Nakon što je dojučerašnja miljenica svih pristalica svega desnijeg od Andreja Plenkovića u hrvatskoj politici Kolinda Grabar Kitarović naglo skrenula prema unosnijem centru, javlja se pitanje mogu li političke opcije desnije od aktualnog HDZ-a u izbornoj godini dobiti novu (ne)formalnu osobu na svom čelu...
Neke zemlje u svom političkom prostoru imaju relevantne stranke radikalne ljevice i/ili radikalne desnice, dok Hrvatska sve više postaje zemljom čijim stranačkim sustavom suvereno vlada – radikalni centar. Radikalan, naravno, u načinima na koje se zadržati na vlasti balansirajući svim mogućim ideološkim i vrijednosnim kompromisima. U Hrvatskoj je trenutačno na vlasti prava centristička koalicija. U njoj je stariji partner HDZ koji je uspješno prema svom političkom habitusu oblikovao predsjednik stranke i Vlade Andrej Plenković, približivši najviše do sada ostavštinu svojih prethodnika nečemu što se percipira kao politički centar. Mlađi je partner odnedavno i uz sveobuhvatnu pomoć HDZ-a postao političko-zastupnički holding zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Njega ni skromni izborni rezultati na nacionalnoj razini nisu mogli spriječiti u kontroliranju i – motiviranju gotovo desetine saborskih zastupnika o čijoj podršci ovisi HDZ-ova većina u parlamentu te sama Vlada.
U ovaj se vladajući radikalni centar, pobjegavši prethodno iz lijeve oporbene koalicije predvođene SDP-om, u proljeće 2017. smjestio HNS, čiji se preostali liberalni demokrati u Hrvatskom saboru i nominalno i interesno izvrsno uklapaju u zasigurno najmaštovitije složenu parlamentarnu većinu otkako Hrvatska od 1990. provodi demokratske višestranačke izbore. Ova bi se većina odavno raspala, kao što se to dogodilo u vrijeme prve kratkotrajne koalicije HDZ-a i Mosta nezavisnih lista uz ljepilo nestranačkog premijera Tihomira Oreškovića, da vladajući politički aranžman nema Andreja Plenkovića.
Od Veselice do Đapića
On na čelu HDZ-a, korak po korak, preuzima sve ključne položaje preko kojih se vlast održava te, osobu po osobu, deaktivira svakog suparnika koji bi mu što unutar stranke, što unutar parlamenta, pokušao destabilizirati vlast. Posljednja je u tom nizu bila predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović koja je, počesto ne svojom voljom, a kamoli suvislom strategijom, figurirala kao Plenkovićeva protuteža na desnom dijelu političkog spektra. Donedavno percipirana kao liderica hrvatske političke desnice, aktualna je šefica države što se tiče političke moći gotovo vraćena u dane kada je bila samozatajna ministrica vanjskih i europskih poslova u vladi premijera Ive Sanadera. Sada djeluje kao predsjednica u vladi Andreja Plenkovića. Možda nije onemoćala baš toliko, ali je preko nje i – savjetnika poslana itekako jasna poruka o tome tko trenutačno vodi glavnu riječ u stranci i državi.