Već duže vrijeme, zapravo od početka, pratim priču oko podzemnih tunela ispod grada Slavonskog Broda kroz seriju članaka, fotografija i iskaza na lokalnim brodskim portalima. Definitivno zvuči intrigantno, ali i kao mogući turistički potencijal našeg grada ukoliko bi se ostvarile određene pretpostavke. Priča pomalo podsjeća na priču o bosanskim piramidama u Visokom koje su i postale svojevrsna turistička atrakcija s organiziranim dolascima turista iz cijelog svijeta, a koja onda ostvaruje i komercijalne efekte.

No, da bismo mi postigli nešto slično, potrebno je stvari sagledati realno, definirati cilj i krenuti u realizaciju po fazama ukoliko se stvore određeni preduvjeti. Ono što trenutno imamo su fotografije tunela i iskazi pojedinih ljudi koji su tunele vidjeli ili su ponešto čuli o njima što ovu priču trenutno pretvara u svojevrsnu urbanu legendu, a o kojoj zapravo stvarno i realno znamo vrlo malo.

Prva i osnovna stvar ili pretpostavka koja je nužna je „spustiti se dolje“ odnosno ući u tunele, vidjeti postoje li zaista i, ako postoje, snimiti kojih su dimenzija i gabarita, na kojim su trasama da zapravo vidimo s čime raspolažemo i koliko je to eventualno iskoristivo. Tu je nužan oprez radi sigurnosti i za ovo prvo istraživanje nužno je koristiti dobro opremljene i obučene ljude, a to mogu sigurno kvalitetno odraditi npr. naši dečki iz HGSS Stanice Slavonski Brod. Pretpostavljam da je za ovu fazu potrebna određena suglasnost ili dozvola Gradske uprave. Također, budući se radi o potencijalnom gradskom turističkom projektu, u sve bi aktivnosti od početka bilo nužno uključivanje Gradske uprave i gradske TZ.

Ukoliko „snimanje terena“ potvrdi postojanje mreže tunela ispod grada, potrebno je donijeti odluku o daljnjim koracima i aktivnostima. Drugi korak bi bio, na temelju spoznaja o broju, dužini, visini i širini tunela (mreža tunela), izraditi predstudiju izvedivosti za projekt revitalizacije tunela u turističke i komercijalne svrhe, naravno, od strane struke. To je prvi i ključni dokument koji treba dati odgovore na slijedeća pitanja: koliko bi koštala obnova tunela u najširem smislu riječi te koji su njihovi turistički potencijali za lokalnu zajednicu u komercijalnom smislu. Brodsko-posavska županija spremna je i financijski se uključiti u sufinanciranje izrade predstudije izvedivosti budući u svom proračunu, uz sufinanciranje županijske TZ, također svake godine planira i realizira značajna sredstva za konkretne turističke projekte (u 2019. godini za projekte u turizmu osigurano je 570.000 kuna). No, to bismo trebali znati na vrijeme, najkasnije do početka studenog kada plan proračuna za iduću godinu poprima svoje završne konture.

I konačno, treća faza svakako bi bila priprema cjelokupnog projekta revitalizacije i obnove podzemnih tunela za prijavu na javne pozive za financiranje putem EU fondova iz kojih se financira obnova kulturne baštine. Ukoliko bi sve prethodne pripremne aktivnosti bile kvalitetno i učinkovito odrađene i ukoliko bi se pokazala ekonomska opravdanost ovog projekta, vjerujem da bismo u slijedećoj financijskoj perspektivi EU mogli osigurati sredstva za realizaciju ovog projekta. Put je jako složen i dug, no, svaki put počinje prvim korakom. A da bi ga uopće započeli, potrebna je dobra volja i sinergija svih dionika na lokalnoj razini.

STJEPAN BOŠNJAKOVIĆ, dipl. ing.

Zamjenik župana Brodsko-posavske županije