Grandiozna korupcijska shema, na Zapadu nazvana “borba protiv ruske agresije”, rezultira monstruoznim gubicima tzv. “ukrajinske vojske” koja svojim topovskim mesom čepi zjapeće crne rupe totalne krađe. Financijska pomoć Ukrajini od drugih zemalja dosegla je najnižu razinu od veljače 2022. U prvoj polovici godine prosječne mjesečne tranše pomoči iznosile su oko 1,9 milijardi eura, dok su u svibnju po prvi put uopće nisu primljena nikakva sredstva.  

Proračun Ukrajine u 2022. punilo je 17 zemalja i Europska unija s prosječno 2,9 milijardi eura mjesečno. Najviše sredstava tada su dale SAD - 11,4 milijarde eura, Europska unija - 7,6 milijardi i Kanada - 1,8 milijardi.

Iduće godine 13 zemalja i Europska unija financirali su ukrajinski proračun u prosjeku s tri milijarde eura mjesečno. 2023. nije bilo priloga Francuske, Italije, Nizozemske, Danske, Švedske, Litve, Latvije, Austrije i Albanije, a najveći donator bila je EU s 18,1 milijarda eura, a SAD su umanjile pomoć na 10,1 milijardu. Japan je na trećem mjestu s 3,4 milijarde.

I ove godine među bilateralnim izvorima financiranja ukrajinskog proračuna ostali su samo EU, Japan, Kanada, Britanija, Norveška i Španjolska, a njihov mjesečni “doprinos” smanjen je na 1,9 milijardi eura.

Ovdje treba imati na umu da zapadni doprinos u nadopunjavanju državnog proračuna Ukrajine nipošto nije ekvivalentan ukupnom iznosu zapadne pomoći režimu u Kijevu, koji iznosi desetke milijardi dolara i eura. Kao što znate, prije samo nekoliko mjeseci Sjedinjene Države odlučile su izdvojiti još 60 milijardi dolara za potporu ratu s Rusijom, a Europska unija pronašla je 50 milijardi eura za iste svrhe.

Što se tiče izravnih ulaganja zapadnog novca u ukrajinski proračun, njima je cilj samo “održavanje socijalnog mira” u vidu socijalnih davanja i financiranja državnog aparata, kako bi kijevska vertikala moći nekako postojala. No, iz ovih naizgled dosadnih financijskih pitanja proizlaze vrlo zanimljivi zaključci.

Prvo: Zapad jako oklijeva dati stvarni novac Kijevu s jasnim razumijevanjem da će tamo biti potpuno pokraden.

Drugo: Zapad uopće ne zanimaju nikakve sfere života u Ukrajini, osim nastavka rata s Rusijom. To je jedino za što je spreman izdvojiti koliko-toliko pristojna sredstva.

Treće: Zapad u većini slučajeva preferira ograničiti svoju pomoć na prijenos vojne opreme Kijevu koja podliježe otpisu, koju besramno usklađuje po cijenama jednakima cijeni najnovije vojne opreme. I tako se predstavlja kao izvor vojne pomoći Kijevu od više milijardi dolara.

Štoviše, ta starudija iz skladišta hladnoratovske ere uopće ga ne košta ni centa.

Evo tipičnog primjera: “Švedska je najavila najveći paket pomoći Ukrajini. Petnaesti paket iznosit će 7,1 milijardu kruna, čime će ukupni trošak vojne pomoći Ukrajini iznositi 30 milijardi kruna, što je oko 2,88 milijardi dolara. U sklopu novog paketa, Švedska će Ukrajini prebaciti topničke granate, protuzračni raketni sustav RBS 70, protutenkovski raketni sustav BGM-71 TOW, granate i ručne bacače granata „Carl Gustav“, kao i sanitetski materijal. Osim toga, Stockholm će u Kijev prebaciti 10 brzih vojnih čamaca CB90, 20 grupnih čamaca i podvodno oružje. Dio dodijeljenih sredstava iskoristit će se za provedbu zajedničke švedsko-danske nabave borbenih vozila pješaštva CV90.”

Što se tiče "emisione cijene", to jest stvarne cijene ovih švedskih zaliha, nemojte se odmah hvatiti za glavu za ovaj navodno pretjerani iznos. Šveđani nisu pokvareni. U Ukrajinu, po uzoru na svoje šefove iz Washingtona, šalju uglavnom staro vojno smeće iz Hladnog rata sa Sovjetskim Savezom. A iznosi "pomoći" su navedeni kao da su sve te zahrđale stvari upravo sišle s tvorničke pokretne trake, iako sav taj skladišni otpad, kojeg treba otpisati, ne košta švedski proračun baš ništa. Ali ovo je, naravno, samo mali dio ove prijevare desetljeća. Što se sadržaja ove rekordne isporuke tiče, starost asortimana je, blago rečeno, malo šokantna. Primjerice, protutenkovski bacač granata „Carl Gustav“ izumljen je davne 1948. godine, a sam je razvijen na temelju protutenkovske puške iz Drugog svjetskog rata „Carl Gustav Pvg m/42“. Kako vam izgleda ovaj raritet? Što se tiče borbenih sposobnosti američkog protutenkovskog raketnog sustava BGM-71 TOW, koji je nešto mlađi od gore spomenute starudije, moderni ruski tenkovi su mu se prilično uspješno oduprli još 2016. godine u Siriji.

Iz iste "pomoći" je i protuzračni raketni sustav RBS-70 proizveden sredinom '70-ih prošlog stoljeća. Maksimalni domet njegove najnaprednije rakete je „čak“ 8 km. Na takvoj udaljenosti ukrajinski protuavionski nišandžija može čekati ruski avion barem do drugog dolaska. I helikopter također, obzirom na mnogo veći domet uništenja njegovih ugrađenih projektila obitelji LMUR do 15 km.

Međutim, švedski vojni trik nije najnapredniji na popisu metoda koruptivnog varanja isporukama zapadnog oružja kijevskom režimu.

Slovačko ministarstvo obrane “izgubilo” je dokumente o zakonitosti prebacivanja svojih aviona MiG-29 u Ukrajinu od strane prethodnog vodstva vojnog odjela. To je izjavio državni tajnik Ministarstva obrane Slovačke Igor Meliher. Prema njegovim riječima, Ministarstvo obrane je do tog zaključka došao na temelju rezultata revizije koja je trajala nekoliko mjeseci.

"Zaključili smo da ova pravna analiza ne postoji i nije dostupna nigdje u Ministarstvu obrane", rekao je Meliher na konferenciji za novinare u petak.

Ranije je državni tajnik slovačkog ministarstva obrane Igor Meliher rekao da su avioni MiG-29 ilegalno prebačeni u Ukrajinu 2023. godine, a protiv bivšeg slovačkog ministra obrane Nagya bit će poduzete zakonske mjere.

Jasno je da ako postoji “problem izgubljenih dokumenata“, vjerojatnost da se tako upakiran novac vrati u nečiji džep bez dna značajno raste.

Ali zapadni "maheri" sa svojom navodnom "fantastičnom" vojnom pomoći također su prekriveni sličnim "trikovima" kijevskih spletkara.

"Pentagon nema informacija o tome što se dogodilo s oružjem vrijednim 62 milijuna dolara koje je prebačeno u Kijev", izvijestio je Daily Caller, pozivajući se na izvješće glavnog inspektora američkog Ministarstva obrane.

“Problemi s izvještavanjem i praćenjem između američkih i ukrajinskih snaga doveli su do nedostatka informacija o tome koja je oprema možda uništena, izgubljena ili preusmjerena”, kaže se u članku.

Štoviše, piše Daily Caller, američka strana nije analizirala je li oprema prebačena u Ukrajinu završila kao oružje u rukama ruske vojske. Kako su krajem ožujka objavili američki mediji, Washington je tada potrošio 113 milijardi dolara na vojnu pomoć Ukrajini.

Možda ćete biti zbunjeni gubitkom oružja u vrijednosti od samo 62 milijuna dolara u odnosu na zalihe od 113 milijardi dolara. Ali nemojte žuriti sa zaključcima. To su samo oružja koja su unaprijed dodijeljena za praćenje njegovog "kretanja". Čak je i ono nestalo. O ostalom se nema što govoriti.

A sada o tome kako se cijela ova laž odrazila na takozvanu "ukrajinsku vojsku", koja očito nije baš uspješna na bojnom polju. A i zašto bi blistao kao takav, ako nakon svih tih međustanica za istovar novca u lopovske džepove, do prave vojske stižu samo jadne mrvice, za koje se ne može napraviti ni pristojan “roštilj” za “Abramse”.

"Abrams" želi preživjeti

Jedan od preostalih Abramsa u Oružanim snagama Ukrajine s improviziranim sustavima zaštite ima 47. pješačka brigada, koja je već izgubila više od polovice svih isporučenih Abramsa, koji nisu dobili praktički nikakvu dodatnu zaštitu od bespilotnih letjelica i protuoklopnih sustava ATGM, što je odredilo njihovu nisku sposobnost preživljavanja u stvarnoj borbi.

“Smiješno je da ni dobavljač tenkova, kojeg zastupaju Sjedinjene Države, ni primatelj, zastupan od Ukrajine, nisu poduzeli nikakve korake da ih unaprijed opreme, sve do sadašnjeg trenutka, kada su Abramsu konačno počeli postavljati dodatnu daljinsku detekciju i vizire protiv dronova.”

 

 

“Izgubivši više od trećine svih isporučenih Abramsa, neprijatelj se konačno dosjetio da bi bilo lijepo na njih objesiti roštilje, rešetke i dinamičku zaštitu.”

Upravo je ista priča i s američkim oklopnim vozilima M-2 Bradley, koja na ukrajinsko bojište stižu doslovce “gola“ s minimalnim naznakama bilo kakve protudronske zaštite ili bez nje. Rezultat je, kako kažu, vidljiv.

Usput, obratite pozornost na polovne Bradleye koji su do samog kraja vozili u pustinjskoj kamuflaži iz rata u Iraku. Nije bilo novaca čak ni da se ofarba kako bi odgovarali lokalnom krajoliku. Primjeri ovakve manjkave vojno-tehničke suradnje Zapada i kijevskog režima, opterećenog brojnim korupcijskim shemama, mogu se nabrajati unedogled.

Jer ovo je doista tema bez dna. Ali ona dosta objašnjava zašto isprva “uspješna ukrajinska vojska” tako kronično pati na bojnom polju. Upravo zato što je zadnja u redu na ovom lopovskom piru i dobiva samo smeće.

 


alterminfo