Zoran Milanović, predsjednik Vlade RH









'Činjenica da je više od milijarde kuna izdvojeno za indeksizaciju mirovina nije klijentelizam - već moralna i čista politika, ekonomska nužnost', izjavio je premijer Zoran Milanović na 11. izvještajnoj skupštini Hrvatske stranke umirovljenika, prenosi HRT. Nada se da će i on jednog dana uživati mirovinu, ali ne onu dužnosničku. Nju pokušavaju ukinuti, ali, kako je rekao, 'ne ide, brate, otpori su jaki!' Sustav drugog mirovinskog stupa nije neoliberalni eksperiment, jer je alternativa samo prvi stup, što bi moglo značiti da za mirovine u budućnosti neće biti. 
Govorio je i o monetizaciji, Vlada će poštivati odluku naroda, makar ona bila nerazumna. Pravila referenduma ne valjaju, ali dok su na snazi, on će ih poštivati. To bi značilo da će Hrvatska još 25 godina plaćati kamate, Hrvatska neće zbog toga propasti, ali će osiromašiti. Ne bi bilo pametno, kazao je, da, primjerice, o sudbini 1.800.000 štediša u drugom mirovinskom stupu može odlučivati 4  puta manje ljudi, kojih se možda to i ne tiče. Dizanje praga neoporezivog dijela mirovine s 3400 na 3800 kuna isključivo je zasluga predsjednika Hrvatske stranke umirovljenika Silvana Hrelje -  da nije bio dosadan tjednima, možda Vlada to ne bi donijela.

Milanović je govorio i o Ivi Josipoviću kao predsjedniku kakvog Hrvatska treba - razumnog, racionalnog, emotivnog kad treba, jednog prosječnog hrvatskog građanina. Razina centralizacije i koncentracije moći koju ima Vlada je prevelika, očekivanja ljudi su usmjerena prema Markovom trgu i Banskim dvorima. Vlada je, kaže, odgovorna i za neisplatu plaća, i za ljuštenje tapeta. Tu razinu odgovornosti treba spuštati prema regijama, zajedno s novcem, ali i obvezama.

Neće više biti generacijske solidarnosti, njegovi vršnjaci, istaknuo je Milanović, za mirovinu će morati zaraditi na neki drugi način. Sedam godina politike grube štednje u EU, u koju je u početku čak i vjerovao, nije donijelo ništa, osim pasivne i trome stabilizacije u kojoj nitko ne raste u EU, osim V. Britanije koja jedina ima veliki deficit, kazao je premijer. Dodao je kako ne poziva na veliki deficit - 'mi ćemo se morati razduživati, vraćati svoje dugove i pametno ulagati. Ali, tamo nećemo dospjeti uz filozofiju velike štednje - bez određene doze razumnog rizika, nema napretka'.

Izvještajnoj skupštini HSU-a nazočio je i predsjednik Ivo Josipović. Bez generacijske solidarnosti nema pravednog i sigurnog društva, a suradnja između stranke umirovljenika i Vlade ni u kojem slučaju nije klijentelizam, nego ekonomska nužnost, istaknuo je.