Državno tajništvo SAD-a priznalo je da je posada američkog torpednog razarača Donald Cook bila demoralizirana nakon susreta s ruskim bombarderom Su-24, koji nije imao bombe i rakete, već samo kontejner sa sustavom za radioelektronsku borbu. Kakvi se još uređaji radioelektronske borbe nalaze u naoružanju ruskih Vojnih snaga?

Na anonimnoj frekvenciji

10. travnja u Crno more je ušao američki torpedni razarač Donald Cook. 12. travnja je ruski bombarder Su-24 izvršio kružni let nad razaračem. Spomenuto je bilo da je posada Donalda Cooka nakon susreta s bombaredom bila demoralizirana, a u čitavom nizu masmedija pojavila se informacija da je 27 američkih mornara napisalo pismenu izjavu o davanju otkaza iz flote. Što je tako preplašilo posadu torpednog razarača?

Donald Cook je torpedni razarač Vojno-morskih snaga SAD-a četvrte generacije. Njegovo glavno oružje su krstareće raket Tomahawk koje mogu letjeti do 2 500km te nositi nuklearno punjenje. U običnoj ili udarnoj varijanti brod je opremljen s 56 i 96 takvih raketa.






Globalni udar iz svemira: Povratak „Zvjezdanih staza“
Nagli razvoj nadzvučnih bespilotnih letjelica postat će još jedno mjesto vojno-tehničkog suprotstavljanja Moskve i Washingtona. Kao odgovor na pojavu američke doktrine „munjevitog globalnog udara“ Rusija je spremna razviti ništa manje globalni svemirski štit – Vojsku zračno-svemirske obrane.




Torpedni razarač je opremljen najnovijim ratnim informacijskim sistemom Aegis, koji, između ostalo, ujedinjuje sredstva protuzračne obrane svih brodova na kojima je postavljen u zajedničku mrežu, omogućujući istovremeno da se prate i gađaju stotine ciljeva. Na nadogradnji torpednog razarača smještene su ogromne antene univerzalnog radara koje zamjenjuju nekoliko običnih radiolokacijskih stanica. Zajedno s Tomahawkima u univerzalnim lansirnim uređajima na nosu i krmi nalazi se pedeset dirigiranih raketa različite klase.

Ruski bombarder Su-24, koji je doletio do Donalda Cooka, nije imao bombe ni rakete. Pod trupom aviona vidio je jedan kontejner sa sustavom radioelektronske borbe Hibini. Nakon što se približio torpednom razaraču, Hibini su isključili njegov radar, sistem prijenosa podataka, ukratko, čitav Aegis. Nakon toga je Su-24 simulirao raketni napad na slijepi i nijemi brod. Potom još nekoliko puta.

Kad je bombarder odletio, Donald Cook je brzo otplovio u rumunjsku luku i više se nije približavao rumunjskim vodama.  


Borci nevidljivog fronta


„Što je složeniji radioelektronski sustav, to je lakše narušiti njezin rad metodama i sredstvima radioelektronske borbe“, rekao je Vladimir Balibin, upravitelj znastveno-istraživačkog centra za radioelektronsku borbu. „Da bi se pobijedilo u suvremenom ratu, nije dovoljno dobiti samo prevlast u zraku. Potrebno je osigurati i informacijsku prednost“.

Osim Hibina, ruski Vojno-industrijski kompleks proizvodi i mnoge druge uređaje koji su u stanju obeshrabriti kako redovne jedinice protivnika, tako i bandite s teroristima. Jedinice Zračno-desantnih vojski počele su proizvoditi sustave Infauna. Namontiran na oklopnom transporteru ili drugoj ratnoj tehnici, sustav nalazi i zaglušuje neprijateljsku radio-vezu u kratkim ili ultrakratkim valovima, „uspavljuje“ dirigirane mine. One eksplodiraju, ali tek nakon što se kolona ruskih vojnika dovoljno udalji.






Maskiranje najopasnijeg oružja
Mobilni zemaljski raketni sustav Topolj-M i najnoviji Jars bit će od neprijateljskih izviđanja zaštićeni vozilima za inženjerijsko osiguranje i maskiranje (MIOM). Nakon uvođenja novih načina maskiranja bit će nemoguće odrediti njihovo mjesto. Ruski vjesnik istražuje zašto se takva ozbiljna pozornost poklanja zaštiti upravo ovih kompleksa.




Infauna ima još jednu funkciju – optički prijenosnici, koji se nalaze na mašini, obilježavaju eksplozije pucnjave i daju zapovijed da se digne dimna zavjesa koja štiti kolonu od vatre.

Uređaj Lesočev ispunjava iste te funkcije kao i Infauna, ali puno kompaktnije – moguće ga je nositi u ruksaku ili kovčegu.

Osnovu radioelektronske zaštite taktičkih jedinica ruske vojske čini sustav Borisoglebsk-2. U njega ulazi automatizirana točka dirigiranja i četiri vrste stanica za smetnju – u istom algoritmu nalaze izvore neprijateljske aktivnosti u eteru te ih zaglušuju.

Uređaj Žitelj nalazi i blokira satelitske sustave GPS-navigacije. Svoju učinkovitost dokazao je tijekom sukoba u Južnoj Osetiji.

Ponovno opremanje strateških nuklearnih snaga Rusije novim sredstvima radioelektronske borbe ide ubrzanim tempom, izjavio je zamjenik predsjednika vlade Rusije Dmitrij Rogozin.






Grafikon: Ruski svemirski opservatorij „Radioastron“Izvor: ruskivjesnik



„Sredstva radioelektronske borbe omogućuju da naše pametno oružje djeluje dok tuđe spava. I to je pravilno“, izjavio je zamjenik premijera.