Borba je bila teška, žrtve velike ali i neka prava su postala tekovina. Tako su kod nas tekovina kolektivni ugovori, koja potpisuju sindikati i poslodavci. I zakonom su propisani, njihovo donošenje, pregovaranje i na kraju poštivanje.
No nije sve tako idealno u današnje vrijeme, poglavito tamo gdje je tzv.socijaldemokracija na vlasti.
Sisak i Slavonski Brod u novijoj povijesti poznata su dva grada, kao gradovi s razvijenom industrijom, velikim brojem zaposlenih i dobrim standardom za takve gradove. No sve je to prošlost, to su sada dva grada koja zauzimaju zadnja mjesta u svim ekonomskim pokazateljima osim što prednjače po siromaštvu, zagađenom zraku i svim negativnim pojavama.
Lanjska prosvjedna povorka hrvatskih sindikata, između ova dva grada, ipak se opredjelila da Slavonski Brod bude mjesto okupljanja sindikata, kao mjesto najnepoželjnije za život jer pored zagađenog zraka ima i najnepovljinije uvjete rada tj. nema kolektivne ugovore niti u jednoj gradskoj instituciji. Tada još nisu znali da pijemo i vodu koja se ne filtrira.
Druga važna poveznica ova dva grada je i ta da u Sisku socijaldemokratska gradonačelnica ne želi kolektivne ugovore pa je tako ovih dana protiv nje pokrenuta inicijativa sindikata http://www.sdlsn.hr/.
U Slavonskom Brodu kolektivni ugovori bili su na snazi do 2013. godine i od tada ih nema, lakše je gradonačelniku donositi jednostrane akte, smanjivati plaće, ukidati matrijalna prava. Nepoštivanje kolektivnog ugovora počelo je 2011 pa je tako zbog tužbi članova sindikata morao platiti zaostatke s velikim kamatama a kako se glasine iz gradske uprave šire brzinom požara, zbog toga su platitili i kazne poreznoj upravi.
Pregovor o kolektivnom sa Sindikatom lokalnih službenika odbio je dok mu se sindikat ne ispriča jer ga je tužio umjesto da mu bude zahvalan jer je u zaostala materijalna prava uvrstio i sebe iako na to nije imao pravo. Zbog ovoga ga je kaznilo Povjerenstvo za sukob interesa ali su mu ostala isplaćena materijalna prava .
Sa sindikatom djelatnika u kulturi, pregovara u postupku mirenja, koji je već jednom propao, a čelnici sindikata javno je na Gradskom vijeću poručio je da zatraži profesionalnu pomoć. Ni sindikat predškole nije uspio iz već poznatih razloga. Postavlja se pitanje čije interesa štiti ovaj gradonačelnik jer su članovi ovih sindikata građani ovoga grada i žele samo ono što imaju i drugi građani Hrvatske.
Kako bi iskazao moć, jednostrano je smanjio plaće službenicima za 420 kn u brutu, a što je predstavljalo stalni dodatak na plaću tzv topli obrok koji je socijaldemokraija dolaskom na vlast 2000. godine ukinula. I ovaj dodatak je ukinuo jer se pokazalo da on i njegovi zamjenici kao dužnosnici na to nemaju pravo.
Socijaldemokratska partija u Slavonskom Brodu dio je vlasti pa kako jučer reče kandidatkinja za predsjednicu u Zgrebu Aleksandra Kolarić, imamo slobodni pad. No neke je u tom padu u naručje uhvatila desnica.