... PET MOJIH, ZA KOJE SE NADAM DA ĆE POSTATI I VAŠE (ili su već i bile).

Kad god dobijme poziv da se odredim prema nečemu ili nekome, ili da izaberem pet naj…bez obzira u kojem žanru, dobijem osip po…rukama i u kosi. Jer nikada nitko neće biti zadovoljan, a ponajviše ja kao autor  PET NAJ… No, budalast kakav jesam, naivno nasjednem na slatkoriječivosti Veljka Lukića, a shvatio sam da nisam ni prvi, ni posljednji, i kažem mu kako fakat nema problema da mu napišem pet svojih omiljenih književnih preporuka. Vrlo brzo sam shvatio svoju naivnost, jer se traži od mene da i obrazložim svoj izbor. E pa j….! Sjetio sam se stare narodne da se vol drži za rogove, a čovjek za riječ i preko svoje ne bih, pa koliko me koštalo. I tako, evo, lijepo petkovno poslijepodne provodim tuckajući o knjigama koje volim. Moj je izbor knjige koje su bilo kako na mene utjecale. Tako da ako je netko očekivao sablazan i avangardu, grdo bu se razočarao. Ovaj popis kao da je lektira. Zlobnici, a ponajprije moja profesorica književnosti gospodja Kulaš bi rekla:“Nadoknadjuje propušteno“, a nekako mislim da bi čak bila i u pravu. No, krenimo u pustolovinu. Pisano kako sam se sjetio, dakle nije poredano od prve do pete, ali ipak na prvom mjestu:

PRIPOVIJEDKE - ERNEST HEMINGWAY

Nevjerojatno je kako se narativna sposobnost ovog velikog pisca može uvući pod kožu. Ja bih inače stavio sve iz Hemingwayevog opusa, ali zbirka pripovijedaka je zapravo sukus ljepote kratkoga. Ljepote detaljnoga, a bez dugih rečenica u kojima čitatelj gubi kod svake točke smisao početka velikim slovom. Promatrač događanja, studiralac duše, majstor jednodnevnog života, Hemingway je vrhunac, po meni, dosegnuo u ovoj zbirci. Zbirci koja sadrži i čuvene Snjegove Kilimanjara, koje ovaj pisac redova redovno čita dva puta godišnje i bavim se mišlju prenijeti na kazališne daske. Legenda kaže kako je izazvan iz nekog društva napisao i najkraću, najsnažniju pripovijest u 6 rječi. Išla je ovako:

…na prodaju dječje cipelice. Nikada nošene!...

EROM DAVID SELINGER – LOVAC U ŽITU (iliti precizno Hvatač u raži)

Selinger je relativno i naš suvremenik, umro je 2010.u 91 godini života. Na tragu je i prethodnoga. Mislim da je ovo i lektira,a i mora biti jer je sigurno Lovac manifest tinejđera koji su u svakom vremenu buna i pobuna. Tako da je glavni lik Holden Caulfield simbol bunta. Možda posebno danas i meni, jer se ne libim priznati; duša i duhovnost mi je na razini adolescenta. Čitajte Lovca jer važan vam je podatak da su ga u nekim državama zabranjivali, a Selinger nikada nije dozvolio da se roman ekranizira

 

FRANZ KAFKA – PREOBRAŽAJ I DRUGE PRIPOVIJESTI

Jednostavno lektira i opet…Jbg. Valjda mi ipak nešto fali. Ali Kafku treba čitati, jer odgovorno tvrdim da sa 16,17 godina ne možeš skužiti smjer života kojim je Kafka vodio i kretao svoje likove. Tako stvarne i tako fantazmagorične. Preobražaj i ostale pripovijetke gotovo su nevjerojatno suvremen bunt protiv aparatčika. Potonji i danas, čini se, upravljaju svijetom. Sva ta nemogućnost snalaženja u tom i takvom prostoru je ono što svatko treba saznati. Kafka nudi izlaz, ali ne i rješenje. Preobratiti se u nešto što nisi. I tako postati nevidljiv. Ili su, odnosno ili mislimo, da smo nevidljivi.

JOHN LE CAREE – SMILEYEVI LJUDI

Tko je lud za špijunima i intrigama, u Le Carreu će naći odličnog partnera. I danas vrlo aktivan, izdaje bestseller za bestsellerom. Nedavno još jedan birljantan i napet roman PREVODITELJ. No, ono s čim je zaslužio mjesto medju besmrtnima i kandidatima za Nobelovu nagradu, a to je i bio, jest priča o top tajnom agentu iz samoga vrha britanske obavještajne i kontraobavještajne službe, Georgeu Smileyu. Naglo umirovljen, u DEČKO, DAMA, KRALJ, ŠPIJUN, Geroge Smiley zapravo je sklonjen u sjenu iz koje vreba sovjetskoga špijuna u samom vrhu MI 6, britanske vojne obavještajne službe. Vrhunac i kraj trilogije, koja se poslije navedene nastavlja sa GAME, SET, MACH, jesu SMILEYEVI LJUDI. Spora, uspavljujuća radnja koja odlazi u 10-tak smjerova, naglo i žestoko se otvara i završava. Vrhunsko špijunsko umijeće i narativnost. Govorka se da je i sam Le Carre stvorio lik Smileya po uzoru na svoj život.

IVO ANDRIĆ – TRAVNIČKA KRONIKA

Ako je netko mislio da može proći bez najvećega, Nobelovca, Ive Andrića, pogriješio je. Što je i tko je Ivo Andrić ostavimo neka sudi tko se usudi, a ja bih samo rekao…NEVJEROJATNO…kompleksnost romana je gotovo nevjerojatna. Broj likova zapanjujuć, a opet niti u jednom trenutku, pa ni zarez ne ostavlja čitatelju znak pitanja. Travnička kronika pravo je djelo za razumijevanje složenosti odnosa svih protiv svih. Ili svih za sve na tom malom području vezirskoga grada Travnika. I to sve tako vješto iz trećeg lica francuskoga konzula. Kad se bacite u događaje i kronike Travnika, nekada središta Bosne Srebrne, ili Herceg Bosne, jednostavno poželite otići i sami to vidjeti. Pa otiđite. Na dva i pol sata vožnje je. I nemojte da Vas zavedu. Ivo Andrić rođen je u Dolcu, župa Dolac.