Cijela generacija maturanata u ovom periodu donosi jednu od najvažnijih životnih odluka - što studirati? Izbor je danas uistinu velik, no oni koji si žele osigurati najveće šanse za uspješnu budućnost, bili maturanti ili traže dodatno obrazovanje, trebali bi ozbiljno razmisliti o ova tri studija




Hrvatsko se tržište rada u posljednjih godinu dana otvorilo. Sve veća potražnja za radnom snagom dovela je i do naglog rasta cijene rada. Danas se poslodavci bore za kvalitetnog radnika, nudeći razna obećanja, povišice i povlastice, a potražnja za radnom snagom došla je do točke kada Vlada Republike Hrvatske uvozi radnike kako bi spasila turističku sezonu.

I u tom grmu leži zec. Iako se tržište rada oporavlja i ima sve više posla i za visokokvalificirane radnike, borba za posloprimce vodi se prvenstveno na tržištu uslužnih djelatnosti i to isključivo unutar turizma. Najtraženija zanimanja u Hrvatskoj su već dvije godine zaredom konobari, prodavači, kuhari, čistačice i pomoćni kuhari.

Zapravo, u prvih deset najtraženijih zanimanja se, osim učitelja, nalazi samo jedno koje zahtijeva visoko obrazovanje – programiranje.



tportal

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia



Računarstvo i računalne znanosti jedina su zanimanja koji su stalno među najtraženijima, nevezano za stanje na tržištu.

I dok su djelatnici ostalih traženih zanimanja ovisni o ciklusima ekonomskog rasta, vremenskim prilikama i globalnim putničkim trendovima, oni s diplomom iz računarstva ponajviše ovise o vlastitoj vještini. Zato bi svaki budući student koji se želi profesionalno razvijati i ostvariti karijeru izvan turizma trebao razmotriti ove studije:

Primijenjeno računarstvo




tportal

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia



Digitalno doba ne dolazi, ono je već odavno ovdje. Svijet u kojem živimo sve je više svijet interneta stvari, povezanosti i binarnih kodova koji nam olakšavaju, ali i određuju svakodnevicu. Znanje primijenjenog računarstva znanje je koje pokreće moderne ekonomije i društva, a oni koji ga posjeduju određuju gospodarstvo svojih država.

Tržište rada to prepoznaje jako dobro. Programski inženjeri već desetak godina čine polovinu ukupnog broja novozaposlenih u hrvatskom IT sektoru, sa stalnim trendom porasta potražnje, dok su sistemski inženjeri druga najtraženija skupina IT stručnjaka među domaćim poslodavcima.

Programsko i sistemsko inženjerstvo dvije su strane istog novčića i rezultate rada tih programera susrećemo svaki dan. Sve mobilne, web i desktop aplikacije koje koristimo napravio je programski inženjer, dok su razvoj i održavanje informacijskih i komunikacijskih sustava koji omogućavaju poslovanje i izvršavanje aplikacija u domeni sistemskih inženjera.

Kako su drugačije stvari u fokusu obje skupine, i znanje koje se stječe studiranjem bit će bitno drugačije. U maniri poslovice koja kaže 'koliko jezika znaš, toliko vrijediš', najveće bogatstvo primijenjenog računarstva je poznavanje programskih jezika (i platformi za razvoj aplikacija i rješenja).



tportal

Izvor: Ostale fotografije / Autor: Pixabay



Svako naše iskustvo s računalima uobličeno je jednim od nekoliko stotina programskih jezika koji danas postoje, no većina je izrađena pomoću nekoliko najpopularnijih. Studenti programskog inženjerstva koncentriraju se na danas najtraženije programske jezike poput C#, C++, JavaScript, PHP… i najpopularnija okruženja za razvoj aplikacija (poput .NET), odnosno na sve ono što omogućava izradu front enda aplikacija (npr. HTML). Stjecanje ovih znanja znači i poslovnu sigurnost, karijernu fleksibilnost i veliku mogućnost napredovanja.

Programski inženjeri mogu poslovati bez tvrtki, ali tvrtke danas ne mogu poslovati bez programskih inženjera. Sistemski se inženjeri, s druge strane, brinu da sve aplikacije koje svakodnevno koristimo funkcioniraju besprijekorno unutar informacijskih sustava, na serverima tvrtke ili, što je sve češće rješenje, u oblaku.

Sistemski inženjeri znaju svaki kutak operativnih sustava Windows, Linux i macOS, znaju dizajnirati baze podataka na temelju kojih grade i održavaju vlastite sustave, brinu o sigurnosti istih, te razumiju do detalja i način na koji funkcioniraju računalne mreže.

Od sistemskih se inženjera danas sve više očekuju i napredna analitička znanja kao i razumijevanje poslovnih sustava i potreba. To im omogućava projektiranje informacijskih sustava u tvrtkama na višoj razini, što je jedno od najtraženijih zanimanja na razini Europske unije.

Alati u torbi sistemskih inženjera su poznavanje tehnologija potrebnih za rad LAN i WAN mreža (kako bi imali internet), protokoli RIP. EIGRP, OSPF (kako bi podaci što brže i efikasnije dolazili do nas) i znanje implementacije ERP, CMS, CRM i ostalih sustava potpore poslovnom procesu (kako bi svi radili jednostavnije, lakše i efikasnije).

Multimedijsko računarstvo




tportal

Izvor: Ostale fotografije / Autor: Pixabay



Posljednje se tri godine među najvećim znacima u svijetu poslovanja, komunikacija i tehnologije sve češće ponavlja krilatica: svaka je kompanija medijska kompanija. Ako neki brend želi opstati u digitalnom svijetu, a kamoli se razvijati, treba graditi svoju prisutnost putem posredne i neposredne komunikacije s krajnjim korisnicima.

Poznavanje danas svima raspoloživih multimedijskih alata nije samo tržišna prednost, već i dio osnovne medijske pismenosti bez koje organizacije ne mogu prosperirati u digitalnom poslovnom pejzažu.

Od samog dizajna sučelja svoje web stranice, preko izgleda i implementacije zabavnog i informativnog sadržaja na društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama i YouTubea, do prisutnosti u 'tradicionalnim' digitalnim medijima putem video i audioreklama, fotografija, ad bannera i nativnog oglašavanja, tvrtke koje žele uspjeti u ekonomiji, gdje je pažnja jedna od najvrednijih valuta, moraju posegnuti za svim medijskim alatima koje imaju na raspolaganju.



tportal

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia



Tu u igru ulazi multimedijsko računarstvo. Klasični PR stručnjaci teško se mogu nositi sa zahtjevima digitalnih tržišta u kojima je sadržaj kralj, a kralj nije gol. Štoviše, on je odjenut tekstom i fotografijom, videom, memom, podcastom i gifom, infografikama i animacijama, a sve je skrojeno dobrim dizajnom iskustva.

Studenti multimedijskog računarstva pri završetku studija znaju snimati i obrađivati fotografije i zvuk, snimati, montirati i obrađivati digitalne snimke i film, dizajnirati web stranice te izrađivati 3D modele, animacije i vizualizacije.

Ukratko, dobar poznavatelj multimedijskog računarstva hodajuća je medijska kuća koja čini razliku između uspješnog poslovanja ili priče o pokušajima koje se sjeća samo nesuđeni poduzetnik i njegovi kreditori.

Digitalni marketing




tportal

Izvor: Ostale fotografije / Autor: Pixabay



Kao spona između onih koji stvaraju tehničku podlogu i aplikacije (primijenjeno računalstvo) i onih koji predstavljaju (multimedijalno računarstvo) nalazi se digitalni marketing – oni koji znaju odgovore na pitanja što, tko, gdje, kada, kako, kome i zašto.

Za razliku od znalaca 'klasičnog' marketinga, kojima je hrvatsko tržište rada zasićeno, digitalni marketing jedno je od najbrže rastućih i najtraženijih zanimanja u području ekonomije, i to onom dijelu koji ima najbolje plaće u Hrvatskoj. Digitalni marketingaši kombiniraju digitalna i ekonomska znanja kako bi svojim tvrtkama, ili svojim klijentima, osmislili najatraktivnije moguće digitalne kampanje.

Digitalni svijet zahtijeva posebna znanja i vještine koje se uče na studijima digitalnog marketinga, i kao temelj na kojem se uče marketinška znanja i kao nadogradnja kojom se ta znanja uzdižu na razinu stručnosti, kojoj su buduće mijene u uvijek evoluirajućoj digitalnoj ekonomiji izazov, a ne kočnica profesionalnog razvoja.



tportal

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia



Stručnjaci u digitalnom marketingu razumiju psihologiju i ponašanje potrošača u stvarnom i digitalnom svijetu, posjeduju verbalne i neverbalne komunikacijske alate koje koriste u službi stvaranja kreativnih komunikacijskih koncepata, poznaju digitalne alate pomoću kojih kreiraju, usmjeravaju, prate i analiziraju digitalne marketinške kampanje.

Uz sve to posjeduju kompetencije 'klasičnih' stručnjaka za marketing, poput prepoznavanja globalnih trendova, poznavanja metoda prodaje i marketinga, vođenja projekata i istraživanja tržišta.

Kako bi tvrtke danas opstale u sve oštrijoj, globalnoj konkurenciji, nije više dovoljno da budu prisutne na digitalnom tržištu, moraju se istaknuti pred potencijalnim potrošačima njihovih proizvoda i usluga.

Zato ulogu i značenje digitalnog marketinga ne prepoznaju više samo visokotehnološke tvrtke, već se cijela ekonomija okreće digitalnoj budućnosti, a nju će stvarati oni koji razumiju sadašnjost.

Dizajn




tportal

Izvor: Ostale fotografije / Autor: Pixabay



Slika vrijedi 1000 riječi, zato je važno da ono što inženjeri naprave i marketingaši komunikacijski oblikuju bude vizualno konzistentno, korisnički jednostavno i lako pamtljivo. Tu u igru ulaze dizajneri. Značaj dizajna, jedne od najbrže rastućih kreativnih industrija na svijetu, počinje biti jasan svima koji se bave nekom vrstom poslovanja, a dizajneri vrlo tražena roba na tržištu rada.

Način na koji su brand i proizvodi 'upakirani' može biti razlika između globalnog uspjeha i lokalne priče upozorenja i svatko tko se ozbiljno bavi poslom zna koliko vrijedi dobar dizajner. Vizualno oblikovanje, tipografija, fotografiranje i obrada fotografija, animirane grafike, grafički elementi u video produkciji, dizajn interakcijskih sustava, weba i korisničkih sučelja samo su dio znanja kojim raspolaže dizajner.



tportal

Izvor: Ostale fotografije / Autor: Pixabay



Dizajneri možda imaju najveću tržišnu mobilnost od navedenih zanimanja jer svojim radom nisu ograničeni na urede niti fizička tržišta. Tamo gdje ima interneta ima i potencijalnih klijenata i najveće su šanse da nakon studija dizajna sam određuješ gdje ćeš, koliko, kada i za koga raditi.



tportal

Izvor: Ostale fotografije / Autor: Pixabay



Ako se vidite u jednom od ovih zanimanja, Visoko učilište Algebra nudi upise u preddiplomske studije iz svakog od njih. S više od dvadeset godina iskustva u visokom školstvu i sa studijima fokusiranima na digitalno tržište rada, Algebra se pokazuje kao jedna od najefikasnijih obrazovnih ustanova u Hrvatskoj i regiji.

To pokazuje podatak da se 96% alumnija zaposli u struci 3 mjeseca nakon završetka studija, a potvrđuju i certifikat Microsofta za najbolju obrazovnu organizaciju na svijetu u 2014. godini, certifikat Agencije za znanost i visoko obrazovanje za najkvalitetniji stručni studij u Hrvatskoj, certifikat 'Odobreno od FER-a' kojeg od privatnih učilišta jedino Algebra posjeduje i priznanje za visoke kriterije kvalitete NVAO-a, nizozemske akreditacijske agencije za visoko školstvo, također jedino u Hrvatskoj.

Uz to, svi studenti koji studiraju u Algebri primaju najvažnije certifikate za korištenje digitalnih alata potrebnih za njihovu karijeru, na raspolaganju im je 1 100 računala i fizičkih servera unutar 4 000 četvornih metara velikog kampusa s dva video i jednim tonskim studijom, 20 računalnih laboratorija, dva mrežna i jednim laboratorijem za Internet stvari, kao i multimedijalni lab za razvoj računalnih igara.

Upravo je takvo okruženje, uz 140 visokokvalificiranih nastavnika i suradnika koji studente podučavaju, Algebru smjestilo na poziciju najboljeg visokog učilišta u Hrvatskoj.


tportal