U Osijeku je sagrađen novi autobusni kolodvor vrijedan 120 milijuna kuna i stambena zgrada za mlade obitelji vrijedna 17 milijuna kuna, a započela je i izgradnja novog nogometnog stadiona s nogometnim kampom čija vrijednost se procjenjuje na 258 milijuna kuna. Grad Osijek realizacija ovih projekata će koštati nula kuna. Realizacija projekata iste namjene Grad Slavonski Brod će koštati oko 137 milijuna kuna. Pitanje koje se nameće je kako je osječka gradska vlast pokrenula realizaciju projekata vrijednih 395 milijuna kuna bez trošenja novca iz gradskog proračuna?
Izgradnja novog autobusnog kolodvora u Osijeku financirana je novcem privatnog investitora sklapanjem ugovora o osnivanju prava građenja na rok od 30 godina na zemljištu u vlasništvu Grada Osijeka. Istekom navedenog roka autobusni kolodvor postaje vlasništvo Grada Osijeka. Realizacijom projekta po modelu javno-privatnog partnerstva Grad Osijek je uštedio 120 milijuna kuna, a Osječani su besplatno dobili najmoderniji autobusni kolodvor u Hrvatskoj. Brodska gradska vlast odlučila se na rekonstrukciju postojećeg 50 godina starog autobusnog kolodvora, a brodske porezne obveznike to će stajati deset milijuna kuna.
U Osijeku je sagrađena nova stambena zgrada za mlade obitelji s 38 stanova, a njena izgradnja financirana je novcem iz državnog proračuna po POS modelu državne društveno poticane stanogradnje. Dok neusporedivo razvijeniji i bogatiji hrvatski gradovi grade stanove državnim novcem po POS modelu brodska gradska vlast za izgradnju stanova troši novac iz gradskog proračuna. Brodske porezne obveznike izgradnja 24 gradska stana će stajati preko deset milijuna kuna, a za dostizanje broja od 38 stanova će trebati još sedam milijuna kuna.
Izgradnja novog nogometnog stadiona s nogometnim kampom u Osijeku u potpunosti se financira novcem privatnog investitora i mađarske vlade. Realizacijom tog projekta Osijek će dobiti najmoderniji nogometni stadion u Hrvatskoj i nogometni kamp sa sedam pomoćnih igrališta. Brodska gradska vlast upustila se u rekonstrukciju i dogradnju prastarog Stadiona kraj Save, a realizacija tog projekta će brodske porezne obveznike stajati minimalno 110 milijuna kuna. Brodska gradska vlast pri tome nije ni pokušala raspisati natječaj za pronalazak privatnog investitora za izgradnju novog nogometnog stadiona.
S namjerom da zaustavimo ovakvo rasipništvo kolegica Dizdar-Grgurević i ja smo predložile devet amandmana na Prijedlog brodskog gradskog proračuna za 2019. godinu kojima smo pokušale uzeti novac od planiranih projekata kakvi se u Osijeku financiraju bez novca iz gradskog proračuna. Vrijednost tih devet amandmana je 28.4 milijuna kuna.
Prvim amandmanom tražile smo dva milijuna kn za digitalizaciju gradske uprave i uvođenje aplikacije za potpunu transparentnost u trošenju proračunskog novca. Drugim amandmanom tražile smo dva milijuna kuna za izradu projektne dokumentacije za poduzetničku zonu na Jelasu i milijun kuna za izradu strategije pametne specijalizacije brodskog gospodarstva te još 20.000 kn za BFC certifikat koji je jamstvo povoljne poduzetničke klime. Trećim amandmanom tražile smo šest milijuna kn za bespovratne poticaje brodskim poduzetnicima i obrtnicima te za poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja. Četvrtim amandmanom tražile smo 14.35 milijuna kn za prvu fazu izgradnje nove OŠ „Milan Amruš“ i još 150 tisuća kn za izradu projektne dokumentacije za dogradnju drugog kata OŠ Ivan Goran Kovačić. Petim amandmanom tražile smo 54.300 kn za održavanje aerodroma na Jelasu. Šestim amandmanom tražile smo 240 tisuća kuna za kupnju 40 novih računala za opremanje informatičke učionice brodskog Veleučilišta. Sedmim amandmanom tražile smo dva milijuna kuna za izradu projektne dokumentacije za izgradnju novog autobusnog kolodvora i uređenje pristupnog trga što je preduvjet za traženje privatnog investitora. Osmim amandmanom tražile smo 500 tisuća kuna za osnivanje i rad socijalne samoposluge kako bi se pomoglo građanima koji jedva preživljavaju. Devetim amandmanom tražile smo 57.800 kuna za kupnju novih kreveta i madraca za rodilište brodske Opće bolnice.
Vladajuća većina u brodskom Gradskom vijeću iz redova gradonačelnikove stranke i SDP-a nije podržala ni jedan naš prijedlog. Brođani će platiti 137 milijuna kuna za projekte koji će Osječane koštati nula kuna. Tako se radi i gradi u drugim gradovima, a Slav.Brod je izgleda slučaj sam za sebe. Jesu li Brođani svjesni cijene rasipništva brodske gradske vlasti?