsti jogurt te voćni i grčki. Ovako joj je nemogućnost izbora važne namirnice postala metaforom autokratskog poretka usmjerenog i protiv raznovrsne prehrane. Ta ju je alimentarna nedemokracija pretvorila u svojevrsnu jogurt-disidenticu koja je jedva dočekala prve demokratske višestranačke izbore 1990. u Hrvatskoj, na kojima je trijumfirala njezina buduća politička stranka HDZ.
Hrvatska predsjednica, koja danas programski objašnjava zašto zaslužuje novi predsjednički mandat, očito je bila mlada ilegalka u doba komunističkog režima i frustrirana jer je rođena s pogrešne strane željezne zavjese te je prvom prigodom otišla u SAD i u Los Alamosu završila srednju školu, a uspjela se fotografirati i s Mikijem Mausom. Vratila se uoči pada Berlinskog zida i – željezne zavjese, dočekavši napokon više vrsta jogurta u obližnjem dućanu. Omraženom Josipu Brozu Titu, koji je nije poslao u SAD jer je u tom trenutku bio mrtav, osvetila se izbacivanjem njegova poprsja. Još da je kojim slučajem moguće revitalizirati Goli otok, ona bi prošla najbolje.
Ako ništa drugo, slušati i promatrati Kolindu Grabar Kitarović usred političko-povijesnih analiza postaje sve zabavnije te bi bila prava šteta da se sve to ne nastavi i sljedećih pet godina, premda su joj i glavni protukandidati podjednako misaono slikoviti. Jer slijedi niz obljetnica koje bi hrvatska predsjednica mogla protumačiti na sad već prepoznatljiv način, uz kolindizme'.