Kako smo više puta istakli, 'Građanska inicijativa – udruga za zaštitu okoliša i prirode' je za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i prirode… No, također smo uvjerenja, da nakon što je izdana lokacijska dozvola TE-TO Slavonski Brod, Brođani moraju zaboraviti na eventualno onečišćenje iz 'Čermakove' TE i usredotočiti se na onečišćenja iz Rafinerije. U ostalom i sami smo vidjeli da je ona nam u zadnjih pedesetak dana više zla nanijela nego prije toga u ostatku 2013. godine. Možda i prije!
Mislimo tu i na to, što smo početkom tjedna u dva dana za redom imali enormne visoke i dosada najviše mjerene satne koncentracije sumporovodika (max. 220,2 µg/m3) i sumporov dioksida (max. 746,1 µg/m3), ali i da su u brodskom zraku dalje prisutne povećane koncentracije onečišćenja. Evo, prekjučer na jučer ujutro ponovo su desetak sati u kontinuitetu koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i benzena bile iznimno visoke. Mjerena je tu noć koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i od 175 µg/m3, a benzena 28 µg/m3! Dok jučer u podnevnim satima opet je u cijeli grad bio u jednom dužem intervalu smrada… U te tri sata, a možda i više kontinuirano su mjerene satne koncentracije sumporovodika: 32,2 µg/m3, 52,4 µg/m3 i 21,4 µg/m3, tj. 3, 4 i 7 puta iznad granične vrijednosti! I to je nekakav brodski kontinuitet...
Opet s druge strane u Studiji utjecaj TE-TO na brodski zrak uz ostalo je navedeno, da „utjecaj TE-TO Slavonski Brod pri radu kombi bloka najznačajniji je u pogledu maksimalnih satnih koncentracije NO2 … dok je na godišnjoj razini utjecaj na koncentracije NO2 zanemariv. U pogledu utjecaja na čestice (PM2,5), bilo na dnevnoj i ili godišnjoj razini utjecaj je zanemariv… ali da je kumulativni utjecaj najznačajniji upravo na području Slavonskog Broda gdje je očekivano najveće pozadinsko onečišćenje zraka…“! Pa živi bili i vidjeli…
Građanska inicijativa opsežno je iznijela svoje priredbe, koje su sa strane Povjerenstva za Studiju uredno, ali korektno i uljudno otklonila… Pa i na samoj prezentaciji Studija o utjecaju na okoliš najveća polemika se vodila oko procjene kumulativnog utjecaja svih zagađivača brodskog zraka jer su članovi Građanske inicijative procijenili da je ona nedovoljno razrađena. Tu se prvenstveno mislilo na utjecaj Rafinerije Brod i TE na lignit u izgradnji u Stanarima! Sigurno je, da što je tamo prezentirano, jednom će se pokazati kao izrazita opasnost za Brođane… Slično kako je bilo i sa Rafinerijom!
Na žalost, ima toga još puno nejasnog ili možda nepoznatog vezano za cijeli projekt TE-TO Slavonski Brod. Evo jedno interesantno razmišljanje o tvornici bioetanola! U planovima se navodi dugoročno i proizvodnja 200 tisuća tona bioetanola godišnje, za što je potrebno oko 600 – 640.000 tona kukuruza.
Pretpostavimo kako su podaci u svezi proizvodnje kukuruza iz devedesetih nisu se puno promijenili, da i ovih godina je posijan kukuruz u RH na oko 350 - 400 tisuće hektara, a da je prosječan prinos nije puno većih od ondašnjih 4 - 4,5 tona po hektaru, makar sada ima prinosa na navodnjavanim poljima i iznad 8 tona po hektaru, ali s druge strane ima i sušnih godina, kakva je bila pretprošla… Sve u svemu, što to znači? Znači da za proizvodnju 200.000 tona bioetanola utrošilo bi se oko 30 -35% godišnje proizvodnje kukuruza u RH. Pa zaista se zna da li nam ostaje birati: zrak ili hrana… Ili nijedno?
Opet sa druge strane ta 200.000 tona bioetanola služila bi se za (zakonom definirano) oplemenjivanje oko milijun tona naftnih derivata iz Rafinerije koja bi onda mogla direktno plasirati na tržište. Pa sve ono što je Brodman neki dan u svojoj analizi vezano za izdavanje lokacijske dozvole TE-TO Slavonski Brod naveo, još više dolazi do izražaja. Što više ne bi nas smjelo nikako iznenaditi, da za koji mjesec saznamo da će se TE-TO Slavonski Brod graditi ruskim kapitalom(?)! Istina, u ovom trenutku sve je to samo pretpostavka!
Ipak na kraju dolazimo do pitanja, je li postoji veza: TE-TO Slavonski Brod i Rafinerija Brod?