Slavonski Brod nema ni jednu poduzetničku zonu koja bi mogla zadovoljiti kriterije ozbiljnih investitora, a uvjeti koje nudimo investitorima čine Slavonski Brod nekonkurentnim za ulaganje. Grad Slavonski Brod ne može osnovati novu poduzetničku zonu jer ne ispunjava kriterije za osnivanje nove zone definirane Zakonom o unapređenju poduzetničke infrastrukture. Veliki je problem što Grad Slavonski Brod nema u svom vlasništvu ni jedno prikladno zemljište za izgradnju velike poduzetničke zone. Vlada RH ne može Gradu Slavonskom Brodu pokloniti ili dati na raspolaganje zemljište za novu poduzetničku zonu jer Grad Slavonski Brod ne ispunjava spomenute zakonske kriterije. Brodski gradonačelnik nije imao ni volje ni znanja da riješi ovaj problem. Postoji samo jedno moguće rješenje kako da ispunimo zakonom propisane kriterije za osnivanje nove poduzetničke zone, a koje bi ujedno dalo Vladi RH ovlasti da Gradu Slavonskom Brodu daruje zemljište za izgradnju poduzetničke zone. To rješenje prisiljava nas da idemo najtežim, ali i jedinim ispravnim putem za razvoj Slavonskog Broda.
Moj plan za rješavanje ovih problema je izrada projekta Znanstveno-tehnološkog parka vrijednog minimalno 75 milijuna kuna, a koji bi se kandidirao prema europskim fondovima. Znanstveno-tehnološki park, smješten na Jelasu, sastojao bi se od poduzetničkog inkubatora i inovacijskog centra, a u sklopu ovog projekta bili bi i centri kompetencija namijenjeni razvoju brodskog i županijskog gospodarstva. Projekt znanstveno-tehnološkog parka, kao javni investicijski projekt, mogao bi se, u skladu sa Zakonom o strateškim investicijskim projektima RH, prijaviti Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, s ciljem njegovog proglašenja strateškim investicijskim projektom. Uvrštavanjem projekta Znanstveno-tehnološkog parka na listu strateških investicijskih projekata RH stvorili bi se uvjeti da Vlada RH, u skladu sa Zakonom o unapređenju poduzetničke infrastrukture, osnuje na Jelasu poduzetničku zonu od posebnog gospodarskog interesa. Preduvjet je da projekt znanstveno-tehnološkog parka bude planiran na prostoru poduzetničke zone na Jelasu, a time bi ujedno dobili zonu s izravnim izlazom na autocestu.
Problem nekonkurentnosti, u smislu uvjeta koje grad nudi investitorima, može se riješiti donošenjem gradskog programa poticaja i olakšica za razvoj gospodarstva. Poticaji i olakšice moraju se temeljiti na analizi uvjeta koje investitorima nude vodeće hrvatske poduzetničke zone. Sjajan primjer rezultata koji se mogu postići donošenjem programa poticaja i olakšica za razvoj gospodarstva je Grad Virovitica koja je cijenu građevinskog zemljišta spustila na samo 1 kn po metru kvadratnom za proizvodne djelatnosti. Iako je Virovitica tri puta manja od Slavonskog Broda i ima neusporedivo lošiji geoprometni položaj, u virovitičkim poduzetničkim zonama zaposleno je 1269 ljudi. Od donošenja programa poticaja i olakšica u travnju 2011. godine u virovitičkim poduzetničkim zonama otvoreno je 985 radnih mjesta što je više nego što Đuro Đaković Grupa ukupno ima zaposlenih. Potpisanim kupoprodajnim ugovorima investitori su se obvezali u Virovitici otvoriti još 697 radnih mjesta do kraja 2018. godine čime će broj zaposlenih u virovitičkim poduzetničkim zonama postati duplo veći od trenutnog broja zaposlenih u Đuro Đaković Grupi. Rezultati koje postiže Grad Virovitica za Grad Slavonski Brod djeluju kao znanstvena fantastika. Zamislite koliko se radnih mjesta moglo otvoriti u Slavonskom Brodu da nam je razvoj gospodarstva bio prioritet?
Postoji niz drugih mjera koje je potrebno poduzeti kako bi Slavonski Brod postao jedna od najboljih ulagačkih destinacija u Hrvatskoj. Poduzetničku zonu na Jelasu treba nazvati „SB 200“. Ime zone bi podsjećalo investitore da je površina zone 200 hektara s mogućnošću proširenja za još 200 hektara i da se Slavonski Brod nalazi na idealnom geoprometnom položaju u središtu prostora između Zagreba, Sarajeva i Beograda. Ne želimo da Slavonski Brod bude grad jeftine radne snage u radno intenzivnoj proizvodnji poput Boxmarka. Jedan od najvažnijih projekata koje planiram je osnivanje gradskog razvojno-investicijskog fonda. Iz sredstava fonda bi se financiralo poticanje otvaranja novih radnih mjesta uz uvjet da minimalna plaća bude 6o% prosječne plaće u RH. Fond bi sustavno poticao otvaranje radnih mjesta u ključnim industrijskim djelatnostima definiranima Industrijskom strategijom RH. Drugi važni projekt je usvajanje zapadnih standarda u odnosu grada prema poduzetnicima kroz ispunjavanje kriterija za dobivanje Business Friendly Certifikata. Novi gradski prostorni planovi moraju biti fleksibilni prema investitorima. Za potrebe privlačenja investitora moramo izraditi posebne web stranice za investitore i za buduću poduzetničku zonu na Jelasu kao i novi vodič za investitore s maksimalno deset potpuno razrađenih projekata. Grad Slavonski Brod mora pokrenuti agresivnu diplomatsku i medijsku kampanju za privlačenje investitora u Hrvatskoj i inozemstvu. Osnivanjem državnog tehničkog sveučilišta Slavonski Brod dobio bi moćni adut za privlačenje investitora i razvoj gospodarstva. Na idućim medijskim konferencijama predstavit ću Business Friendly Certifikat i projekt gradskog razvojno-investicijskog fonda.