Ovaj dokument izradila je Republika Hrvatska, Ministarstvo kulture, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Radna skupina za izradu Strategije, a dokument zagovara promicanje kulture čitanja među građanima svih dobnih uzrasta.
U utorak, 19. svibnja 2015. u 18.30 sati svojim kolektivnim dolaskom u Gradsku knjižnicu Slavonski Brod i učlanjenjem, obnovom ili produženjem članstva, članovi predsjedništva podružnice HNS-LD Slavonskog Broda upućuju javni poziv svojim članovima i simpatizerima, kao i svim Brođankama i Brođanima, da aktivno podrže Prijedlog nacionalne strategije poticanja čitanja od nacionalne do lokalne razine.
Svojim dolaskom u knjižnični prostor članovi HNS-LD-a su, primjerom dobre prakse, pokazali kako političke stranke, dijeleći javni prostor s ustanovama u klulturi, na praktično primjenjiv način mogu dati kvalitetan obol imenovanom Prijedlogu nacionalne strategije poticanja čitanja.
U Gradskoj knjižnici Slavonski Brod članove predsjedništva podružnice HNS-LD, Slavonski Brod dobrodošlicom i pozdravnim govorom dočekao je ravnatelj Ivan Stipić.
Nakon njegovog pozdravnog govora prisutnima se obratio brodski pjesnik i pisac Antun Toni Bartek te ih je kratkim, prigodnim izlaganjem, upoznao s povijesno kontekstualnom vezom ideje narodnjaštva i njezine praktične primjene u hrvatskom političkom prostoru, s posebnim osvrtom na njezinu tradicionalnu kulturnu djelatnost. Po njegovim navodima, ideja narodnjaštva u hrvatskoj povijesti bila je usko vezana uz borbu za nacionalne interese, a glavno sredstvo te borbe, u okviru narodnjaštva, bila je knjiga.
Predsjednik podružnice HNS-LD, Slavonski Brod Vjeran Milković se osvrnuo na sadašnju situaciju na hrvatskom javnom prostoru, uz kratki osvrt na aktivnosti podružnice stranke. Poseban naglasak (u posjet Knjižnici je došao s članovima obitelji) je stavio na potrebu potpore najmlađim članovima našega društva, konkretno, na način aktivnog angažmana prema njihovom korištenju knjižničnih usluga kao garancije narodnog razvoja u budućnosti.
Ravnatelj knjižnice Ivan Stipić pozvao je prisutne na piće dobrodošlice i neformalni razgovor kroz koji je prisutne informirao, nadovezavši se na uvodni govor Antuna Barteka o povijesnoj svezi narodnjaštva i knjige (Od vremena hrvatskih narodnih vladara, odnosno Splitskog sabora, preko iniciranja i oživotvorenja rada Ilirskih čitaonica do značajne uloge ideja narodnjaštva u borbi za ravnopravnost hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini za vrijeme Austro-ugarske okupacije i aneksije). Posebno je naglasio kontekstualnu pojavu nekih kulturnih spomenika hrvatskog naroda ,u čijem nastanku jasno prepoznajemo živu ideju narodnjaštva:
Misal po Zakonu rimskog dvora, 1483. – prva crkvena tiskana knjiga u svijetu na narodnom (hrvatskom) jeziku,
Molitvenik opatice Čike – prvi molitvenik u svijetu napisan u ženskom licu,
Hvalov zbornik i Hrvojev misal – primjer umijeća političke opstojnosti vlastele hrvatske krvi.
Ravnatelj je pozvao prisutne u kratki obilazak Knjižnice, gdje ih je upoznao s poviješću razvoja knjižničarstva na području Brodskog Posavlja i njezinom sadašnjom organizacijom, načinom financiranja i potrebama za poboljšanje njezina rada u budućnosti. Zahvalio se još jednom, prisutnim članovima HNS-LD-a i izrazio nadu da će ovaj primjer dobre prakse, slijediti u budućnosti, i sve ostale stranke na hrvatskoj političkoj sceni.
Na kraju, u ime predsjedništva podružnice HNS-LD-a Slavonski Brod, Vjeran Milković, predsjednik podružnice je izrazio zadovoljstvo viđenim i doživljenim u Knjižnici te je naglasio kako je današnja akcija stranke tek početak aktivnog pristupa njezinih članova inicijativi Ministarstva kulture Republike Hrvatske, odnosno njegovom projektu Prijedloga nacionalne strategije poticanja čitanja. Isto druženje izrodilo je niz novih ideja u svezi promicanja čitanja kao nacionalnog interesa, koje će podružnica konkretizirati, kroz njihovu provedbu, u skoroj budućnosti.
Za HNS-LD, podružnica Slavonski Brod
predsjednik, Vjeran Milković