Uloga Gradskog vijeća u parlamentarnoj demokraciji je da kontrolira rad gradonačelnika, ali u Slav. Brodu gradonačelnik kontrolira rad Gradskog vijeća pomoću svoje slijepo poslušne većine u njemu.

Jedna od najvažnijih odluka Gradskog vijeća je Odluka o jednoglasnom usvajanju Strategije gospodarskog razvoja Grada Slav. Broda. Gradonačelnik Duspara već pune tri godine ne izvršava ovu odluku Gradskog vijeća, a Razvojna agencija nijednom nije podnijela izvješće Gradskom vijeću o provedbi ove strategije iako je obvezna učiniti to jednom godišnje.

Ovakvim postupanjem gradonačelnik je pokazao da ne poštuje ni Gradsko vijeće, ni Brođane koji su sudjelovali u pisanju strategije, ali i da ne poznaje i ne razumije osnove upravljanja gradom bez kojih je nemoguće uspješno povlačenje novca iz EU fondova za gradske kapitalne projekte. Bez tog novca naš grad osuđen je na nastavak propadanja i masovnog iseljavanja.

Gradonačelnik se ponaša kao da ova Strategija uopće ne postoji, a direktor Razvojne agencije je ni ne spominje u svom izvješću o radu. Tekst Strategije čak je uklonjen s web stranice Razvojne agencije.

Nažalost gradonačelnik krši ili ne izvršava čitavi niz odluka Gradskog vijeća počevši od Statuta grada preko komunalnog reda, odredbi prostornih planova, Odluke o izvršavanju Gradskog proračuna pa sve do Odluke o građevinskom zemljištu. Ovakvo nedemokratsko i neodgovorno ponašanje gradonačelnika društveno je potpuno neprihvatljivo.

Kršenje i ne provođenje odluka Gradskog vijeća razlozi su za opoziv gradonačelnika.

Vrijeme je da gradski vijećnici preuzmu odgovornost u svoje ruke i da iskoriste ovlasti koji im daje Statut grada u ovakvim situacijama. Trećina članova predstavničkog tijela dovoljna je da podnese prijedlog o donošenju Odluke o razrješenju gradonačelnika s dužnosti.

U takvom javnom glasovanju gradskih vijećnika imenom i prezimenom bi se pokazalo tko podržava ovakvo diletantsko upravljanje gradom i tko će preuzeti odgovornost za propadanje grada.

Nepoštivanje Gradskog vijeća gradonačelnik pokazuje i podnošenjem Godišnjeg izvještaja o izvršenju Gradskog proračuna sa 46 dana zakašnjenja u odnosu na rok propisan Zakonom o proračunu.

Sadržaj Izvještaja nepotpun je jer nedostaju podatci o deficitu općeg proračuna i obrazloženje makroekonomskih pokazatelja propisanih Pravilnikom o polugodišnjem i godišnjem izvještaju i o izvršenju proračuna.

Gradski proračun za 2014.godinu završio je potpunim debaklom jer su ukupni prihodi i primitci podbacili u odnosu na planirani iznos za čak 18.596.128 kn zbog čega nije bilo novca za realizaciju niza projekata. Glavni gradski projekt u 2014. bila je otplata glavnice i kamate kredita u iznosu od 16.852.858 kn što čini čak 11.83 posto ukupnih rashoda gradskog proračuna. Na dan 31.12.2014. grad Slav. Brod samo za otplatu glavnica po kreditima dužan je još 31.436.861, 78 kn.

Za subvencije poduzetnicima u 2014. godini isplaćeno je mizernih 7.593 kn što znači da je bruto plaća pročelnice Upravnog odijela za gospodarstvo Ankice Majetić duplo veća od ukupnog iznosa subvencija umirućem brodskom gospodarstvu. Za izgradnju poduzetničke zone Bjeliš planirano je 6.000.000 kn uz sufinanciranje Ministarstva gospodarstva, a realizirano je 0 kn. Ovaj podatak govori o tome kakve neznalice vode grad i s kakvim nemarom. Poduzetničke zone već nekoliko godina nisu u nadležnosti Ministarstva gospodarstva, a grad prošle godine uopće nije tražio ni od Ministarstva gospodarstva, ni od Ministarstva poduzetništva i obrta novac za izgradnju zone Bjeliš. U Gradskom proračunu za 2015.godinu opet je planirano sufinanciranje izgradnje poduzetničkih zona od strane nenadležnog Ministarstva gospodarstva.

U 2014.godini u brodskom poduzetništvu ugašeno je još 137 radnih mjesta, a od početka izbijanja krize samo u poduzetništvu ugašeno je 1367 radnih mjesta. U 2013. i 2014. godini ukupno je ugašeno 819 radnih mjesta što jasno govori o rapidnom propadanju grada. Prema rezultatima poslovanja brodski poduzetnici su u 2013.godini od 556 gradova i općina zauzeli 543. mjesto, a da ovo nije slučajnost pokazali su i podatci za 2014.godinu po kojima se Slav. Brod nalazi na sramotnom 534.mjestu. Ovi podatci jasan su pokazetelj Dusparinog neuspjeha u upravljanju gradom koji se skriva iza populističkih projekata kojima se zavaravaju građani i prikriva istina o stvarnom stanju u kojem se grad nalazi.