Ne znam da li je to bio neki iznimni dan za Brođane, ili je riječ o nekakvom novom pristupu saborskih zastupnika, ali prekjučer je u jednom trenutku sve izgledalo kao da je na filmu. Tako, nakon pet godine agonije i isto toliko dugog onečišćenja zraka iz emisije prekosavske rafinerije, šesti najveći grad u Hrvatskoj došao je u središte zbivanja u Hrvatskom Saboru!
To svakako mogu potvrditi svi televizijski mediji koji su u svojim vijestima i dnevnicima opširno informirali o tome da se u Saboru govorilo o zagađenju zraka u Slavonskom Brodu! A i poneki od tiskovnih medija, kao i portali, prvenstveno brodski, također su posvetili koji redak toj problematici.
Za detaljnije, možete pogledati izvješća iz Sabora na video snimkama „Dnevnika u podne“ i „Dnevnika“ sa HTV-a na linkovima:
http://www.hrt.hr/enz/dnevnik-u-podne/239345/ i
http://www.hrt.hr/enz/dnevnik/239428/
Na dnevnom redu zastupnika Sabora našle su se izmjene i dopune Zakona o zaštiti zraka. S tim Zakonom bi se osigurala provedba više od 30 uredbi i odluka Europske unije. Nadalje bi, u cilju kvalitetnijeg praćenja kakvoće zraka i prikupljanja podataka za upravljanje sustavom predviđanja kvalitete zraka, umjesto dva privatna laboratorija, ubuduće isto to bi odradili Državni hidrometeorološki zavod i Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada. Uz ostalog se navodilo, kako su u mjerenju kvalitete zraka uočene nedorečenosti i manjkavosti, o čemu bi svakako i Brođani mogli svjedočiti, što je dovelo do ovih novih mjera.
Dan prije ministar zaštite okoliša i prirode, Mihael Zmajlović je u svezi Zakona izjavio: „Do sada su mjerenja mogli provoditi drugi ovlašteni laboratoriji. Dosad smo imali tzv. kvazi tržište,…s time ćemo smanjiti troškove. Dodatna novina je to, što se rasterećuje proračun i aktivnosti mjerenja prebacuju se u Fond za zaštitu okoliša. Iz Zakona proizlaze i dvije ključne strategije, a to je niskougljična strategija i strategija prilagodbe klimatskim promjenama".
U saborskoj raspravi Branko Vukšić iz LS-a je kazao kako ga „naši zakoni podsjećaju na šišmiše, koji kad izlete na svjetlo dana, izgube oči i ne vide ništa.“ Pa je nastavio: „Problem je u tome što ćemo mi donijeti Zakon u kojem će jasno biti propisano što trebamo učiniti i kako manjkavosti ispraviti, ali u praksi nisu manjkavosti, u praksi su rupetine. Nitko u Hrvatskoj ne poštuje zakone. Oni su mrtva slova na papiru!“
HDZ-ov zastupnik Šima Đurđević istaknuo je „da ovo nije problem samo Brođana nego i cijeli države“ i jednostavno zavapio: „Brođani više čekati ne mogu!“
Na to se nadovezao Boro Grubišić iz HDSSB-a, dobar poznavatelj brodske situacije, kao i sudionik nekoliko okruglih stolova na tu temu u Slavonskom Brodu. Njega je zanimalo: „što se poduzima i što se može poduzeti ako mjerenje kvalitete zraka pokaže onečišćenje i kakve su mjere za smanjenje zagađenja.“
On je također ukazao na sve dosadašnje probleme Brođana s onečišćenim zrakom. Ujedno on smatra „kako Janaf transportom nafte za rafinerije zarađuje milijune i da je to razlog zašto se ne poduzima sve od strane Vlade kako bi se problem riješio“!
Saborska zastupnica iz DC-a, g-đa Vesna Škare-Ožbolt je u svom oštrom izlaganju također je stala na stranu Brođana i rekla je da: "u nekim dijelovima Hrvatske sve se teže diše!". Uputila je i kritiku zbog neučinkovitost Ministarstva zaštite okoliša i prirode pri rješavanju problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu.
- Ozbiljan ekološki problem prekograničnog karaktera je u Slavonskom Brodu, odnosno tamo se narušava kvaliteta zraka, života i zdravlja stanovnika. Rafinerija nafte Brod je veliki problem! Kada je ministar bio prije nekoliko mjeseci u Brodu najavio je tužbu. Mene sad doista zanima što se poduzima i ima li se namjeru konačno podnijeti tužba Europskoj komisiji protiv zagađivača, odnosno same Rafinerije, pa u krajnjem slučaju entiteta, odnosno Bosne i Hercegovine? - pitala je na kraju.
Većina zastupnika koji su uzeli riječ, imali su veliko razumijevanje za probleme Brođana. No, bilo je iz vladajuće koalicije koji su protuargumentima tipa „valjda želite zračni napad na Rafineriju sa ona dva raspoloživa MIG-a?“, pokušavali „uozbiljiti“ opozicijske zastupnike.
U isto vrijeme zaboravili su na to, da su samo u tijeku prvog tjedna ove, 2014. godine (7. siječnja u 13 00 sati) zabilježene rekordne satne koncentracije: sumporovodika, vrijednost od 220 μg/m3, što je tridesetak puta više od granične vrijednosti, kao i sumporov dioksida od 746 μg/m3!!!
Također i na to, da Slavonski Brod već je četvrtu godinu svrstan u drugu kategoriju kakvoće zraka, kako brodski liječnici upozoravaju na mogući štetni utjecaj onečišćenja (benzena, lebdećih čestica, ozona...) na zdravlje, posebno kroničnih bolesnika, što bi mogli potvrditi rezultati smrtnosti tek za nekoliko godina.
Nadalje, ne bi se smjeli zaboraviti, da ono što je za odrasle normalna koncentracija, to nije i za djecu i za ostale osjetljive dijelove populacije, kao što su osobe s alergijama i kroničnim bolestima, pa i stariji ljudi, itd..
Na žalost najavljene izmjene i dopune Zakona o zaštiti zraka, kao i sva dosadašnja obećanja vlasnika i čelnih ljudi Rafinerije Brod o završetku njene modernizacije do kraja 2015. godine, a i sve izjave samog ministra Zmajlovića o svim poduzetim i planiranim mjerama, ulijevaju samo malo nade Brođanima…
.