Dolasci u Zagreb neminovno me potaknu na uspoređivanje s Brodom. Jednostavno, Zagreb je veći po svemu. Pitanje je samo što ću za vrijeme šetnji njegovim ulicama uočiti kao dokazne primjere. Davno, na Fakultetu političkih znanosti, na kolegiju Statistika, profesorica nam je jednom prilikom rekla da je statistički dokazano da u mjestu u kojem ima više roda ima više djece, a u gradu gdje ima više časnih sestara „radi“ više prostitutki. Studentima je svanulo tek kad su čuli jednostavno statističko obrazloženje. Dakle, gdje ima više roda, ima više kuća i dimnjaka na kojima rode grade gnijezda, a gdje ima više kuća, ima više ljudi, mladih ljudi, parova koji imaju djecu. U gradu u kojem ima više časnih sestra, ima više samostana, što znači da je grad velik, a u velikom gradu ima svega više pa i poroka. Povezanost je samo na prvu paradoksalna.
Svega toga sam se sjetio prilikom jučerašnjeg obilaska prizemlja Dolca, legendarne zagrebačke tržnice. U prizemlju su smještene mesnice, prodavonice piletine, puretine, mjesta s mliječniim proizvodima, boksovi s proizvodima od brašna, tijesta, ukiseljeno povrće, sjemenke i druge domače delicije od kojih se zavrti u glavi. Mesnice su impresivne. U osvijetljenim izlozima izloženi čvarci, (cijene su im astronomske), krvavice, švargle, suha vratina, kobasice svih vrsta, šunke, suhe kosti, po kategorijama istranširana svježa svinjetina, junetina, teletina – odresci, lungići, mljeveno meso…
Snimam automatski, po nevidljivoj zapovijedi potencijalne teme. Pomislim da samo u prolazu koji sam snimio, s obje njegove strane, a takvih prolaza ima barem pet, posluje više mesnica nego u cijelom Slavonskom Brodu. Tone i tone svježeg mesa i njegovih prerađevina na raspolaganju su kupcima. Jedan zagrebački gospodin traži od mesara da mu odreže 10 deka tlačenice. Mesar reže, ali ne može odoljeti da mu ne kaže: „gospon, bude vam to previše.“
Što zaključiti, a da je u vezi rečenog statističkog paradoksa? Gdje ima više ljudi, ima više i svinja?! Je li to prednost ili samo istina o malim gradovima, to, da u njima ima manje ljudi?
sbperiskop