Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatske predstavilo je izmjene u režimu prelaska državne granice nakon hrvatskog ulaska u Europsku uniju za 4 dana. Osim za bosansko-hercegovačke državljane, nekih bitnih izmjena nema, a najviše je vremena posvećeno demantiranju medijskih špekulacija o nekim bitno strožim financijskim uvjetima za ulazak u Hrvatsku.

Predstavnici hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova odbacuju sve medijske špekulacije da će od 1. srpnja i hrvatskog ulaska u Europsku uniju građani susjednih zemalja, pogotovo Bosne i Hercegovine, prigodom ulaska u Hrvatsku biti podvrgnuti dodatnim provjerama i šikaniranjima koliko novaca imaju sa sobom i slično.

„Tvrdim da se radi isključivo o izuzetku u situaciji kada policijski službenici na graničnoj kontroli imaju obavezu onemogućiti ulazak u Republiku Hrvatsku onoj osobi koja nema dovoljno sredstava za život, odnosno za boravak u zemlji. To sigurno nisu turisti koji su dobrodošli u Republiku Hrvatsku i za koje budite uvjereni da im granični policajci neće prebrojavati eure kako se to pokušava prikazati. Ponavljam, to je postojalo i do sada, a ta obaveza postoji i u mnogim drugim državama“, kaže ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

Inače, u Hrvatskoj procijenjena dnevna količina novaca po osobi je 100 eura, iznos koji se nije mijenjao već 10 godina. Bosna i Hercegovina ima isti zakon i isti princip, samo što je tamo nužno imati 150 konvertibilnih maraka, odnosno 75 eura po osobi po danu, u Srbiji 50 eura, a u Crnoj Gori isto kao u Hrvatskoj – 100 eura po osobi i po danu. Kao dokaz da imate sasvim dovoljno novaca za boravak u Hrvatskoj poslužit će i automobil kojim ulazite u Hrvatsku, kreditne kartice ili plaćena povratna karta.

Mijenja li se išta u režimu prelaska hrvatske granice za državljane država nastalih  raspadom bivše Jugoslavije? To za RSE objašnjava načelnik Uprave za granicu u Ravnateljstvu policije Zlatko Sokolar.

„Prema za sada dostupnim podacima, od 1. srpnja državljani BiH će za prelazak državne granice sa Republikom Hrvatskom, odnosno sa Europskom unijom trebati imati biometrijske putovnice, i to bez vize, a ako imaju starije putovnice, onda će morati pribaviti vizu. I to je zapravo u odnosu na vizni sustav sa BiH jedina promjena.  Isto tako, nema bitnijih promjena u odnosu na vizni sustav sa Srbijom, Crnom Gorom, Kosovom i Makedonijom.“

O novim propusnicama

Izmjene su i u pograničnom prometu sa Bosnom i Hercegovinom, gdje će hrvatski organi izdavati propusnice za bosansko-hercegovačke državljane, a bosansko-hercegovački organi za hrvatske državljane. Nova pogranična propusnica stajat će oko 300 kuna, kazao je ministar.

Izvor: Slobodnaevropa