Naime, nakon uvođenja sankcija Rusiji zbog “slučaja Skripal”, ništa manje nije opasna odluka Donalda Trumpa da osnuje “Svemirsko vojno zapovjedništvo” i pokrene utrku militarizacije svemira na koju će odgovoriti Rusija i Kina.
Čak i ako nas ne zanima sudbina ruskog gospodarstva i glupi izgovori američke uprave pod kojom nameću nove sankcije širokog spektra protiv Rusije, ovo je pitanje koje se tiče cijele međunarodne zajednice i Washington s ovom upravom pokazuje kako mu je svjetski mir i stabilnost posljednja briga.
Ovdje se moramo vratiti u Helsinki i povijesni susret Vladimira Putina s Donaldom Trumpom, koji se pokazao kao potpuni promašaj i gubljenje vremena, kao što je bio slučaj s Iranom o nuklearnom sporazumu, Kinom i prijateljskim pregovorima Xi Jinpinga i Trumpa o trgovinskim pitanjima i čelnika Sjeverna Koreje koji je s američkim predsjednikom u Singapuru potpisao bezvrijedni list papira, koji je trebao biti sporazum koji će dovesti do denuklearizacije Korejskog poluotoka.
Nuklearni sporazum s Iranom su SAD jednostavno poderale, nakon izvješća Ujedinjenih naroda o Sjevernoj Koreji je Washington zatražio uvođenje dodatnih teških sankcija Sjevernoj Koreji, a kao “znak približavanja” Moskvi State Department uvodi sankcije Rusiji na temelju “sigurnih dokaza o ruskoj krivnji u slučaju Skripal”, ali iste “ne može objaviti iz povjerljivih razloga”.
Putinov prijedlog uručen Trumpu u Helsinkiju
Što se tiče nove Trumpove ratne mašinerije u svemiru, podsjetimo da je jučer objavljen sadržaj pisma Vladimira Putina kojeg je Trumpu uručio na nedavnom sastanku u Helsinkiju.
Kako piše časopis Politico, koji je u posjedu dokumenta s prijedlozima koje je Vladimir Putin predao Donaldu Trumpu tijekom osobnog susreta u Helsinkiju, oni se odnose na pokretanje novih pregovora o kontroli nuklearnog i svemirskog oružja. Osim toga, Putin je u pismu pozvao dvije zemlje da rade zajedno kako bi “vratile izgubljeno povjerenje”.
Tijekom privatnog sastanka u Helsinkiju je ruski predsjednik Vladimir Putin američkom predsjedniku Donaldu Trumpu dao dokument s prijedlozima koji uključuju nove pregovore o kontroli nuklearnog oružja i zabranjuju militarizaciju svemira. Dokument kojeg je Trump osobno primio je naslovljen “Dijalog o pitanjima kontrole razoružanja”.
Prema dokumentu, ruska strana je predložila Sjedinjenim Američkim Državama produljenje za pet godina Ugovora o smanjenju i ograničavanju strateških ofenzivnih oružja (START III), koji istječe 2021. godine. U tekstu se spominju niz područja u kojima obje države mogu raditi zajedno “kako bi se smanjila nuklearna opasnost i vratilo izgubljeno povjerenje”.
Moskva je također predložila obnovu predanosti između dviju zemalja Ugovoru o nuklearnim snagama (INF), koji je potpisan 1987. godine od strane američkog predsjednika Ronalda Reagana i bivšeg sovjetskog čelnika Mihaila Gorbačova.
Osim toga, dokument ističe spremnost za postizanje novog sporazuma o ograničavanju raspoređivanja oružja u svemiru.
Politico navodi “kako je ruski predsjednik pozvao Washington da zajednički poduzmu mjere kako bi se spriječili incidenti tijekom vojnih aktivnosti u Europi, kao i da se poveća povjerenje i transparentnost u vojnoj sferi”.
Vladimir Putin je također istaknuo važnost uspostave zajedničkih stručnih vijeća kako bi se utvrdilo koja su to destabilizirajuća oružja i koja treba uzeti u obzir u mehanizmu kontrole naoružanja.
Između ostalog, dokument navodi niz mogućih područja za pregovore. Ruska strana se također zalagala za konzultacije o “strateškoj stabilnosti” i dijalogu u formatu “2 + 2” koji se vode između ministara obare i vanjskih poslova dvije zemlje, zaključuje Politico.
Trumpov odgovor – Stvaranje “Svemirskog vojnog zapovjedništva”
Što je učinio američki predsjednik? Odmah nakon objave sadržaja pisama je potvrđeno kako je čelnik Bijele kuće aktivno podržao Pentagon, koji će ovog tjedna predložiti Kongresu stvaranje nove vrste vojnih svemirskih snaga. Izvorno je ovo bila Trumpova ideja, koja je sada korak do realizacije, piše ABC News. Međutim, američki zastupnici, koji su već odobrili vojni proračun, teško će ovo pitanje ozbiljnije moći razmotriti do iduće godine.
No to ne mijenja ništa na stvari. Naime, tajming objave namjere stvaranja svemirskih vojnih snaga u trenutku kada je objavljen sadržaj privatnog pisma kojeg je Putin uručio Trumpu nije slučajan i još jednom pokazuje da ova američka uprava ne zna za tajnu komunikaciju i tihu diplomaciju, kao što je nedavno bio slučaj s pismom kojeg je ruski general Gerasimov vojnim komunikacijskim kanalom uputio svom američkom “kolegi” generalu Josephu Dunfordu. Nekoliko dana poslije je sadržaj pisma, čiji je sadržaj bio pitanje povratka sirijskih izbjeglica, objavio Reuters. Prepiska između dva najviša generala Rusije i Sjedinjenih Država je po dogovoru trebala ostati vojna tajna, a general Joseph Dunford se pokazao ne kao zapovjednik združenog stožera možda najveće vojske na svijetu, nego kao “dobri vojnik Švejk” iz romana Jaroslava Hašeka.
Sada isto čini Trump, kojem predsjednik Ruske Federacije ne može uručiti dokument za internu uporabu, a da ga ne objavi neki od američkih medija. Bijela kuća je mogla odbiti ili prihvatiti prijedlog, ali ovakvo curenje informacija o vojnim pitanjima se ne događa čak ni u oružanim snagama, uz dužno poštovanje prema ovim zemljama, Burundija ili Trinidada i Tobaga.
Vraćajući se na želju Donalda Trumpa za stvaranjem vojnih svemirskih snaga se ranije mnogima činila nerazumnom i neprihvatljivom, ali je ovaj tjedan čelnik Bijele korak bliže ostvarenju svog sna, piše ABC News.
Danas će američko Ministarstvo obrane Kongresu predstaviti plan za povećanje svojih sposobnosti u svemiru. ABC navodi kako je potpredsjednik Mike Pence već potvrdio dokument u Pentagonu.
ABC podsjeća da je Trump na lipanjskom sastanku Nacionalnog svemirskog vijeća dao “zapanjujuću izjavu”. On je uputio vojsku da stvori dodatne vrste vojnih postrojbi koje bi se uključile u “galaktičke misije”, što znači da prijedloge ruskog predsjednika nije ni uzeo za ozbiljno, niti je mislio o njima pregovarati.
Neke od funkcija zamišljenih vojnih svemirskih snaga već provodi američko ratno zrakoplovstvo. Ipak, Trump je uvjeren da će nova vrsta vojnika i vojnih formacija biti odgovor na vojne ranjivosti zemlje u svemiru, prenosi ABC.
Točno je da Donald Trump, koji je kao dijete možda sanjao da bude astronaut, ne može uspostaviti novi rod vojske bez odobrenja Kongresa. Međutim, to ne sprečava Pentagon da koristi postojeće ovlasti i stvara elemente budućih vojnih svemirskih snaga.
Uoči potvrde o namjerama Trumpa, objavljeni su podaci o planovima Pentagona za formiranje nekoliko novih specijalnih snaga, između ostalog, borbenog zapovjedništva svemirskih snaga i zajedničke agenciju za nabavu satelita za vojnu uporabu.
Američki ministar obrane James Mattis je podržao ideju stvaranja svemirske vojske operativne komande. Međutim, to ne znači formiranje odvojene vrste vojnih snaga o kojima govori američki predsjednik, piše ABC News.
“Moramo razmotriti svemir kao teatar budućih vojnih operacija. Stvaranje operativnog zapovjedništva je, naravno, jedna je od mogućnosti” , rekao je čelnik Pentagona, odgovarajući na pitanja novinara.
“U potpunosti dijelimo predsjednikove strahove o zaštiti naših objekata u svemiru, jer oni pridonose našoj sigurnosti i gospodarstvu. S obzirom na to da druge zemlje pokazuju sposobnosti napada na ove objekte, moramo se suočiti s ovim pitanjem”, dodao je Mattis.
General Mattis je uvjeravao novinare da se Pentagon u potpunosti slaže s Bijelom kućom o ovom pitanju i sada je na redu Kongres, kako bi riješio taj problem. Dodao je kako će ovakvo zapovjedništvo u svom konačnom obliku “ispuniti zadane ciljeve”, ali nije imenovao vrijeme uspostave zapovjedništva, kao ni koji su to ciljevi koje mora ispuniti.
Čak i ako Pentagon stvori temelj za vojne svemirske snage, to se na Capitol Hillu ozbiljnije neće razmatrati sve do sljedeće godine. Naime, američki Kongres je nedavno usvojio zakon o izdvajanjima za nacionalnu obranu za 2019. i on ne sadrži stavku o vojnim svemirskim snagama kao zasebnom rodu američke vojske, zaključuje ABC News, iako podsjeća da se ovaj program u međuvremenu može razvijati u okviru proračuna američkog ratnog zrakoplovstva.
Dakle, ovo je, uz netom najavljene sankcije protiv Rusije, drugi “odgovor” Trumpove uprave na ruski prijedlog o demilitarizaciji svemira, koji ne samo da je odbijen, nego Pentagon želi uspostaviti posebno zapovjedništvo i rod vojske za “galaktičke misije”.
O čemu Rusija uopće može pregovarati s ovakvom upravom? O sporazumima INF i START III ne. O gorućim pitanjima u svijetu također. Kakvog smisla imaju sastanci i pregovori, “tajni” vojni komunikacijski kanali i osobno uručeni prijedlozi šefa ruske države svom američkom kolegi, ako svi prijedlozi ne samo da će biti odbijeni, nego se nekim “čudom” pojave u medijima upravo u trenutku kada to odgovara Washingtonu.
Što će učiniti Moskva? Vjerojatno ništa, barem za sada, jer ne želi eskalaciju sukoba do razine na kojoj bi prerasla u vojnu konfrontaciju.
U Rusiji su toga svjesni, čak i američki mediji koji su objavili američke prijevare u proteklih 100 godina.
“Rusija je prijatelj Sjedinjenih Država, jer inače ne bi desetljećima trpjela toliku agresiju Washingtona”, piše novinar David Swanson za Foreign Policy Journal i navodi neke primjere antiruskih akcija Washingtona tijekom zadnjih stotinu godina koje je Moskva “oprostila” Sjedinjenim Državama.
Iako se to ne bi moglo nazvati “prijateljstvom”, posebice zbog povijenih okolnosti u kojima su se te agresivne akcije događale, navedimo neke od tvrdnji Davida Swansona.
“Godine 1918. je američki kontingent okupirao je Murmansk. Tijekom Drugog svjetskog rata je budući američki predsjednik Harry Truman predložio kako da u slučaju da SSSR pobijedi nacistički Njemačka američke trupe krenu u osvajanje Sovjetskog Saveza, iako bi u tom ratu obje strane pretrpjela velike gubitke”, piše Swanson.
“Osim toga, službeni Washington je dvije godine odbijao otvoriti drugu frontu u Europi, nadajući se da će SSSR tako pretrpjeti što veće gubitke. Nakon rata su Sjedinjene Države i Velika Britanija zabranile komunističke pokrete i djelovanje, iako su se komunisti na svim frontovima borili protiv nacista. U zemljama koje su kontrolirali su ponovno uspostavljane vlade koje su bile saveznici Hitlerove Njemačke, na primjer, za Italiju su preferirali fašizam bez Mussolinija”, kaže David Swanson.
“Tijekom Hladnog rata su američki filmaši počela širiti prijetnje koje dolaze od strane Sovjetskog Saveza, naglašavajući sovjetsku superiornost u nuklearnom arsenalu i “ruske tenkove u Koreji”, koji su se u mnogim regijama pretvarali u opasnosti od vojnog sukoba. Washington je uvukao SSSR u afganistanski rat i naoružao njegove protivnike, te podrivao sovjetske inicijative o nuklearnom razoružanju i diplomatskom rješavanju sporova”, nastavlja američki novinar.
“Nakon ponovnog ujedinjenja Njemačke su SAD i saveznici obećali Moskvi da se NATO neće širiti, ali se savez brzo kretao na istok i stvorio nove sukobe. Također, američka je strana otvoreno priznala svoju intervenciju na izborima u Rusiji i potporu vladi predsjednika Borisa Jeljcina, iako su Moskvu još uvijek smatrali za glavnog neprijatelja i ignorirali su ruske interese. Kada je Rusija predložila sklapanje ugovora o svemirskom oružju, aktivnostima u kibernetičkom prostoru ili nuklearnim projektilima, SAD su odbile ove korake”, piše David Swanson, što je upravo ono što se dogodilo s Putinovim prijedlozima koje je u Helsinkiju osobno uručio Donaldu Trumpu.
“SAD uopće ne obraća pozornost na činjenicu da je Moskva poduprla sporazum s Iranom. Američki predsjednik Barack Obama je pomogao u provedbi državnog udara u Ukrajini, a sadašnji čelnik Bijele kuće je počeo opskrbu oružjem novog režima u Kijevu”, piše Swanson i optužio je Obamu za pokušaj svrgavanja sirijskog predsjednika Assada, a Trumpa za provedbu agresije na Sirijsku Arapsku Republiku.
Trump je optužio Rusiju i da pokušava utjecati na Berlin s ciljem prodaje energenata Njemačkoj. Moskvu su bez dokaza optužili za obaranje malezijskog zrakoplova u istočnoj Ukrajini, za presretanje američkih zrakoplova u blizini ruskih granica, ujedinjenje Krima putem referenduma i druga “kršenja međunarodnog prava”, koji se nikako ne mogu usporediti s američkim aktivnostima u mnogim drugim zemljama.
“Pa, kakve veze ovo ima veze s tvrdnjom da je Rusija naš prijatelj, pitate se? Ne znam, ali to nitko ne bi tolerirao, osim prijatelja”, uvjeren je Swanson, iako bi svaki odgovor na američke provokacije, ako bi bio recipročan, vodio u vojnu eskalaciju, što su i SSSR i Rusija do sada uporno izbjegavali. Ne zbog straha, nego zato što su svjesni da bi takav rat uništio život na Zemlji.
Trumpova najnovija odluka da se osnuje “Svemirsko vojno zapovjedništvo” i “galaktičke snage” je ujedno poruka Vladimiru Putinu da ga ne zanimaju prijedlozi sadržani u pismu iz Helsinkija i da ne namjerava pregovarati o sporazumima INF i START III. Uz najnovije sankcije, koje Rusija može izbjeći uz ispunjenje uvjeta iz ultimatuma kakav je upućen Sadamu Husseinu, Moskva će, nažalost, morati razuvjeriti Swansona da s takvom Amerikom ne može biti prijatelj, a gdje je granica strpljenja, teško je predvidjeti. Ono što sa sigurnošću možemo tvrditi da će Putin ispuniti obećanje kada je rekao da se rat više nikada neće voditi na ruskom teritoriju i to bi u Washingtonu trebali imati na umu.