Posljednjih mjeseci ponovno svjedočimo vrhuncu tehnološke revolucije koja otvara nove tipove političkih i društvenih prijepora. Fenomen eksplozivnog rasta uporabe sustava strojnog učenja i umjetne inteligencije te raspravu oko možebitne zabrane društvene mreže TikTok na američkom tržištu komentira politolog Višeslav Raos
Tehnološke promjene uvijek imaju utjecaj na tržište rada, kapitala i usluga. Drugim riječima, inovacije potiču prilagodbe u gospodarstvu, a te promjene pak utječu na promjene u biračkom ponašanju. Istraživanja biračkog ponašanja od 1960-ih godina, koja su proveli američki i norveški politolozi Seymour Martin Lipset i Stein Rokkan, pokazala su da na oblikovanje grupnog biračkog ponašanja presudno utječu kolektivne karakteristike poput obrazovanja, religioznosti, opreke sela i grada i slično. Također, ističu ulogu velikih društvenih preokreta, poput industrijske revolucije, koji su bili okidači za razvoj relativno stabilnih obrazaca biračkog ponašanja i uspon određenog tipa političkih stranaka.
Posljednjih mjeseci ponovno svjedočimo vrhuncu tehnološke revolucije koja otvara nove tipove političkih i društvenih prijepora, stvara podlogu za razvoj novih ekonomskih dobitnika i gubitnika te, naposljetku, može biti i poticaj za osnivanje novih političkih stranaka. U tom kontekstu nije zgorega čitateljima približiti dvije teme – jedna se tiče eksplozivnog rasta uporabe sustava strojnog učenja i umjetne inteligencije, a druga rasprave oko možebitne zabrane društvene mreže TikTok na američkom tržištu.
Roboti marširaju
Širenje uporabe robota u nizu gospodarskih grana s jedne strane dovodi do značajnog rasta produktivnosti, pada troškova i lakše kontrole kvalitete, no s druge strane ugrožava mnoga industrijska radna mjesta te stvara situaciju nastanka onoga što je izraelski povjesničar Yuval Harari nazvao 'suvišnom klasom'. U istraživanjima biračkog ponašanja već se neko vrijeme govori o nastanku novog društvenog rascjepa na tragu postindustrijske revolucije. Taj rascjep dijeli dobitnike i gubitnike globalizacije, a na njega se izravno nadovezuje nastajući jaz između onih koji profitiraju te će u bliskoj budućnosti imati koristi od novih oblika robotske tehnologije i onih kojima će taj izazov ozbiljno ugroziti ekonomski položaj.
Godine 2017. Europski je parlament usvojio rezoluciju o građanskopravnim propisima koji se odnose na robote i robotiku, odgovorivši tako na nasušnu potrebu regulacije pitanja odgovornosti robota i umjetne inteligencije u slučajevima možebitnih građanskih parnica i zahtjeva za nadoknadom štete.
Međutim u nadolazećem razdoblju možemo očekivati sve više znakova ekonomske, društvene, ali i političke disrupcije koju donose proboji robotike, a posebice uporabe strojnog učenja i umjetne inteligencije. Gotovo na svakodnevnoj bazi otkrivaju se nove mogućnosti uporabe sustava umjetne inteligencije te oni postaju sve dostupniji širokom krugu korisnika. Na taj način otvaraju se nova polja stvaralaštva, ali i dovode u pitanje mnoga postojeća zanimanja i radna mjesta. Redefinira se produktivnost, ali i autorstvo, a posebice su takve promjene izazov za akademsku zajednicu te za medijsku i kreativnu industriju.
U idućim godinama svjedočit ćemo oštrim pravnim i političkim borbama oko pitanja regulacije uporabe ovih tehnologija, kao i sukobima između onih kojima će te tehnologije donijeti značajan porast produktivnosti i prihoda i onih kojima bi radna mjesta mogla biti ugrožena. Od parnog stroja, preko električne energije, do osobnih računala - obrazac je uvijek isti. Tehnologija otvara pregršt mogućnosti, ali i iz temelja mijenja ustaljene navike i nekome dolazi kao blagoslov, a drugome kao prokletstvo. Oni koji se rano priviknu na uporabu novih tehnologija obično izvuku značajne ekonomske koristi. Također, premda nove tehnologije isprva mogu povećati dohodovni jaz, u duljem vremenskom obzoru upravo one mogu biti snažno sredstvo postizanja većih razina socijalne jednakosti.