Održivi razvoj Republike Hrvatske, tako i Brodsko-posavske županije i Grada Slavonskog Broda je jedan od najvažnijih zadataka u razvoju tih sredina.
Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša koji se obilježava svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP), 'Građanska inicijativa za čisti zrak' obraća se Brođankama i Brođanima slijedećim priopćenjem:
'Građanska inicijativa za čisti zrak u Slavonskom Brodu' koja je dosada djelovala kao koordinacija udruga i pojedinaca u borbi za čisti zrak u Slavonskom Brodu, odlučila je da u budućnosti svoga djelovanja posveti više pažnje održivom razvoju našeg kraja. U funkciji tih nastojanja 'Građanska inicijativa za čisti zrak' promijeniti će svoj pravni status u smislu da se organizira kao zajednica udruga za zaštitu okoliša i prirode i to za integralno djelovanje zaštite: vode, tla i zraka.
U tijeku je izrada Sporazuma između ekoloških i srodnih udruga i pojedinaca u cilju stvaranja mogućnosti za optimalno djelovanje Zajednice za zaštitu okoliša i prirode, kao i Statuta Zajednice. Na taj način spomenuta Zajednica bi koordinirala i vodila u ime civilnog sektora sve aktivnosti zaštite okoliša i prirode u Gradu Slavonskom Brodu i šire u Brodsko-posavskoj županiji.
U želji da o svemu tome informiramo, a i educiramo cijelo naše građanstvo, organizirat će se javna tribina: „Tribina za spas Brođana“ s Vjeranom Piršićem, predsjednikom Eko Kvarnera kao prezentatorom jer ocjenjujemo da se razvoj i zaštita okoliša u našem kraju ne odvijaju u željenom i dobrom smjeru.
Spora sanacija i modernizacija rafinerije Brod, izgradnja termoelektrane Stanari 40 km južno od Slavonskog Broda, termoelektrana - toplana Luka Slavonski Brod i drugi planirani objekti za izgradnju biti će stalno u fokusu djelovanja ove Zajednice.
Nadalje, nemamo izrađenu studiju utjecaja prometa na zagađenost zraka, katastar zagađivača, pa će ova Zajednica insistirati i na realizaciji ova dva projekta.
Budući da ekološka problematika ne poznaje granice, Zajednica će inicirati osnivanje civilnog sektora i sa druge strane granice, te traženje partnera za realizaciju međugraničnih projekata sa ciljem zajedničke zaštite okoliša i prirode.
Na kraju ukazali bi još na nekoliko važnih stvari. Mišljenja smo da Vlada RH nije dovoljno zaštitila prava i zdravlje građana Slavonskog Broda od zagađenja Rafinerije Brod. Na to ukazuju i sva kašnjenja oko druge mjerne postaje - Slavonski Brod-2, kao i problemi oko (ne)potpisivanja Sporazuma između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o suradnji u području zaštite okoliša i održivog razvoja.
Ako je riječ o zadnjem akcidentu u prekosavskoj rafineriji, nama Brođanima takvi akcidenti nanose skoro toliko štete, koliko možda sama onečišćenja iz redovnih emisija vezano za redovnu proizvodnju Rafinerije. Mora se što prije pronaći model kako bi Brođani bili blagovremeno informirani o takvim ili sličnim incidentima u Rafineriji! To znači da se treba uspostaviti direktna komunikacija sa Rafinerijom koja stvara te emisije onečišćenja!
Također treba razriješiti i nelogičnost vezanu za ovakve i slične slučajeve, kada nema mogućnosti proglašenja akcidentalne situacije obzirom da je kako se u priopćenju Ministarstva kaže: „granična vrijednost za sumporovodik uvedena zbog kvalitete života, a ne zbog utjecaja na zdravlje.“ No, u zadnjem akcidentu je satna koncentracija sumporovodika 18 puta bila iznad granične vrijednosti!
Zbog sličnih situacija ponovno se traži od Ministarstva da se iznađe mogućnost za proširenje Radne grupe za praćenje stanja onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda i Broda i to po jednog člana iz civilnog sektora, odnosno nevladinih organizacija iz RH, kao i iz BiH.