Budući da je zaista malo vjerojatno da će Povjerenstvo u samo mjesec dana riješiti ovaj slučaj, a, primjerice, za banalan predmet predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović trebala su im tri, izvjesno je da će se Mostovi zastupnici morati o Karamarku opredijeliti bez te pomoći sa strane
SDP-ov zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Tomislavu Karamarku remek-djelo je političke taktike. Premda je u ovakvim okolnostima logična zadaća oporbe tražiti smjenu člana Vlade. Briljantnost ovog poteza leži u činjenici da on nije primarno usmjeren protiv Karamarka, nego kao nož zasijeca duboko u tkivo parlamentarne većine. Karamarku je aktualna afera toliko naštetila da je njegova ozbiljna politička karijera završena, neovisno o ishodu glasovanja u Saboru i odluci Povjerenstva za sukob interesa.
Zato SDP-ov zahtjev ima daleko veću ambiciju, potpuno rastrojiti većinu u parlamentu. I odgovara im svaki rezultat u Saboru. Naravno, i od dobrog ima bolje, pa bi za SDP idealan scenarij bio da Karamarko za nešto manje od mjesec dana uspješno prođe izjašnjavanje u parlamentu, a da onda, koji tjedan kasnije, Povjerenstvo zaključi da se on nalazi u sukobu interesa. Takav bi razvoj događaja još pojačao agoniju Vlade.
A to bi bila najgora varijanta za Most, koji je zapravo glavna meta SDP-ove operacije. Budući da je zaista malo vjerojatno da će Povjerenstvo u samo mjesec dana riješiti ovaj slučaj, a, primjerice, za banalan predmet predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović trebala su im tri, izvjesno je da će se Mostovi zastupnici morati o Karamarku opredijeliti bez te pomoći sa strane.
Boži Petrovu je Karamarko ranije pravio probleme, ali nakon otkrića da mu je supruga poslovno povezana s Josipom Petrovićem, predsjednik HDZ-a više mu ne predstavlja realnu političku prijetnju. Stoga je Petrov sigurno zainteresiran za ostanak nemoćnog Karamarka u Vladi. Međutim, potpora Mostovih zastupnika Karamarku, pri čemu se suzdržani glas također broji u korist prvog potpredsjednika Vlade, bila bi u velikom raskoraku s njihovim grandioznim pričama o poštenju, zaštiti nacionalnih interesa, pozivanju Karamarka da se distancira od Petrovića... Most bi solidariziranje s Karamarkom politički jako koštalo.
A sasvim je moguće bi se za nekoliko tjedana, ako Povjerenstvo objavi da je Karamarko u sukobu intresa, ponovno našli u istoj situaciji. Bi li u tom slučaju Petrov tražio ostavku čovjeka kojem je netom prije toga bacio pojas za spašavanje? Možda bi Karamarko tada sam otišao iz Vlade i na taj način vratio Petrovu uslugu kad mu je bilo iznimno teško, a možda i ne bi, možda bi nastavio svoju borbu tvrdeći da je, unatoč svemu, čist.
Puno je, dakle, tu nepoznanica i to poziciju Mosta čini još ranjivijom. Kao da im se SDP želi brutalno osvetiti jer su krajem prošle godine, procjenjujući da bi Zoran Milanović ipak bio za njih prekrupan zalogaj i da će im s Domoljubnom koalicijom biti lakše, naprasno razvrgnuli dogovor s koalicijom Hrvatska raste i priklonili se Karamarku. »Evo vam sad Karamarka, pa ga branite, makar je i vašem Vlahi Orepiću zagorčavao život«, poručuje SDP Mostu svojim zahtjevom za izglasavanje nepovjerenja Tomislavu Karamarku.
novilist