Od svih teorija o svemu i svačemu, koje se nalaze svuda oko nas, možda je najintrigantnija ona o hologramskoj prirodi svemira koja predlaže kako živimo u simuliranoj stvarnosti u kojoj je naš svijet samo detaljna iluzija.

Američki fizičar David Joseph Bohm kaže „Naš mozak matematički konstruira realnost interpretirajući frekvencije koje dolaze iz druge dimenzije. To je dublji dio našega postojanja, izvan prostora i vremena.“ Međutim, u ovom prostoru i vremenu, zanima nas svojstvo holograma – razbijemo li hologramsku ploču, iz svakog se njezinog djelića može rekonstruirati prvobitna slika, prethodno zapisana u nerazbijenom hologramu.

http://www.znanostblog.com/svemir-kao-hologram/

Primijenimo li to na društvenu stvarnost, onda je i legitimno pitanje – Možemo li iz ove stvarnosti uzeti bilo koji događaj, a da iz njega iščitamo kompletnu sliku svijeta u kojem se dogodio?

A nešto se stvarno dogodilo, sa svim ukrasima današnjih tehnologija. Imali smo premijera, kraj njega uplakanu majku s djetetom, zasjedanje Stožera za civilnu zaštitu i spašavanje, tv emisije, oporbenog  gradonačelnika koji proziva državu, kašnjenja izvješća o analizi iz Državnog zavoda.

Incidentna i alarmantna situacija o kojoj je riječ je zagađenje pitke vode u Slavonskom Brodu.  U vodi koja je uzorkovana na Veliki petak 30. ožujka 2018. pronađena je višestruko veća razina ugljikovodika od dopuštene. Dopuštena je 50 µg/L , a utvrđena je razina ugljikovodika od 457 do čak 880 µg/L.  Voda ne samo da nije bila za piće, nego nije bila ni za kakvu upotrebu. U petak navečer se sastaje Stožer civilne zaštite, oglašava zagađenje vodocrpilišta. Kreće panika, stanovništvo kupuje svu vodu koja se zatekla u dućanima, ali kreće i akcija Stožera. Već u subotu ujutro su građanima na raspolaganju cisterne s vodom, uključuje se i Crveni Križ koji dostavlja nepokretnim osobama i invalidima vodu. Gradonačelnik Duspara podiže kaznenu prijavu protiv Croduxa, HINI kaže: „Podnio sam kaznenu prijavu protiv Croduxa. Ovdje se očito zna tko je odgovoran za ovo onečišćenje. Uz to, pokušali su umanjiti razmjere onečišćenja kad su ustvrdili da je tijekom ispitivanja produktovoda isteklo samo 150 litara naftnih derivata.“

Na Veliku subotu već stiže i premijer Plenković s ministrima i predsjeda sjednicom Stožera. Dočekali su ga ogorčeni građani, roditelji i majka u suzama: ‘Moje dijete od 14 mjeseci pije flaširanu vodu, pije li Vaše?!’ Bilo je i dobacivanja: ‘Primate toliku plaću, a samo nas lažete!’, ‘Prodali ste nas za jednog ruskog špijuna!’ Ovo zadnje nema veze s vodom, ali je možda bitno za priču.

Izviješća o novim rezultatima analize vode kasne. Javlja se sumnja kako se nešto skriva. Već u ponedjeljak kreće emisija Otvoreno s temom krizne situacije u Slavonskom Brodu. Direktor Croduxa tvrdi kako je nepobitno došlo do izlijevanja oko 150-200 litara benzina tijekom ispitivanja produktovoda (riječ je o starom nekorištenom cjevovodu) , ali da to ni u kojem slučaju nije moglo biti razlogom zagađenja. Hidrogeolog prof. emer. Darko Mayer kaže kako nije moguće da nafta prodre na dubinu od 70 metara, gdje se nalazi voda, jer je nafta lakša od vode. “Benzin je iscurio u vrlo vlažno tlo i pojavio se na površini terena. U početku je to curenje bilo ograničeno jer je cjevovod zatrpan glinenom zemljom i to je polagano curilo, a tek kad se otkopalo, vidjelo se da curi. Cijela ta lokacija je oko 2,5 km od prvog zdenca na crpilištu Jelas. Zdenci su zaštićeni zahvaljujući tim zaštitnim zonama. Ovaj se incident dogodio izvan druge zone sanitarne zaštite”, objašnjava Mayer te ističe kako je vodi da dođe do zdenca na crpilištu potrebno 50 dana, za 48 sati, smatra, to je gotovo nemoguće.

http://vijesti.hrt.hr/437371/otvoreno-tko-je-odgovoran-za-ekoloski-incident

No, kronologija događaja je vrlo bitna. U srijedu dolazi do istjecanja benzina iz cijevi koje ispituje trvtka Crodux, a već u petak dolazi do enormnog zagađenja pitke vode. Nalazi su katastrofični za 30. ožujka 2018. Nalazi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za uzorke uzete 31. ožujka pokazuju da je voda bez ikakvih primjesa ugljikovodika i da je ispravna za ljudsku upotrebu!

https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2018/04/HZJZ_Slavonski-Brod-vode-od-31.3.2018.pdf

Čini se da je zagađenje vode trajalo manje od 24 sata


Ako ćemo vjerovati hidrogeologu prof. Mayeru – nema ni teoretske mogućnosti da je zagađenje vode došlo iz produktovoda kojeg ispituje Crodux. Ima li teoretske mogućnosti da je sve u vezi s vodom u Slavonskom Brodu izazvano namjerno? Potvrdan odgovor bi implicirao da je riječ o terorizmu pa se te pretpostavke nitko ne želi ozbiljno uhvatiti. A čini se da bi morao.

Valja pojasniti otkud produktovod i otkud Crodux u ovoj priči. Produktovod je napušteni cjevovod u vlasništvu državne tvrtke Plinacro, a Croduxu su bez naknade  prepustili ispitivanje tog cjevovoda i njegove moguće prenamjene u plinovod. U slučaju da Crodux utvrdi da je cjevovod moguće prenamijeniti, onda bi Plinacro pregovarao s Croduxom o uvjetima korištenja.

A što će Croduxu plinovod?


Nakon povratka predsjednice Kolinde iz posjeta Putinu i Ruskoj Federaciji, već 24. listopada 2017. je posjetila Slavonski Brod: Htjela sam doći ovdje u Slavonski Brod jer držim kako je to jedna od najznačajnijih stvari o kojima sam razgovarala s predsjednikom Putinom. Rafinerija u Brodu bit će modernizirana i prebacit će se na korištenje plina. Za nekoliko dana bit će potpisan protokol između resornih ministarstava u Hrvatskoj i RS-u i onda će se krenuti u realizaciju projekta između Optima Grupe, odnosno Zarubežnjefta kao vlasnika Rafinerije s jedne i Croduxa kao registriranog opskrbljivača plinom s hrvatske strane. Doći će do prenamjene produktovoda od Slobodnice do Broda i on će se pretvoriti u izravni plinovod kojim će se onda plinificirati isključivo Rafinerija u Brodu.

Protokoli su kasnije potpisani, a Crodux je dobio posao u bruto vrijednosti od 150 milijuna kuna godišnje, na deset godina. Ukupno dakle milijardu i pol kuna. Nedostaje mu još plinovod do rafinerije. Za ovaj sporni produktovod bi mu trebalo oko 12 milijuna kuna da ga prenamijeni, bude li morao uvlačiti novu cijev u produktovod, koštat će oko 5 milijuna eura.

Predsjednica Kolinda je bila dovoljno drska da bude prva čelnica neke zapadne države koja je Putinu čestitala ponovni izbor za predsjednika. Nejasno je zašto je potom pristala na Plenkovićevo uvjeravanje o protjerivanju ruskog diplomata i to zbog solidarnosti s Velikom Britanijom i ‘visokom vjerojatnošću ruske odgovornosti za trovanje britanskog špijuna i njegove kćeri’ , čemu ne vjeruju ni najveći antiruski aktivisti.

Ruski veleposlanik Azimov je izjavio će razmotriti tu investiciju plinifikacije rafinerije u Bosanskom Brodu nakon hrvatskog protjerivanja diplomata.

Čini se da je ovo jednodnevno zagađenje vode u Slavonskom Brodu dobro došlo za potkopavanje svih Kolindinih dogovora s Putinom, a možda se upravo zato i dogodilo?

Kako god bilo, izgleda da je uvijek moguće iz kapi vode rekonstruirati cijeli društveni kontekst.

 

logično