Vjerujem da je kada prije nekih mjesec dana premijer Plenković smijenio četiri Mostova ministra i najmanje duplo toliko državnih tajnika, Brođanima je bilo jasno, jedino im preostaje nadati se u pozitivnim rezultatima sastanka ministara vanjskih poslova Ruske Federacije i Hrvatske.

Ovo su ključni problemi s kojima će se Stier suočiti na razgovorima u Moskvi“ – pisao je prije i za vrijeme početka sastanka tportal.hr, pa je nastavio, a i uz ostalog istaknuo:

„Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier u utorak je u radnom posjetu Ruskoj Federaciji te već razgovara s kolegom, ministrom Sergejom Lavrovom. … očekuje se da će ovaj posjet dati nov zamah u odnosima dviju zemalja…

Hrvatska s druge strane ima interes da se zaustavi zagađenje zraka u Slavonskom Brodu za koje smatra odgovornim rafineriju iz Bosanskog Broda u Bosni i Hercegovini koja je u vlasništvu ruske kompanije Zarubezhnjeft…“.  (Vidi: https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/ovo-su-kljucni-problemi-s-kojima-ce-se-stier-suociti-na-razgovorima-u-moskvi-20170523/print)

Nedugo poslije, nešto još za vrijeme razgovora ministara, a i odmah poslije njihove izjave date u Moskvi, pojavile su se na stranicama HRT-a neke nove, za Brođane zanimljive informacije:

„Na pitanje novinara ima li konkretnih pomaka u vezi s rafinerijom u Bosanskom Brodu koja je u ruskom vlasništvu i uzrokuje onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu, Lavrov je kazao da tema nije od jučer. Podsjetio je da je 2012. uspostavljen trostrani nadzor u kojemu sudjeluju predstavnici Hrvatske, BiH i Zarubežnjefta, te rekao kako smatra da ta trostrana radna skupina treba učinkovitije početi djelovati.

Postoji želja da se riješi taj problem na način koji će biti najefikasniji na ekonomskom planu i što se tiče opskrbe regije plinom. Mi smo uvjereni da se taj problem može riješiti, naglasio je. Dodao je kako je uvjeren da će konkretni oblici plinofikacije biti pronađeni u izravnom dijalogu uz sudjelovanje i Republike Srpske i središnjih vlasti BiH.". (Vidi: http://vijesti.hrt.hr/389241/ministar-stier-sutra-ce-se-u-moskvi-sastati-s-lavrovom).

No kompletnu sliku o tijeku razgovora vezano za onečišćenje Slavonskog i Bosanskog Broda iz emisije iz Rafinerije nafte Brod smo mogli dobiti iz video izvatka vijesti objavljene na Al Jazeera Balkans:

„Stier i Lavrov razgovarali o Agrokoru“ i o plinofikaciji Rafinerije nafte Brod.

„Zarubežnjeft  je u kontaktu  sa kompanijama u Hrvatskoj uključujući i državnu kompaniju Geoplin (valjda se mislilo na Plinacro) i razgovaraju o izgradnji kratkog spajanja plinovoda sa malim naponom radi opskrbe i Rafinerije u Brod“ – izjavio Lavrov.

„Hrvatski prijedlog o spajanju na plinovod te zemlje ima podršku Bosne i Hercegovine i Rusije, ali mu se protivi predsjednik bh entiteta Republike Srpske, gdje se Rafinerija i nalazi. Konačno rješenje morat će zadovoljiti sve one koje se tiče, kazao je Lavrov.“ – ističe Al Jazeera Balkans. (Vidi: https://www.youtube.com/watch?v=G1MiExTW31c).

Sve u svemu, ovo što je sam Lavrov kazao, to su poznate činjenice. Baš je on podsjetio da je još 2012. godine uspostavljen trostrani nadzor u kojemu sudjeluju predstavnici Hrvatske, BiH i Zarubežnjefta. Što više, poznata je činjenica da je bivši ministar Zmajlović, još tamo krajem studenog 2013. godine nakon sastanka u Zagrebu sa Alexanderom Voronjinom, zamjenikom generalnog direktora Zarubežnjefta, vlasnika Rafinerije nafte Brod, najavio:

„Zmajlović: Rafinerija Brod prelazi na plin, onečišćenje zraka smanjit će se za 70 posto“ – što je objavljeno  dana 29.11.2013. godine na portalu Index, koji je portal najavio još i ovo:

„RAFINERIJA Brod u Bosanskom Brodu početkom 2015. godine prijeći će na plin, što će automatski značiti smanjenje i zaustavljanje onečišćenja okoliša i zraka u Slavonskom i Bosanskom Brodu, izjavio je … ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović…“. (Vidi: http://www.index.hr/vijesti/clanak/zmajlovic-rafinerija-brod-prelazi-na-plin-oneciscenje-zraka-smanjit-ce-se-za-70-posto/713939.aspx).

I što sada? Nakon što cijeli svijet zna, da već 8 i pol godina Rafinerija nafte Brod intenzivno, a da ne kažemo često i alarmantno zagađuje zrak u Slavonskom i Bosanskom Brodu, posebice u zimskom periodu; od početka studenog do kraja veljače ili početka ožujka i da se na tom polju ništa ili vrlo malo se radi, kada se u Slavonskom Brodu željno očekuje postavka novog ministra zaštite okoliša ili bar da se oglasi „državni tajnik M. Šiljeg (tko je) preuzeo upravljanje radom Ministarstva“ (vidi: http://www.mzoip.hr/hr/ministarstvo/vijesti/drzavni-tajnik-siljeg-preuzeo-upravljanje-radom-ministarstva.html), ponovo se postavlja ono pitanje od prije pola godine, ali i prije, prije tri i pol godine: kada i kako će se realizirati plinofikacija Rafinerije nafte Brod?

Dovoljno je samo čitatelje podsjetiti, da je prošla, 2016. godina bila možda najteža godina za Brođane.

Zabrinjavajuća je prošlogodišnja srednja vrijednost koncentracije lebdećih čestica PM2.5 od 31,9 µg/m3(!), kada je granična vrijednost za čestice PM2.5 25 µg/m3 na godišnjoj razini!

Zabrinjavajuće je da su satne koncentracije PM2.5 u 2016. godini 430 puta bile iznad 100 µg/m3! Ali i to da su satne koncentracije sumporovodikom 220 puta bile iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3!

Zabrinjavajuće je da u prava dva mjeseca u 2017. godini dnevne koncentracije lebdećih čestica PM10 su 35 puta bile iznad granične vrijednosti od 50 µg/m3… A još više, da u tom razdoblju i dnevne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 su 35 puta bile iznad 50 µg/m3!!! Treba istaći da po Uredbi o razinama onečišćujućih tvari godišnje dozvoljen broj prekoračenja dnevnog prosjeka lebdećih čestica PM10 je 35!!!

Zabrinjavajuće je da je satna koncentracija sumporovodika samo u prva dva mjeseca u ovoj godini na jednoj mjernoj postaji prekoračena 64 puta, a na drugoj mjernoj postaji 30 puta. A dozvoljena kvota na godišnjoj razini je 24

Na žalost, ništa s ničim ne ide pod ruku! Brođani su izloženi i dalje ogromnim onečišćenjima zraka. A Ministarstvo zaštite okoliša i energetike dalje šuti! Dokle?

Još sredinom travnja u Eko-Integralu smo zaprimili informaciju, da je „Ministarstvo upravo u postupku izmjene Zakona o tržištu nafte i naftnih derivata na način da će se propisati minimalni tehnički uvjeti za transport nafte svim vidovima transporta. Propisivanjem strožih uvjeta vezanih uz kvalitetu sirovine koja se transportira transportnim sustavima stvoriti će se pravni okvir za djelovanje u smjeru ograničavanja transporta.“. A poslije ništa o tome!  Kao da su za vrijeme lokalnih izbora pukle sve komunikacije između Ministarstva i Brođana!

 

A Brođani su zaslužili, da njihov problem što prije riješi!